Oskar August Saenger to postać o istotnym znaczeniu w historii przemysłu papierniczego. Urodził się 4 sierpnia 1873 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył 4 lutego 1930 roku w Berlinie.
Był on przedsiębiorcą, którego działalność skupiła się głównie na branży papierniczej. Jego największym osiągnięciem było pełnienie funkcji prezesa zarządu Spółki Pabianickiej Fabryki Papieru „Rob Saenger”, co znacząco wpłynęło na rozwój tego sektora przemysłu w Polsce.
Życiorys
Oskar Saenger był jedynym dziedzicem Roberta Saengera, który prowadził fabrykę papieru znajdującą się w Pabianicach. Po śmierci ojca w 1878 roku, zarządzanie firmą na okres do 1894 roku przejął Artur Steinhagen, spokrewniony z matką Oskara. W międzyczasie młody Saenger zakończył naukę w warszawskiej szkole średniej oraz zdobył wykształcenie na Politechnice Ryskiej i w Akademii Handlowej w Wiedniu. Dalszy rozwój kariery Oskara obejmował praktyki w zagranicznych zakładach produkujących papier.
W 1894 roku Oskar objął zwierzchnictwo nad rodzinną fabryką, co zaowocowało znacznym rozwojem przedsiębiorstwa. W krótkim czasie otworzył filię w nabytej wcześniej fabryce celulozy i papieru w Włocławku. Szybko zyskał uznanie w branży, a jego firma była w stanie zaspokajać popyt na papier na rynkach: francuskim, brytyjskim oraz w krajach południowej Afryki. Francuskie korporacje, takie jak Paribas Banque de Paris et des Pays Bas oraz wydawnictwo Hachette, zainwestowały w spółkę akcyjną Saengera, co znacząco wzmocniło jej pozycję.
W 1925 roku Oskar był jednym z współzałożycieli spółki „Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Podmiejskiej Linii Tramwajowej Warszawa – Placówka – Izabelin”, która miała na celu uruchomienie tramwajowej linii łączącej cmentarz wojskowy na Powązkach z Piaskami, co udało się zrealizować w 1926 roku.
Oskar Saenger mocno angażował się także w rozwój przemysłu leśnego, tworząc przedsiębiorstwo „Rozwadów-Kępa”. Ponadto, był jednym z inicjatorów Polskiego Towarzystwa Handlu z Rosją „Polros” oraz Polsko-rosyjskiego Towarzystwa Handlowego „Sowpoltorg”. Należał do różnych organizacji, w tym Centralnego Związku Przemysłu, Finansów i Górnictwa, oraz Automobilklubu Polskiego, do którego przystąpił w 1910 roku. W swojej karierze był również członkiem kilku rad, w tym Spółki „Lilpop, Rau i Loewenstein”, Banku Zachodniego oraz Zakładów Ostrowieckich. Oprócz tego, Oskar był założycielem Banku Prywatnego w Warszawie, przekształconego później w Bank Szwajcarsko-Polski, i pełnił rolę prezesa Związku Fabryk Celulozy. Jego działalność gospodarcza pozwoliła mu również na budowę kilku rezydencji, w tym znaczącego pałacyku Papierni w Pabianicach oraz pałacu w Milanówku.
Życie prywatne
Oskar był synem Roberta Saengera oraz Marii z domu Knothe, jednak para nie doczekała się potomstwa. Po jego śmierci, spadek odziedziczyła żona Oskara oraz jego siostra, Wanda Ike-Duninowska, która była wdową po baronie Karolu Albercie Ike-Duninowskim. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.
Odznaczenia
Oskar Saenger był osobą, która wyróżniała się swoimi osiągnięciami i odznaczeniami w przestrzeni publicznej. Wśród najważniejszych satysfakcji, które otrzymał, można wymienić:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano mu w 1927 roku,
- Order Legii Honorowej, otrzymany w 1930 roku.
Przypisy
- PrzemekP. Jach, Wiemy, co będzie w zabytkowej willi [online], Pabianice – portal informacyjny, 07.03.2022 r. [dostęp 15.10.2023 r.]
- JanJ. Bałchan, Saengerowie – fabrykanci przedwojennej branży papierniczej Część 2. Oskar Saenger, papiernik, społecznik, państwowiec, „Przegląd Papierniczy” (6), sigma-not.pl, 2018 [dostęp 07.10.2023 r.]
- Deszcz krzyżów i orderów „Odrodzenia Polski”, „Głos Polski” (310), bc.wbp.lodz.pl, 11.11.1927 r. [dostęp 07.10.2023 r.]
- W notesiku businessmana, „Ilustrowana Republika” (132), bc.wbp.lodz.pl, 15.05.1929 r. [dostęp 15.10.2023 r.]
- Z karty żałobnej. Ś. p. Oskar Saenger, „Ilustrowana Republika” (37), 07.02.1930 r., s. 4.
- Z żałobnej karty, „Gazeta Handlowa” (31), 07.02.1930 r., s. 2.
- JanJ. Bałchan, Fabryka papieru w Pabianicach pod zarządem rodziny Saengerów 1870–1930, „Rocznik Muzeum Papiernictwa” (IX), Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, ISSN 1897-7685.
- Opaleński majątek Saengerów i baronostwa Ike-Duninowskich, [w:] MateuszM. Napieralski, Dawna Wólka Węglowa. Wspomnienia mieszkańców, Warszawa 2018, ISBN 978-83-8151-127-8.
- 30 lecie Automobilklubu Polski, Auto 1939 nr 4, s. 129–131.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Rafał Szereszowski | Kazimierz Ansgary Kamiński | Stanisław Wilhelm Lilpop | Jan Berson | Adolf Scholtze | Józef Wolff (wydawca) | Samuel Orgelbrand | Elżbieta Suchocka-Roguska | Irena Eris | Joanna Andrychiewiczowa | Ignacy Poznański | Jacek Dubiński | Leopold Stanisław Kronenberg | Hilary Landsberg | Jakub Ludwik Flatau | Michał Bergson (bankier) | Krzysztof Fryderyk Brun | Marek Profus | Krystyna Boczkowska | Samuel KonitzOceń: Oskar Saenger