Michał Znaniecki


Michał Znaniecki urodził się 28 czerwca 1969 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją pasjonującą przygodę z teatrem. Ta wybitna postać polskiej kultury współczesnej, specjalizuje się w reżyserii teatralnej oraz operowej, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jego prace charakteryzują się unikalnym podejściem do interpretacji tekstów oraz niezwykłą wrażliwością na sztukę, co czyni go jedną z najbardziej cenionych postaci w polskim środowisku artystycznym.

Życiorys

Jak wskazuje sam autor na swoim oficjalnym portalu oraz w wielu biografiach, Michał Znaniecki rozpoczął swoje studia w warszawskim PWST. Następnie poszerzał swoją wiedzę na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie jego mentorem był Umberto Eco, oraz u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. Już w wieku 24 lat zadebiutował na prestiżowej scenie mediolańskiej La Scali, gdzie zaprezentował kameralne przedstawienie inspirowane muzyką Monteverdiego.

Od lat 90. XX wieku, Znaniecki realizuje różnorodne produkcje w teatrach operowych oraz dramatycznych w takich krajach jak Włochy, Francja, Irlandia i Polska. W swoim dorobku artystycznym posiada nie tylko znane pozycje repertuarowe, takie jak „Don Pasquale”, „Carmen”, „Straszny dwór”, „Makbet”, „Simon Boccanegra”, „Bal maskowy”, „Otello” czy „Rigoletto”, ale również mniej popularne dzieła, w tym „Maddalena” Prokofiewa, „Die Drei Pintos” Mahlera, „Ożenek” Musorgskiego, „Żydówka” Halevy’ego oraz „Flaminio” Pergolesiego.

Znaniecki ma na swoim koncie wykłady w szkołach teatralnych we Włoszech. Jako pedagog technik improwizacji, powrócił do Teatro Piccolo di Milano. Jego znane realizacje to między innymi „Cyrano de Bergerac” w Walencji, gdzie wystąpił Plácido Domingo w roli tytułowej, oraz „Łucja z Lammermooru” Donizettiego w Operze Narodowej (jako reżyser i scenograf w 2008 roku). Do jego osiągnięć należy także „Lukrecja Borgia” tego samego kompozytora w Operze Narodowej (2009), „Samson i Dalila” Saint-Saënsa w Bolonii, Liège i Wrocławiu, oraz inne opery, takie jak „Włoszka w Algierze” w Łodzi czy „Ernani” Verdiego w Poznaniu i Bilbao.

Wrocław był miejscem, gdzie Michał Znaniecki czterokrotnie realizował wielkie produkcje operowe na otwartej przestrzeni, w tym „Napój miłosny” Donizettiego w 2007 roku na Pergoli, „Otello” Verdiego w 2008 roku na Wyspie Piaskowej, „Turandot” Pucciniego w 2010 roku oraz „Bal maskowy” Verdiego w 2012 roku na Stadionie Olimpijskim.

Artysta wielokrotnie otrzymywał Złotą Maskę, w tym za Spektakl Roku 2007 – musical „Dr Jekyll and Mr Hyde”, w 2009 za reżyserię „Producentów” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz za Spektakl Roku 2017 – „Romeo i Julia”. W 2008 roku został uhonorowany Medalem Regionu Puglia za swoje osiągnięcia artystyczne. Jego reżyseria „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w Bilbao (2011) zdobyła prestiżową nagrodę Fundacji Premios Líricos Teatro Campoamor w Oviedo za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii. Otrzymał również srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 roku cykl spektakli „Głos wykluczonych”, realizowany przez niego z Fundacją Jutropera, został doceniony Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.

Michał Znaniecki w 2008 roku objął stanowisko p.o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie. Następnie, w latach 2009–2012, pełnił funkcję dyrektora Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. Chociaż w 2012 roku wziął udział w konkursie na dyrektora ogłoszonym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ostatecznie nie przystąpił do niego. Jako założyciel i dyrektor Festival Opera Tigre w Argentynie, zapoczątkował wydarzenie, które odbywa się od 2013 roku na wyspie muzyk Kaiola Blue.

O swoim bogatym doświadczeniu teatralnym Znaniecki opowiada w książce pt. Złota klatka. Michał Znaniecki w rozmowie z Mateuszem Borkowskim (Kraków 2017).

Życie prywatne

Michał Znaniecki to syn znanej aktorkiWandy Koczeskiej (1937–2008) oraz telewizyjnego dziennikarza Macieja Znanieckiego (1936–2002). W jego rodzinie znajdują się także osoby o literackim i socjologicznym dorobku; jest on wnukiem poety oraz prozaika Juliusza Znanieckiego (1908–1958) i prawnukiem wybitnego socjologa Floriana Znanieckiego (1882–1958).

Obecnie Michał jest partnerem Jona Paula Laki, hiszpańskiego ekonomisty i muzyka. Związek małżeński zawarli w Hiszpanii w 2013 roku.

Przypisy

  1. Marek Jerzy Minakowski: Juliusz Znaniecki h. Krzywda. [w:] Wielka Genealogia Minakowskiego [on-line]. sejm-wielki.pl, 29.04.2017 r. [dostęp 29.04.2017 r.]
  2. Ślub byłego dyrektora poznańskiej opery Michała Znanieckiego. Zgadnijcie z kim?. gloswielkopolski.pl, 15.01.2013 r. [dostęp 04.04.2016 r.]

Oceń: Michał Znaniecki

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:15