Adolf Scholtze


Adolf Wawrzyniec (Lorenz) Scholtze, urodzony 5 grudnia 1833 roku w Warszawie, a zmarły 4 czerwca 1914 roku w tym samym mieście, był znanym przemysłowcem warszawskim oraz aktywnym działaczem społeczności ewangelickiej.

Scholtze odegrał istotną rolę w rozwijaniu przemysłu w Warszawie, przyczyniając się do postępu gospodarczego swojego czasu. Jego zaangażowanie w różne projekty społeczne oraz religijne sprawiło, że stał się znaczącą postacią w społeczności lokalnej.

Życiorys

Adolf Scholtze był przedstawicielem starej warszawskiej rodziny luterańskiej, która najprawdopodobniej osiedliła się w Polsce z Saksonii w XVIII wieku. Rodzina ta zyskała uznanie dzięki produkcji mydeł i świec. Dziadek Adolfa, Karol Chrystian (zm. 1838), będący mydlarzem w Warszawie, wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej. Jego syn, Karol, ojciec Adolfa (1807-1895), poślubił Augustę z Lothów (1812-1858) i w 1822 roku stał się udziałowcem (37%) pierwszej fabryki chemicznej w Królestwie Polskim.

W latach 70. XIX wieku, Adolf przejął od swojego ojca udziały w firmie i objął stanowisko głównego dyrektora, kierując przedsiębiorstwem, które osiągnęło wielki rozkwit. W czasie jego rządów firma otworzyła rynki na eksport do Niemiec i Rosji oraz zbudowała hutę szkła na warszawskim Targówku Fabrycznym. Zakład, znany pod nazwą „Kijewski, Scholtze i Spółka, Spółka Akcyjna Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej”, stał się jedną z największych fabryk chemicznych w Królestwie do 1918 roku i istniał aż do 1939 roku.

Adolf był również aktywnym członkiem warszawskiej parafii ewangelickiej pw. św. Trójcy, gdzie zaangażował się w działalność charytatywną w ramach organizacji kościelnych. Jego życie osobiste obejmowało dwa małżeństwa: pierwsze z Natalią z Sennewaldów (zm. 1866), która była córką księgarza Gustawa Adolfa Sennewalda, oraz drugie z Natalią ze Schlicków (zm. 1926).

Na zakończenie swojego życia, Scholtze został pochowany na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim (al. 55 nr 14), pozostawiając po sobie znaczący ślad w historii Warszawy oraz w dziejach lokalnego przemysłu chemicznego.


Oceń: Adolf Scholtze

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:5