Barbara Toporska


Barbara Toporska-Mackiewicz, urodzona 23 sierpnia 1913 roku w Warszawie, była wybitną polską pisarką oraz publicystką. Jej życie zakończyło się 20 czerwca 1985 roku w Oberaudorf, gdzie spędzała ostatnie lata.

Twórczość Toporskiej, charakteryzująca się pasją i wnikliwością, pozostawiła znaczący ślad w polskiej literaturze. Jej dorobek literacki i publicystyczny świadczył o głębokim zaangażowaniu w kwestie społeczne i kulturowe.

Życiorys

Wstęp

Rodzina Barbary Toporskiej ma bogate korzenie, sięgające przodków na terenach Kaliskiego. Jej pradziadek, Jan Toporski, przychodził na świat już w okresie zaborów, dokładniej w Wielkim Księstwie Poznańskim. Do lat trzydziestych XIX wieku pełnił funkcję nauczyciela kaligrafii w Korpusie Kadetów Kaliskich. Jego syn, Aleksander Toporski, był właścicielem majątku w Łaniętach, według rodzinnych tradycji odziedziczonego po matce. Udział w powstaniu styczniowym mógł przyczynić się do utraty tego majątku. W jego małżeństwie z Julią Komorowską, z którą ożenił się jako wdowiec, na świat przyszło kilka dzieci, w tym Kazimierz Władysław Toporski (1862–1935), ojciec Barbary. Kazimierz ukończył w 1875 roku Szkołę Handlową w Warszawie. Jego działalność zawodowa jest nieco enigmatyczna, gdyż w dokumentach z początku XX wieku opisany był jako „literat”, publikujący teksty dotyczące lotnictwa i motoryzacji w warszawskiej prasie.

W roku 1911 Kazimierz zapoczątkował nowe etapy swojego życia, żeniąc się z Zofią Starzyńską, która wydaje się mieć korzenie w Ziemiach Zabranych, chociaż szczegóły o jej rodzinie pozostały nieznane. Miał z nią troje córek: Krystynę, Barbarę i Hanię. Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu, rozpadło się około roku 1920; okoliczności tego rozstania są niejasne i nieznana jest również kwestia rozwodu.

Dzieciństwo i młodość

Po rozstaniu rodziców Zofia pozostała z najstarszą i najmłodszą córką, podczas gdy Barbara była wychowywana przez ojca w Warszawie oraz ciotki. Do 1930 roku uczęszczała do Gimnazjum im. Emilii Plater, by następnie dołączyć do rodziny w Poznaniu, gdzie jej matka prowadziła pracownię sukien. Tam przez rok kontynuowała naukę w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. W 1933 roku zdała maturę i została przyjęta na wydział humanistyczny Uniwersytetu Poznańskiego, studiując filologię polską. Wspierana przez matkę, jak również dorabiająca na korepetycjach, w tym czasie publikowała swoje felietony i wiersze w Myśli Akademickiej, co doprowadziło do skandalu, kiedy to jeden z jej utworów zasugerował kontrowersyjne tematy.

W 1934 roku po trzech trymestrach Barbara zdecydowała się na przerwę w nauce, przyczyn, dlaczego podjęła tę decyzję, nie rozwiązała. Czuła się obco w Poznaniu, będąc warszawianką, co skłoniło ją do nieustannych poszukiwań. Podążając za impulsami, wsiadła do począgu do Wilna, licząc na spotkanie z „nikim”; niestety, nie odnalazła swoich bliskich. Mimo braku wykształcenia oraz doświadczenia szybko uzyskała pracę w redakcji Słowa.

Wilno

W pracy w Słowie poznała Józefa Mackiewicza, który był tam zatrudniony od 1923 roku i szybko nawiązała z nim bliski związek. Zamieszkali w Czarnym Borze, gdzie nabyli dom z ogrodem. W 1937 roku Toporska została redaktorką dodatku literackiego tej gazety, a jej współpraca z nią trwała do zamknięcia pisma we wrześniu 1939 roku, kiedy to doszło do inwazji sowieckiej na Polskę.

Na wieść o nadchodzącej okupacji, Barbara i Józef uciekli do Kowna, gdzie litewski rząd otworzył granice dla polskich uchodźców. Po tym, jak litewski rząd przejął miasto, małżeństwo wróciło do Czarnego Boru. W nowej rzeczywistości politycznej Barbara i Józef pracowali dla Gazety Codziennej, której koncesję Mackiewicz pozyskał. Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej w czerwcu 1940 roku, zerwali z aktywnością polityczną i dziennikarską, próbując przetrwać.

Na emigracji

W 1944 roku, uciekając przed nadciągającym frontem, para przemieszczała się z Wilna do Warszawy, a następnie do Krakowa. W styczniu 1945 dotarli do Wiednia, gdzie Tatarzy uciekający przed komunizmem pomogli im znaleźć transport do Mediolanu. Po zakończeniu działań wojennych w Italii, Barbara i Józef przenieśli się z Mediolanu do Rzymu, gdzie nawiązali współpracę z polskim II Korpusem. W tym czasie pracowała w redakcji Orła Białego i dorabiała jako sekretarka czy szyjąc na szydełku.

