Stefan Bagiński (filmowiec)


Stefan Bagiński, znany również pod pseudonimem „Stefan”, urodził się 6 czerwca 1910 roku w stolicy Polski, Warszawie. Przez całe swoje życie zawodowe, które zakończyło się 25 kwietnia 2002 roku, również w Warszawie, był wybitnym operatorem filmowym oraz dokumentalistą.

Jego wkład w świat kina był niezwykle istotny, a prace, które stworzył, odzwierciedlają jego talent i pasję do sztuki filmowej.

Życiorys

Stefan Bagiński był synem Marcina oraz Katarzyny z domu Szawaryn. W czasie II wojny światowej brał aktywny udział w ruchu oporu, będąc żołnierzem podziemia niepodległościowego. Jako porucznik Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim, gdzie pełnił rolę operatora filmowego w Referacie Filmowym Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Jego prace dokumentowały ważne wydarzenia w rejonie Śródmieścia Północ oraz Starego Miasta.

Wojenne wydarzenia były dramatycznym zakończeniem dla wielu mieszkańców stolicy, a Bagiński opuścił Warszawę wraz z cywilami po zakończeniu powstania. Po wojnie skupił się na produkcji filmów dokumentalnych. W jego dorobku znajduje się między innymi realizacja i montaż filmu „Skarb kapitana Martensa” w reżyserii Jerzego Passendorfera, która miała premierę w 1957 roku.

Po jego śmierci, Stefan Bagiński został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 20K-4-25. Jego zdjęcia miały także swój udział w filmie dokumentalnym „Powstanie Warszawskie”, wydanym w 2014 roku. Za swoją twórczość otrzymał pośmiertną nominację do Polskiej Nagrody Filmowej w 2015 roku.

Wybrane odznaczenia

Wśród licznych osiągnięć Stefana Bagińskiego, warto zwrócić uwagę na prestiżowe odznaczenia, które otrzymał za swoje zasługi. Lista wyróżnień, jakie otrzymał, obejmuje:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 2020),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Medal Wojska.

Przypisy

  1. Orły | 2015 [online], pnf.pl [dostęp 11.11.2023 r.]
  2. Stefan Bagiński [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 10.12.2022 r.]
  3. FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 19.11.2018 r.]
  4. Powstańcze Biogramy - Stefan Bagiński [online], www.1944.pl [dostęp 19.11.2018 r.]
  5. M.P. z 2021 r. poz. 147

Oceń: Stefan Bagiński (filmowiec)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:14