Norbert Pinkus


Norbert Naftali Pinkus, urodzony w 1879 roku w Warszawie, był wybitnym prawnikiem oraz ekonomistą. W swojej karierze naukowej i zawodowej pozostawił znaczący ślad w polskiej myśli ekonomicznej oraz prawnej.

Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie, udał się na Uniwersytet Warszawski, gdzie w 1902 roku zdobył tytuł magistra na wydziale prawnym. Już w tym samym roku opublikował swoją pierwszą pracę naukową zatytułowaną "Ubezpieczenie robotników w Niemczech". Wkrótce potem kontynuował edukację na uniwersytecie w Getyndze, gdzie zgłębiał nauki społeczne, matematykę oraz filozofię.

Jego wysiłki przyniosły owoce w 1905 roku, gdy uzyskał doktorat na podstawie pracy „Das Problem des Normalen in der Nationalökonomie. Beitrag zur Erforschung der Störungen im Wirtschaftsleben”, która została opublikowana w 1906 przez wydawnictwo Duncker & Humblot.

Po powrocie do rodzimego kraju, w latach 1907-1915 był aktywnym członkiem Towarzystwa Kursów Naukowych w Warszawie. Pełnił funkcję sekretarza TKN w latach 1907-1913 oraz wykładał różnorodne przedmioty na Wydziale Humanistycznym, w tym ekonomię polityczną, historię doktryn politycznych oraz statystykę.

W 1913 roku poślubił Adelę z Makowskich. Niestety, w 1915 roku, w wyniku wydarzeń wojennych, został ewakuowany do Rosji, gdzie zaangażował się w pomoc uchodźcom wojennym, współpracując z Polskim Towarzystwem Pomocy Ofiarom Wojny oraz Towarzystwem Pomocy Uciekinierom Żydom.

Po powrocie do Polski na przełomie 1918 roku, objął funkcję radcy w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej. Później otworzył kancelarię adwokacką w Warszawie, przy ul. Elektoralnej 4. Jako radca prawny wspierał także angielskie banki działające w Polsce oraz pisał artykuły do takich publikacji jak "Gazeta Sądowa" i "Prawda" w Łodzi.

Przypisy

  1. a b c d e Józef Stopnicki, Wspomnienie pośmiertne: Norbert Pinkus, "Palestra", Tom 15, Numer 4 (1938) s. 362
  2. Kalendarz Informator Sądowy na rok 1934, Warszawa 1934, s. 382 Biblioteka Cyfrowa UMCS – wersja elekroniczna.
  3. Część III a. Alfabetyczny spis adwokatów w Warszawie, Warszawa [1926] s. 14
  4. Dziesięciolecie Wolnej Wszechnicy Polskiej TKN: sprawozdanie z działalności Towarzystwa Kursów Naukowych, 1906-1916, opracowali Ryszard Błędowski, Stanisław Orłowski, Henryk Mościcki, Warszawa 1917, Podkarpacka BC – wersja elektroniczna

Oceń: Norbert Pinkus

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16