Feliks Matyjaszkiewicz


Feliks Matyjaszkiewicz, urodzony 22 marca 1913 roku w sercu Warszawy przy ul. Piekarskiej 6, był nie tylko utalentowanym scenografem, ale także dumnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Jego życie artystyczne toczyło się w murach warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1936 roku. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie stała się miejscem, gdzie rozwinął swoje zdolności i pasję do sztuki, zwłaszcza w dziedzinie witraży, z których jeden ozdobił kościół pruszkowski.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, jego życie przybrało dramatyczny obrót. Wziął udział w polskich działaniach obronnych we wrześniu 1939 roku, a następnie, po aresztowaniu, trafił do obozów w Rumunii, Francji i Hiszpanii, skąd ostatecznie przedostał się do Londynu. Wyróżniony przez gen. Władysława Andersa Krzyżem Walecznych, stał się symbolem polskiej determinacji i odwagi w trudnych czasach.

W Londynie, współpracując ze swoją żoną Jadwigą Prussak, przyczynił się do powstania Teatru "POSK" (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny). Jego imponująca twórczość obejmowała zarówno kostiumy, jak i scenografię, co uczyniło go znaczącą postacią w polskim życiu teatralnym na emigracji.

W 1984 roku, 11 listopada, Feliks Matyjaszkiewicz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Edwarda Raczyńskiego, Prezydenta Polski na uchodźstwie. To wyróżnienie było ukoronowaniem jego wieloletnich wysiłków na rzecz rozwoju teatru polskiego poza granicami kraju.

Przypisy

  1. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 7, Nr 1 z 09.01.1985 r.
  2. Tym samym odznaczeniem została uhonorowana wówczas także jego żona Jadwiga, por. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 16, Nr 3 z 31.12.1984 r.

Oceń: Feliks Matyjaszkiewicz

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:12