Po kilku latach spędzonych w Londynie, gdzie pracowała dla radia Głos Ameryki, skierowano ją do Monachium, gdzie również współpracowała z Głosem Ameryki. W polskiej prasie emigracyjnej regularnie zamieszczała swoje artykuły oraz wiersze. Pozostała podporą swojego utalentowanego partnera, Józefa oraz zaczęła publikować własne powieści po przebytej chorobie i operacji raka w 1963 roku. Jej pierwsza powieść, zatytułowana Siostry, ukazała się w 1966 roku i zdobyła nagrodę za wybitne osiągnięcie literackie pośród emigrantów. W 1984 roku część jej artykułów vosprzedana została w publikacji Droga Pani.

Po przejściach związanych z ciężką chorobą i utratą męża, Barbara Toporska zmarła 20 czerwca 1985 roku w Oberaudorf, w Niemczech. Prochy obojga zostały złożone w kolumbarium kościoła św. Andrzeja Boboli w Londynie. Związek Barbary i Józefa nie doczekał się dzieci. Jej archiwum znajduje się w Muzeum Polskim w Rapperswilu, a książki wydawane są przez wydawnictwo „Kontra”.

Twórczość

Barbara Toporska to autorka o bogatej twórczości literackiej, której dzieła obejmują różnorodne formy i gatunki. Oto lista znaczących publikacji, które pokazują jej dorobek twórczy:

  • 1966 – Siostry,
  • 1970 – Poczwarka i motyle (w tomie „Na wschód od dzisiaj”),
  • 1970 – Martwe zwierciadło (w tomie „Na wschód od dzisiaj”),
  • 1973 – Athene noctua (zbiór poezji),
  • 1981 – Spójrz wstecz, Ajonie!,
  • 1982 – Na Mlecznej Drodze,
  • 1984 – Droga Pani (zbiór artykułów Barbary Toporskiej oraz Józefa Mackiewicza),
  • 2010 – Listy do redaktorów „Wiadomości” (tom zawiera listy Barbary Toporskiej oraz Józefa Mackiewicza),
  • 2012 – Metafizyka na hulajnodze (eseje, felietony i publicystyka literacka),
  • 2015 – Listy do i od Redakcji „Kultury”,
  • 2017 – Listy (tom zawiera listy Barbary Toporskiej, Józefa Mackiewicza, Pawła Jankowskiego),
  • 2019 – Listy (tom zawiera listy Barbary Toporskiej, Józefa Mackiewicza oraz Juliusza Sakowskiego),
  • 2019 – Listy (tom zawiera listy Barbary Toporskiej, Józefa Mackiewicza, Michała Chmielowca oraz Ireny Chmielowcowej),
  • 2019 – Listy (tom zawiera listy Barbary Toporskiej, Józefa Mackiewicza oraz Janusza Kowalewskiego).

Przypisy

  1. Ilona Lewandowska, W Wilnie Barbara Toporska-Mackiewicz odnalazła miasto swego przeznaczenia oraz miłość życia, [w:] Kurier Wileński 04.03.2023 r.
  2. Adam Wodyk (red.), Józef Mackiewicz, Barbara Toporska. Tylko prawda jest ciekawa, Rapperswil 2022 r., s. 9.
  3. Znicze od ambasady RP na grobach zasłużonych Polaków w Londynie [online], dzieje.pl [dostęp 31.10.2023 r.]
  4. Agata Stecewicz, Różnorodność źródeł archiwalnych jako podstawa w badaniach nad biografią i genealogią – przypadek Barbary Toporskiej, [w:] Bibliotekarz Podlaski 3 (2020) r., s. 16.
  5. Stecewicz 2020 r., s. 15.
  6. Stecewicz 2020 r., s. 19.
  7. Stecewicz 2020 r., s. 20.
  8. Stecewicz 2020 r., s. 21.
  9. Kazimierz Orłoś, Mackiewicz w złych rękach, [w:] Rzeczpospolita 27.09.2008 r.
  10. Agata Stecewicz, Mapa emocji w emigracyjnej poezji Barbary Toporskiej, [w:] Diana Saniewska (red.), Emocje, język, literatura, Kraków 2016 r., s. 138.
  11. Stecewicz 2016 r., s. 139.
  12. Stecewicz 2016 r., s. 139–140.
  13. Stecewicz 2016 r., s. 140.
  14. Muzeum Polskie w Rapperswilu.
  15. Barbara Toporska, Metafizyka na hulajnodze: [narratives and articles, 1935-1985], Londyn: Kontra, 2012 r.

Oceń: Barbara Toporska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:20