Marcin Cecko


Marcin Cecko, urodzony 12 stycznia 1981 roku w Warszawie, to postać o bogatym dorobku artystycznym, która angażuje się w różnorodne formy ekspresji literackiej i teatralnej.

Jako polski poeta, dramaturg, pisarz oraz aktor, Cecko zyskał uznanie w kręgach literackich oraz teatralnych, a jego twórczość łączy się z neolingwistycznym nurtem, który na nowo interpretuje język i sposób jego użycia w sztuce.

Życiorys

Marcin Cecko jest znaną postacią w polskim świecie teatralnym. Jego kariera rozpoczęła się w Studium Teatralnym, gdzie początkowo wystąpił jako aktor w przedstawieniu Człowiek. Z czasem zaangażował się w tworzenie tekstów, co zaowocowało powstaniem spektaklu Parsifal, który oparty był na jego twórczości.

W 2007 roku, Cecko objął przywództwo w formacji artystycznej 3 Boys Move, gdzie współpracował z wybitnymi osobami, takimi jak Piotr Głowacki oraz Jan Dravnel. To doświadczenie zaowocowało wieloma ciekawymi projektami, które przyczyniły się do jego rozwoju jako twórcy.

Poezja

Marcin Cecko to postać istotna w polskim życiu kulturalnym, która współtworzyła grupę znaną jako neolingwiści, do której należeli również Maria Cyranowicz, Joanna Mueller, Michał Kasprzak oraz Jarosław Lipszyc. Razem z nimi był współautorem manifestu, który został opublikowany w 2002 roku. W swoim dorobku artystycznym Cecko pozostawił trzy tomiki poetyckie: Rozbiorek (2000), Pląsy (2003) oraz Mów (2006).

Artysta nie ograniczał swojej twórczości tylko do literatury; angażował się również w cykliczne występy teatralne, które miały miejsce w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25. W ramach tych wydarzeń prezentował swoje Cząsteksty oraz Międzynarodowe bogactwo, które łączyły poezję z muzyką oraz projekcjami wideo, stając się niezwykłym doświadczeniem dla odbiorców.

W 2009 roku Marcin Cecko zaprezentował swoją twórczość w ramach festiwalu Tekst+Muzyka MiniFest, organizowanego pod auspicjami Komuny Otwock, pod nazwą Cząsteksty zebrane. Jego wiersze znalazły również zastosowanie w dramacie Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię, w reżyserii Przemysława Wojcieszka, który miał miejsce w TR Warszawa w 2005 roku. Cecko dzięki swoim różnorodnym przedsięwzięciom artystycznym wpisał się na stałe w historię współczesnej polskiej literatury i teatru.

Teatr

Marcin Cecko swoją przygodę z teatrem rozpoczął w warszawskim Studium Teatralnym, gdzie miał okazję wystąpić w spektaklu „Człowiek”. Związany z tym środowiskiem, współtworzył tekst do inscenizacji w tamtejszym Parsifalu, która miała miejsce w 2004 roku, a także zagrał w tym przedstawieniu.

W 2009 roku jego współpraca z Natalią Korczakowską zaowocowała spektaklem „Solaris. Raport”, który został zrealizowany w TR Warszawa na podstawie literackiego dzieła Stanisława Lema.

Ten sam rok przyniósł mu także współpracę z Krzysztofem Garbaczewskim w Teatrze Dramatycznym w Opolu. Ich wspólna praca nad Odyseją według Homera przyniosła Kurze Głównej Nagrody podczas Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2010. W następnym roku Cecko zaprezentował Gwiazdę śmierci, inspirowaną kosmiczną sagą autorstwa George’a Lucasa, która była wystawiana w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Spektakl Garbaczewskiego miał unikalną formułę – aktorzy prezentowali swoje działania w różnych lokalizacjach, z wykorzystaniem przestrzeni miejscowego kina Zorza, gdzie widzowie mogli obserwować transmisję. W Nowym Teatrze w Warszawie zrealizowali razem kontrowersyjne „Życie seksualne dzikich” (2011), które oparte było na dziele Bronisława Malinowskiego. W tej pracy Cecko zadawał pytania o status „dzikiego” w nowoczesnym społeczeństwie oraz kreował wizję potencjalnego społeczeństwa przyszłości. Projekt „Dzicy” (2011) był dodatkowym uzupełnieniem tej tematyki, zrealizowanym w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Kolejny etap współpracy z Garbaczewskim miał miejsce w 2012 roku w Teatrze Dramatycznym w Opolu, gdzie Cecko pracował jako dramaturg oraz kompozytor do spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda autorstwa Gombrowicza. Innowacyjna forma oraz wykonanie spektaklu pozwoliły na zdobycie dwóch statuetek: za najlepszą scenografię oraz efekty wizualne na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, a także Grand Prix 38. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska.

