Tadeusz Antoni Filipkowski, który przyszedł na świat 5 maja 1932 roku w Warszawie, zasłużony członek ruchu oporu, w szczególności jako żołnierz Szarych Szeregów, wspomniał w swoich działaniach heroizm oraz determinację młodych ludzi w trudnych czasach. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do kluczowych wydarzeń wojennych; po wojnie, Filipkowski zajął się również dziennikarstwem, gdzie wykazywał się dużą pasją i zaangażowaniem.
Rok 2020 to moment smutny, gdyż 19 czerwca tegoż roku zmarł, pozostawiając po sobie nie tylko niezatarte ślady w historii, ale także inspirację dla przyszłych pokoleń. Jego życie jest przykładem odważnego działania na rzecz wolności i prawdy.
Życiorys
Tadeusz Filipkowski był synem architekta oraz działacza na rzecz niepodległości, Stanisława, oraz Zofii z Błeszyńskich. Jego rodzina miała szczególne więzi, a ciotką Tadeusza ze strony ojca była Wanda Pełczyńska. W czasach przed II wojną światową, Filipkowski mieszkał z rodzicami w Gdyni, a następnie w Lwowie, gdzie uczęszczał do szkół podstawowych. W 1941 roku rodzina osiedliła się w Warszawie. Tam, działając pod pseudonimami „Filip” oraz „Krzycki”, Tadeusz stał się członkiem Szarych Szeregów (Zawisza. Blok Zamek, 9 ZDH im. Stefana Czarnieckiego). Brał udział w małym sabotażu oraz w obserwacjach, a także konwojowaniu łączniczek.
Po powstaniu warszawskim, Tadeusz opuścił miasto z ludnością cywilną i dotarł do Mstyczowa, gdzie przebywał aż do zakończenia wojny. W lutym 1945 roku wrócił do Warszawy i kontynuował naukę, kończąc szkołę podstawową, a później średnią. Maturę uzyskał w 1952 roku, a następnie zrealizował studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1956 roku.
Od 1950 roku, Tadeusz Filipkowski pracował w Centralnej Komisji Wydawniczej oraz Urzędzie Wydawnictw, a następnie był zaangażowany w działalność redakcyjną. Był dziennikarzem w redakcjach „Na Przełaj”, „Wiedzy i Życia”, a także w Centralnej Agencji Fotograficznej, gdzie pełnił rolę redaktora prowadzącego, a później zastępcy redaktora naczelnego „IMT Światowid”. Angażował się także społecznie w PTTK, pracując jako przewodnik miejski po Warszawie oraz członek redakcji „Gościńca” w latach 1969–1995. Jego działalność nie ograniczała się tylko do tego, bowiem był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W czasie lat 1980-1981, Filipkowski włączył się w działalność „Solidarności”. Niestety, po wprowadzeniu stanu wojennego został usunięty z zawodu i przez dwa lata pracował jako kierowca. W 1984 roku ponownie powrócił do zawodu dziennikarza w redakcji „Drużyna” oraz tygodniku „Odrodzenie”. Na emeryturę przeszedł w 1990 roku.
Od momentu powstania w 1989 roku, Tadeusz uczestniczył w działaniach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pełnił wiele ról, był członkiem Rady Naczelnej oraz Prezydium, a przez jakiś okres wiceprezesem Zarządu Głównego ŚZŻAK oraz rzecznikiem prasowym. Współpracował z „Biuletynem Informacyjnym” – miesięcznikiem ŚZŻAK jako autor tekstów. W latach 1995–2015 był prezesem Fundacji Filmowej Armii Krajowej, a także współtworzył film dotyczący Polskiego Państwa Podziemnego oraz był producentem 29 filmów poświęconych Armii Krajowej. Dodatkowo, był członkiem pierwszej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w latach 2012–2017.
Tadeusz Filipkowski był dwukrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo zawarł z Bożenną z Faszczewskich, z którą miał córki: Marię, Ewę i Joannę. Jego drugą żoną była dziennikarka Mirosława Okolska-Filipkowska (1930–2014), z którą nie miał dzieci. Po śmierci, został pochowany obok swojej żony w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach.
Odznaczenia
Tadeusz Filipkowski jest osobą odznaczoną wieloma prestiżowymi nagrodami, które świadczą o jego zasługach i wkładzie w różne dziedziny. Wśród jego odznaczeń znajduje się Krzyż Komandorski, który został przyznany w 2006 roku, oraz Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznane w 2000 roku.
Dodatkowo, do jego dorobku należą liczne medale i odznaczenia, w tym:
- Krzyż Zasługi dla ZHP,
- Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal za Warszawę 1939–1945,
- Medale „Pro Memoria” i „Pro Patria”,
- Srebrna Odznaka Honorowa PCK,
- Odznaka za Zasługi dla Warszawy,
- Medal Pamiątkowy „Za Zasługi dla ŚZŻAK”,
- Złota Odznaka Honorowa PTTK,
- Zasłużony Działacz Turystyki,
- Kultury, Handlu,
- Zasłużony Opiekun Zabytków.
- Warto również wspomnieć o niemieckim Krzyżu Zasługi, który otrzymał w 2015 roku.
Wszystkie te wyróżnienia są dowodem na jego wyjątkową działalność i poświęcenie, które miało znaczący wpływ na rozwój społeczności oraz kultury.
Przypisy
- Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK – Pamięci zmarłych kolegów 01.11.2020 r.
- a b Nekrolog Tadeusza Filipkowskiego – Aktualności Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej
- a b c d Biogram Tadeusz Filipkowski, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Podsumowanie programu "Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim 1944 r., Warszawa 2015 r.
- Teresa Kłosiewicz-Prokop, Gościniec Miesięcznik Turystyczno-Krajoznawczy PTTK, – wersja elektroniczna
- MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Posiedzenie inauguracyjne Rady Powierniczej
- Zarządzenie z dnia 13.04.2012 r. w sprawie powołania członków Rady Powierniczej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Dziennik Urzędowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poz. 17
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 01.09.2006 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 2006 r. nr 80, poz. 809)
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 03.03.2000 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2000 r. nr 14, poz. 296)
- Aleksandra Sołtan-Lipska, Kalendarz warszawski, marzec-sierpień 2015, Warszawa 2015 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Dorota Goliszewska | Agnieszka Szydłowska | Krzysztof Leski | Przemysław Cieślak | Witold Noskowski | Józef Radwan (1858–1936) | Paweł Sito | Ewa Berberyusz | Zofia Hertz | Antoni Zambrowski | Jacek Laskowski | Krzysztof Luft | Kazimierz Ehrenberg | Andrzej Turski | Lucjan Szołajski | Jerzy Jabrzemski | Anna Kołyszko | Barbara Toruńczyk | Bruno Wincenty Korotyński | Marek DutkiewiczOceń: Tadeusz Filipkowski