Maria Barówna


Maria Barówna, znana także jako Maria Miriam Bar, to postać, która zapisała się w historii jako wybitna pianistka oraz uznany pedagog i krytyk muzyczny. Urodziła się w 1900 roku w Warszawie, co niewątpliwie miało wpływ na jej późniejsze artystyczne życie.

Wielką pasję do muzyki Barówna wydobyła poprzez uczestnictwo w prestiżowych wydarzeniach, jakimi były dwa pierwsze Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które miały miejsce w 1927 oraz 1932 roku. Jej doświadczenie i umiejętności w tej dziedzinie stale rozwijały się przez lata.

Po trudnych latach II wojny światowej, Maria Barówna osiedliła się w Izraelu, gdzie zmarła po 1960 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie muzyki, który pamiętamy do dziś.

Życiorys

Maria Barówna przyszła na świat w 1900 roku w Warszawie, w rodzinie polskiego pochodzenia żydowskiego. Jej dzieciństwo upłynęło w Rosji, gdzie ujawniła niezwykły talent muzyczny. W Moskwie rozpoczęła lekcje fortepianu pod okiem Michaiła Gniesina, a teorię muzyki studiowała u Aleksandra Grieczaninowa w Szkole Muzycznej Gniesienych. W 1921 roku wróciła do odrodzonej, po latach zaborów, Polski, gdzie kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina, ucząc się od znakomitego pedagoga, prof. Aleksandra Michałowskiego. Ukończenie studiów zaowocowało przyznaniem jej złotego medalu.

Po zakończeniu edukacji w Warszawskim Konserwatorium Barówna rozpoczęła występy na scenach koncertowych, biorąc udział w wielu recitalach. Jej kariera rozwijała się, a artystka koncertowała m.in. w Filharmonii Warszawskiej, współpracując z renomowanymi orkiestrami pod kierownictwem Grzegorza Fitelberga oraz Bronisława Szulca. W drugiej połowie lat 20. XX wieku intensywnie przygotowywała się do pierwszego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zgłosiła się do konkursu, jednak po eliminacjach nie awansowała do finału. W 1932 roku ponownie próbowała swoich sił w II edycji tegoż konkursu, lecz podobnie jak poprzednio, nie udało jej się przejść do fazy finałowej.

Maria Barówna miała znaczący wkład w rozwój muzyczny w Warszawie, współpracując z Wilhelmem Kryształem w ramach Warszawskiego Instytutu Muzyki przy ulicy Senatorskiej 32. Objęła tam stanowisko pedagoga w klasie fortepianu, a wśród jej uczniów znajdowała się m.in. znana pianistka i śpiewaczka operowa, Maria Ajzensztadt. Niestety, po wybuchu II wojny światowej, na końcu 1939 roku, znalazła się w Wilnie, gdzie została aresztowana i deportowana na Syberię. Po ogłoszeniu amnestii dla Polaków udała się do Taszkientu, gdzie dołączyła do 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, a następnie wyjechała do Iranu. W 1943 roku osiedliła się w Palestynie.

Po przybyciu do Palestyny, Maria Barówna powróciła do występów koncertowych, mając na koncie szereg występów. W tym czasie aktywnie działała jako krytyk muzyczny, współpracując z pismem „Davar” (hebr. ‏דבר‎). Artystka odeszła z tego świata w latach 60. XX wieku w Izraelu, gdzie została także pochowana.

Repertuar i dyskografia

Marię Barównę doceniano za ekspresyjne interpretacje utworów, szczególnie kompozycji Fryderyka Chopina oraz Mauricego Ravela. Artystka w trakcie swoich recitalów sięgała także po dzieła innych wybitnych kompozytorów, takich jak Aleksandr Skriabin czy Ferenc Liszt. W dwudziestoleciu międzywojennym Nagrywała liczne płyty dla znanej wytwórni Syrena Rekord.

Po jej śmierci, z nielicznych zachowanych nagrań, ukazały się dwie składankowe płyty, na których znalazły się utwory interpretowane również przez innych pianistów.

Albumy
RokTytułWydawca
1969The golden pages of Polish pianistic art. Volume 3, Aleksander Michałowski, Wanda Landowska, Janina Familier-Hepnerowa, Róża Etkinówna, Maria Barówna, Józef Śmidowicz, Jerzy Żurawlew, pianoColumbia Japan
2012The Great Polish Chopin Tradition: Michałowski vol. 3, Profesor & Kompozytor, Sofronicki, Etkin, Barówna, Szpilman & MaratSelene

Oceń: Maria Barówna

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:25