Stefania Allinówna


Stefania Allinówna, urodzona 19 listopada 1895 roku w Łodzi, a zmarła 20 kwietnia 1988 roku w Warszawie, była wybitną pianistką oraz utalentowanym pedagogiem. Jej pochodzenie żydowskie, które miało wpływ na jej życie i karierę, stanowiło istotny element jej tożsamości artystycznej.

W ciągu swojego życia Stefania wpisała się w historię muzyki polskiej, zdobywając uznanie zarówno jako wykonawczyni, jak i nauczycielka młodych talentów.

Życiorys

Stefania Allinówna, uznawana za wybitną postać w polskiej muzyce, była córką Zygmunta Alliny, który był zasymilowanym Żydem, a jego rodzina miała swoje korzenie w Hiszpanii. Jej matka, Julia z domu Rauch, była czeską Żydówką, która przyjęła chrześcijaństwo. Artystka miała dwóch braci, Karola i Bogusława.

W 1931 roku uzyskała obywatelstwo polskie. Jej edukacja muzyczna rozpoczęła się w Instytucie Muzycznym w Warszawie, gdzie studiowała pod czujnym okiem Aleksandra Michałowskiego w latach 1910-1917. Wyróżniającą się część swojego wykształcenia zdobyła również w zakresie kompozycji, kształcąc się u Felicjana Szopskiego oraz Kazimierza Sikorskiego. W latach 20 XX wieku kontynuowała naukę pod kierunkiem znanego pianisty Egona Petriego oraz Hugona Leichtentritta w Berlinie. W 1937 roku uczestniczyła w kursie prowadzonym przez Edwina Fischera w Poczdamie.

Po tragicznym doświadczeniu powstania warszawskiego, Stefania Allinówna została deportowana do Niemiec na przymusowe roboty, co miało istotny wpływ na jej życie i karierę. Od 1929 roku pełniła funkcję profesora fortepianu w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach, które obecnie nosi nazwę Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W latach 1931-1960 artystka koncertowała w duecie z Władysławą Markiewiczówną, co znacząco przyczyniło się do jej renomy w świecie muzycznym. Przez lata kształciła wielu pianistów, spośród których wywodzą się takie osobistości jak Wiesław Szlachta, Michał Spisak, Jan Gawlas, Czesław Stańczyk, Józef Świder, Stanisław Tomczyński, oraz Piotr Paleczny.

Przypisy

  1. a b Janusz Allina: Mój dziadek Polak bez jednej kropli "polskiej krwi" (...). Gazeta Wyborcza, 30.08.2018 r. [dostęp 01.04.2020 r.]

Oceń: Stefania Allinówna

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:13