Michał Gryziński


Michał Gryziński był wybitnym polskim fizykiem jądrowym, którego osiągnięcia w obszarze fizyki plazmy przyczyniły się do rozwoju nauk ścisłych w Polsce. Urodził się 29 września 1930 roku w Warszawie, a swoje życie dedykował badaniom nad strukturą materii, co zaowocowało stworzeniem kontrowersyjnego modelu budowy atomu, znanego jako model Gryzińskiego.

Jego prace mają szczególne znaczenie w kontekście teorii fizycznych, stawiając wiele pytań dotyczących tradycyjnych koncepcji w tej dziedzinie. Mimo że model Gryzińskiego wywołał sporo kontrowersji, wpłynął znacząco na dalsze dyskusje i badania w zakresie fizyki jądrowej i fizyki plazmy.

Gryziński zmarł 1 czerwca 2004 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w naukach przyrodniczych oraz grono uczniów i współpracowników, którzy kontynuują jego misję w świecie nauki.

Życiorys

Michał Gryziński uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej w 1955 roku. Następnie obronił doktorat z fizyki teoretycznej w Instytucie Badań Jądrowych w 1966 roku. Jego zainteresowania obejmowały teorię zderzeń atomowych, budowę atomu, astrofizykę, a także fizykę plazmy oraz kontrolowaną syntezę termojądrową.

Michał Gryziński był również zapalonym turystą i miał na swoim koncie wyprawy do takich miejsc jak Nepal, Ałtaj oraz Kaukaz. Poza tym, poświęcał czas także na różne dyscypliny sportowe, takie jak siatkówka, pływanie, wioślarstwo, żeglarstwo oraz narciarstwo.

Po jego śmierci, spoczywa na cmentarzu Bródnowskim, w kwaterze 73G-6-16.

Przypisy

  1. Michał Witold Gryziński [ hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], grobonet.brodnowski.com [dostęp 09.12.2022 r.]

Oceń: Michał Gryziński

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:10