Monika Anna Jaruzelska, która urodziła się 11 sierpnia 1963 roku w Warszawie, jest osobą o różnorodnych osiągnięciach zawodowych. Jest uznaną polską filolożką, publicystką oraz aktywistką społeczną, a także zaangażowaną działaczką samorządową.
W latach 2018–2024 pełni funkcję radnej w Radzie m.st. Warszawy, gdzie aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Dodatkowo, rozszerzyła swoje zainteresowania na platformy cyfrowe, jako youtuberka, co pozwala jej dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.
Życiorys
Monika Jaruzelska to postać o bogatym życiorysie, który w 1982 roku otworzył nowy rozdział, gdy ukończyła XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Dobiszewskiego. Następnie, kontynuowała edukację na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie miała również styczność z psychologią.
Aktualnie Monika pełni rolę wykładowczyni w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, jako nauczycielka na studiach pierwszego stopnia oraz podyplomowych, specjalizując się w kulturoznawstwie oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej. W roku 2010, we współpracy z SWPS, zainicjowała semestralne studium „Moda, media, marketing”, w którym wykładowcami oprócz niej byli także Ireneusz Bieńkowski oraz Ewa Braun.
Działalność dziennikarska i publicystyczna
Na początku lat 90. Monika Jaruzelska była współzałożycielką miesięcznika „Twój Styl”, gdzie przez osiem lat kierowała działem mody oraz stylizacji. W tym czasie pełniła funkcję dyrektor kreatywnej oraz była członkiem zarządu grupy kapitałowej, do której należały między innymi renomowane przedsiębiorstwo jubilerskie W. Kruk oraz dom mody Deni Cler. Wspólna praca z redakcją „Elle Polska” zaowocowała utworzeniem i prowadzeniem kursu „Szkoła Stylu dla Stylistów”.
Jaruzelska dwukrotnie prezentowała autorskie pokazy mody w sezonach jesiennozimowych 2011 oraz 2012/2013, a ostatnia prezentacja miała miejsce podczas gali Fashion Magazine. Publikowała także w magazynie „Existence” oraz współpracowała z pismem „Place for Dance”. W ciągu dwóch lat prowadziła program Monika Jaruzelska zaprasza, emitowany na stacji Chillizet, który kontynuowany był w formie internetowej pod nazwą Bez Maski. W programie poruszała różnorodne tematy, od antropologii kultury po politykę.
Po konflikcie z redakcją „Newsweek Polska” w kwietniu 2014 roku, Monika postanowiła zakończyć współpracę z portalem NaTemat.pl. W listopadzie 2019 roku, razem z redakcją „Super Expressu”, uruchomiła kanał na YouTube zatytułowany „Towarzyszka Panienka”. Na swoim kanale przeprowadzała wywiady z politykami oraz dziennikarzami. Krytycy wskazują, że w jej programie regularnie występują osoby związane z radykalną prawicą oraz propagujące kontrowersyjne poglądy, co zaowocowało wpisaniem jej nazwiska na listę „Brunatnej Księgi” Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. W czerwcu 2022 roku zadebiutowała z programem Gwiazdozbiór Jaruzelskiej dla „Super Expressu”, w ramach którego przeprowadza wywiady z różnymi celebrytami.
Monika jest również autorką trzech książek autobiograficznych: „Towarzyszka panienka” (2013), „Rodzina” (2014) oraz „Oddech” (2015). Oprócz tych tytułów, w 2016 roku opublikowała książkę „Zmiana”.
Działalność społeczna i polityczna
Jaruzelska aktywnie angażuje się w działalność społeczną, będąc członkinią rady Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL. Od marca 2018 roku uczestniczyła w pracach Centrum Monitorowania Konsekwencji Ustawy Degradacyjnej, współtworzonej z działaczami Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W wyborach samorządowych w 2018 roku, startując z listy SLD Lewica Razem, zdobyła mandat radnej m.st. Warszawy, otrzymując 8494 głosy, co stanowiło 8,29% poparcia. Oprócz tego, zasiadła w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego jako wiceprzewodnicząca oraz w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019 roku, Starując w okręgu nr 43 z ramienia Polskiej Lewicy, uzyskała 57 946 głosów, co dało jej 19,55% poparcia i trzecie miejsce w okręgu.
22 grudnia 2023 roku, Monika Jaruzelska przeprowadziła wywiad z Grzegorzem Braunem na swoim kanale YouTube, gdzie poruszyli m.in. kwestię incydentu, kiedy Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie. Tego samego dnia, dowiedziała się o zawieszeniu swojego programu „Gwiazdozbiór Jaruzelskiej” emitowanego w Super Expressie.
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zareagował na wywiad z Braunem, składając zawiadomienie do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa dotyczącego „rozpowszechniania nienawistnych treści”.
Życie prywatne
Monika Jaruzelska jest córką Barbary Jaruzelskiej, germanistki, oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jego kariera obejmowała funkcję Prezesa Rady Ministrów w latach 1981–1985, przewodniczącego Rady Państwa w latach 1985–1989 oraz prezydenta Polski w latach 1989–1990.
Na początku lat 90. Monika związała się z Dariuszem Fedyniakiem, lekarzem oraz wykładowcą na Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, z którym ma syna, Gustawa, urodzonego w 2004 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jan Mencwel | Krzysztof Tyszkiewicz (polityk) | Kazimierz Gryglas | Ksawery Branicki (1816–1879) | Władysław Malangiewicz | Irena Grobelna | Jerzy Szurig | Andrzej Matuszewicz (dyplomata) | Hieronim Jańczyk | Franciszek Kotus-Jankowski | Miriam Shaded | Michał Kobosko | Mirosław Basiewicz | Józef Higersberger | Stefan Grajek | Zbigniew Dyka | Rafał Karpiński | Dorota Bojemska | Władysław Rawicz | Rafał PoborskiOceń: Monika Jaruzelska