W 2013 roku, Cecko i Garbaczewski wspólnie stworzyli trzy spektakle: Balladynę w poznańskim Teatrze Polskim, Poczet królów polskich w Starym Teatrze w Krakowie, a także Kamienne niebo zamiast gwiazd, w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w coprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Nowym Teatrem.

Teksty wydane

Marcin Cecko to autor, którego twórczość jest interesującym przykładem literatury współczesnej. Jego książki, które zdobyły uznanie krytyków oraz czytelników, wręczają głęboki wgląd w różnorodne emocje i tematy, które są ważne w dzisiejszym świecie.

  • Rozbiorek, Kraków 2001, wyd. Ha!art,
  • Pląsy, Warszawa 2003, wyd. Lampa i Iskra Boża,
  • Mów, Warszawa 2006, wyd. Ha!art.

Projekty teatralne

Marcin Cecko, jako utalentowany artysta, zrealizował wiele projektów teatralnych, w których zajął różnorodne role, wykazując się wszechstronnością i umiejętnościami.

  • Parsifal, reżyseria: Piotr Borowski, Studium Teatralne Warszawa – rola aktorska (premiera 16 czerwca 2004),
  • Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, reżyseria: Przemysław Wojcieszek, Teatr Rozmaitości w Warszawie – rola aktorska (premiera 25 października 2005),
  • Solaris. Raport, reżyseria: Natalia Korczakowska, Teatr Rozmaitości w Warszawie – dramaturgia (premiera 2 października 2009),
  • Odyseja, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu – dramaturgia, opracowanie muzyczne, scenariusz, video (premiera 15 listopada 2009),
  • Gwiazda śmierci, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – dramaturgia (premiera 25 września 2010),
  • Życie seksualne dzikich, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Nowy Teatr w Warszawie – dramaturgia, scenariusz (premiera 14 kwietnia 2011),
  • W/RESTLESS, Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa Warszawa – dramaturgia, reżyseria (premiera 8 marca 2012),
  • Iwona, księżniczka Burgunda, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu – dramaturgia, muzyka (premiera 15 kwietnia 2012),
  • Niebezpieczne związki, reżyseria: Radosław Rychcik, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – projekcje video (premiera 9 czerwca 2012),
  • Everyman Jack of You i Forgiveness, La Mama w Nowym Jorku – współreżyseria (2012),
  • Balladyna, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Teatr Polski w Poznaniu (premiera 25 stycznia 2013),
  • Poczet królów Polskich, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Stary Teatr w Krakowie (premiera 23 marca 2013),
  • Antygona, reżyseria: Marcin Liber, Teatr Nowy w Łodzi – dramaturgia (premiera 7 kwietnia 2013),
  • Kamienne niebo zamiast gwiazd, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, Muzeum Powstania Warszawskiego/Nowy Teatr w Warszawie (premiera 1 sierpnia 2013),
  • Fahrenheit 451, reżyseria: Marcin Liber, Teatr Wybrzeże w Gdańsku – dramaturgia (premiera 6 lutego 2016).

Jak widać, Marcin Cecko ma na swoim koncie wiele znaczących projektów, zarówno jako aktor, jak i dramaturg, co czyni go niekwestionowanym profesjonalistą na scenie teatralnej.

Przypisy

  1. BACKSTAGE: DZICY Z KRAINY SZAREJ STREFY – Marcin Cecko
  2. Szara strefa teatru – Joanna Jopek
  3. Strona główna Stowarzyszenia Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa
  4. Strona główna Studium Teatralnego Warszawa
  5. Strona spektaklu Nowego Teatru
  6. strona główna festiwalu. [dostęp 06.02.2014 r.]
  7. Strona festiwalu Tekst+Muzyka MiniFest (4 – 5.07). [dostęp 03.03.2014 r.]

Oceń: Marcin Cecko

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:21