Grzegorz Wojciechowski (działacz komunistyczny)


Grzegorz Cyprian Wojciechowski, urodzony 18 grudnia 1898 roku w Warszawie, a zmarły 8 grudnia 1982, był prominentnym polskim działaczem partyjnym oraz komunistycznym. Jego działalność polityczna i społeczna jest ściśle związana z okresami powojennymi w Polsce, w których pełnił liczne kluczowe funkcje.

Wojciechowski był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w Lublinie, a także I sekretarzem Komitetów Wojewódzkich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Lublinie, Łodzi oraz Białymstoku. Pełnił także funkcję przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, co podkreślał jego znaczenie w strukturach władzy lokalnej.

Wojciechowski zasiadał również jako poseł na Sejm PRL I kadencji, co jest dowodem jego aktywnego uczestnictwa w politycznych zmaganiach tamtego okresu. Jako jeden z budowniczych Polski Ludowej, jego wpływ na kształtowanie się polityki komunistycznej w Polsce jest niepodważalny.

Życiorys

Grzegorz Wojciechowski, syn Antoniego i Felicji, był z zawodu stolarzem. W okresie PRL-u ukończył Szkołę Partyjną przy KC PZPR. Jego działalność polityczna rozpoczęła się w 1924 roku, kiedy to przystąpił do Związku Młodzieży Komunistycznej, a w 1929 roku stał się członkiem Komunistycznej Partii Polski. W latach trzydziestych, jako aktywny działacz KPP, pełnił funkcję sekretarza w dzielnicy Warszawa-Wola. W związku z tą działalnością został aresztowany i osadzony w więzieniu.

W 1942 roku Wojciechowski przyłączył się do Gwardii Ludowej oraz Armii Ludowej. W konspiracji zasiadał również w tajnej Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Warszawie. Po wojnie został członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a po grudniu 1948 Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Swoją aktywność w strukturach PPR kontynuował w Warszawie i Włochach.

Pełnił różnorodne funkcje w Warszawskim Komitecie Wojewódzkim PPR, gdzie był kierownikiem Wydziału Personalnego, członkiem egzekutywy oraz II sekretarzem. Później, od października 1947 do 4 września 1949 roku, sprawował stanowisko I sekretarza Komitetów Wojewódzkich PPR i PZPR w Lublinie, co nastąpiło po jego konflikcie z Arturem Jastrzębskim. Dodatkowo, Wojciechowski był I sekretarzem w Komitetach Wojewódzkich PZPR w Łodzi i Białymstoku.

Od 29 grudnia 1952 do 20 grudnia 1954 roku, pełnił rolę przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie. Zasiadał także w Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej PZPR, a jego zaangażowanie obejmowało również Warszawski Komitet Wojewódzki PZPR. Jako działacz Frontu Jedności Narodu, pełnił funkcję dyrektora Departamentu Kadr w Ministerstwie Transportu Drogowego i Lotniczego, a w latach 1952-1956 zasiadał w Sejmie I kadencji, reprezentując okręg Ełk.

W 1972 roku został odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej, co stanowiło uznanie jego zasług dla kraju.

Przypisy

  1. Mirosław Szumiło. Elita PZPR w latach 1948–1955 – mechanizmy zmian kadrowych. „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne”. 4/2017.
  2. Katarzyna Zawadka: Komitet Wojewódzki PZPR jako lokalne centrum władzy – kierunki działania, metody i środki. W: Dariusz Magier (red.): Partia komunistyczna w Polsce. Struktury – ludzie – dokumentacja. Radzyń Podlaski: Archiwum Państwowe w Lublinie, 2012.
  3. a b Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. bs.sejm.gov.pl. [dostęp 09.06.2021 r.]
  4. a b c Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 09.06.2021 r.]
  5. a b c Akta Grzegorza Wojciechowskiego. szukajwarchiwach.gov.pl. [dostęp 09.06.2021 r.]
  6. Stefan Oberleitner, "Polskie ordery, odznaczenia i niektóre wyróżnienia zaszczytne 1705-1990: vademecum dla kolekcjonerów. Polska Rzeczpospolita Ludowa, 1944-1990", Wydawnictwo Kanion, 1992.

Oceń: Grzegorz Wojciechowski (działacz komunistyczny)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:14