Mirosław Basiewicz, urodzony 14 stycznia 1958 roku w Warszawie, był wybitnym polskim politykiem, który pozostawił po sobie istotny ślad w historii kraju. Zmarł 9 stycznia 2022 roku, co było ogromną stratą dla wielu osób, które go znały oraz doceniały jego działalność.
Basiewicz nie tylko angażował się w politykę, ale także był związkowcem i wydawcą. Działał na rzecz poprawy warunków życia obywateli, a jego działania w czasie PRL zaliczane są do istotnych elementów walki z reżimem komunistycznym.
Jako społecznik oraz działacz opozycji, jego wkład w walkę o wolność i demokrację w Polsce będzie pamiętany i szanowany przez kolejne pokolenia.
Życiorys
W roku 1980 Mirosław Basiewicz uzyskał tytuł absolwenta Szkoły Podoficerskiej Milicji Obywatelskiej w Warszawie, co otworzyło przed nim drzwi do kariery w Komisariacie Milicji w Piastowie, gdzie pełnił obowiązki referenta. Rok później zaangażował się w działalność Związku Zawodowego Funkcjonariuszy MO, szybko stając się aktywnym uczestnikiem jego organizacji. Został wybrany do Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego ZZFMO oraz objął stanowisko przewodniczącego warszawskiego komitetu założycielskiego. Co więcej, był również sygnatariuszem wniosku do sądu, mającego na celu rejestrację tego związku.
W wyniku napiętej sytuacji politycznej, 17 czerwca 1981 roku, Basiewicz został zwolniony z Milicji Obywatelskiej i otrzymał tzw. „wilczy bilet”, co wykluczyło go z możliwości podjęcia zatrudnienia. Nie zniechęciło go to jednak; aktywnie przyczynił się do powstania tajnego zespołu w ramach NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, którego celem było ujawnienie tajnych współpracowników komunistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w szeregach związku. Brał również udział, jako gość, w I zjeździe „Solidarności”. Niestety, 19 grudnia 1981 roku został internowany i trafił do Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, gdzie przez dziesięć dni organizował strajk głodowy. Ostatecznie został zwolniony 13 lipca 1982 roku.
Po zwolnieniu Basiewicz zmuszony był opuścić Warszawę i osiedlił się na Suwalszczyźnie. W okresie od 1983 do 1985 roku podlegał inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, ze względu na swoje działania związane z dystrybucją nielegalnych publikacji. W 1987 roku zainicjował i współzakładał Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny, mający na celu wyjaśnienie losów ofiar „Obławy Augustowskiej”. W 1990 roku został przywrócony do służby w Policji, zajmując stanowisko w Komendzie Powiatowej w Sejnach. W roku 1991 aktywnie uczestniczył w pracach Wojewódzkiej Komisji Weryfikacyjnej Służby Bezpieczeństwa w Suwałkach, a w 1993 przeszedł na emeryturę w stopniu starszego sierżanta.
Po zakończeniu służby Mirosław Basiewicz zdobył licencję przewodnika turystycznego i pilota wycieczek, co otworzyło mu nowe możliwości zawodowe. Działał również w strukturach Samoobrony RP, z listy której w 2002 roku próbował bezskutecznie uzyskać mandat radnego sejmiku podlaskiego. Był także asystentem społecznym posła Józefa Laskowskiego. W latach 2005–2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu krajowego Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” oraz dyrektora biura krajowego tej organizacji. Następnie, w latach 2007–2016, prowadził regionalną działalność wydawniczą.
Basiewicz studiował prawo ze specjalizacją w zakresie zarządzania państwem. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku starał się o mandat poselski jako kandydat Akcji Zawiedzionych Emerytów Rencistów, jednak nie odniósł sukcesu. W grudniu 2021 roku objął stanowisko prezesa Stowarzyszenia im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Suwałkach, kontynuując swoją działalność społeczną.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2009 roku, na mocy decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Mirosław Basiewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co było wyrazem uznania za jego wybitne osiągnięcia i zasługi w zakresie wspierania przemian demokratycznych w Polsce.
Następnie, w 2016 roku, prezydent Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Wolności i Solidarności, który również podkreślał jego wkład w walkę o wolność i demokrację w kraju.
W 1990 roku Mirosław Basiewicz został odznaczony Medalem im. Wawrzyńca Gałaja przez wojewodę suwalskiego oraz tygodnik „Krajobrazy”, a w 2004 otrzymał Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Te wyróżnienia demonstracyjnie ukazują jego wszechstronny wkład w rozwój różnych obszarów społecznych.
W kolejnym okresie, w 2007 roku, przyznano mu Złotą Odznakę NSZZ Policjantów, a w 2011 roku Medal 20-lecia tego związku. Te nagrody potwierdzają jego zaangażowanie w działania na rzecz ochrony prawa i porządku.
W tym samym roku, jako członek Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku, Basiewicz otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, co świadczy o jego zaangażowaniu w upamiętnianie historii regionu.
W 2013 roku został uhonorowany przez Kapitułę Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych tytułem „Strażnika Godności i Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, co również dotyczy jego działań mających na celu zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność kraju.
W 2016 roku uzyskał Odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”, a w 2019 roku odznaczono go Medalem 100-Lecia Powstania Policji Państwowej, co stanowi kulminację jego zasług na rzecz społeczności oraz instytucji w obszarze bezpieczeństwa publicznego.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m Ostatnia droga Mirosława Basiewicza. suwalki.info, 14.01.2022 r. [dostęp 24.12.2022 r.]
- a b c d e Biogram na stronie IPN. [dostęp 24.12.2022 r.]
- a b c d e f g h i j Mirosław Basiewicz nie żyje. sfmogodnosc.pl. [dostęp 24.12.2022 r.]
- Ordery i odznaczenia dla zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej. prezydent.pl, 10.06.2016 r. [dostęp 24.12.2022 r.]
- Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.. ipn.gov.pl. [dostęp 24.12.2022 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2002. [dostęp 24.12.2022 r.]
- M.P. z 2010 r. nr 9, poz. 77
- a b c Informacje w BIP IPN. [dostęp 24.12.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Michał Kobosko | Miriam Shaded | Monika Jaruzelska | Jan Mencwel | Krzysztof Tyszkiewicz (polityk) | Kazimierz Gryglas | Ksawery Branicki (1816–1879) | Władysław Malangiewicz | Irena Grobelna | Jerzy Szurig | Józef Higersberger | Stefan Grajek | Zbigniew Dyka | Rafał Karpiński | Dorota Bojemska | Władysław Rawicz | Rafał Poborski | Helena Kamińska | Andrzej Szewiński | Jolanta BrzeskaOceń: Mirosław Basiewicz