Ludwik Sauvan


Ludwik Aleksander Sauvan był wybitną postacią o znaczącym wkładzie w dziedzinie medycyny. Urodził się w 1798 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia. Został doktorem medycyny i zyskał renomę jako hydroterapeuta.

Jego praca koncentrowała się na wykorzystaniu wody w terapii, co w tamtych czasach było nowatorskim podejściem do leczenia różnych schorzeń. Zmarł w 1843 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które wpłynęło na przyszłych lekarzy i terapeutów.

Życiorys

Ludwik Sauvan przyszedł na świat w Warszawie jako syn Dawida, lekarza o francuskich korzeniach, oraz Marii, z domu Danielskiej. Ukończył warszawskie liceum, a następnie w latach 1814–1819 kształcił się w zakresie medycyny na Uniwersytecie Wileńskim. W 1823 roku uzyskał tytuł doktora medycyny dzięki pracy pt. „De femoris extirpatione”.

Rok 1824 zaznaczył jego przynależnością do Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, a pięć lat później stał się członkiem Towarzystwa Dobroczynności, co umożliwiło mu wystawianie bezpłatnych recept biednym. W czasie Bitwy pod Grochowem pełnił rolę lekarza w szpitalu polowym.

W połowie 1834 roku nawiązał współpracę jako osobisty lekarz Zygmunta Krasińskiego, towarzysząc mu podczas zagranicznych wojaży przez trzy lata. W 1836 roku, w znanym zakładzie V. Pressnitza, zdobył dogłębną wiedzę na temat hydroterapii.

Powróciwszy do Warszawy w 1838, dwa lata później odkrył źródła lecznicze w Wierzbnie i zainicjował utworzenie zakładu hydropatycznego według metody Priessnitza, od którego pochodzi termin „prysznic”. Po śmierci Ludwika Sauvana, zakład znalazł się pod opieką jego córki, jednakże z czasem podupadł.

W 1853 roku zakład został odnowiony przez Jana Mateckiego, lecz ostatecznie zamknął swoje drzwi w 1866 roku, a lokalizacja ta stała się popularnym letniskiem dla mieszkańców Warszawy. Ludwik Sauvan został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 4-1/2-16).

Przypisy

  1. Park Arkadia - Sielce, Wierzbno - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw [online], www.iwaw.pl [dostęp 20.12.2020 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: DMUSZEWSCY I WYSIEKIERSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.11.2019 r.]

Oceń: Ludwik Sauvan

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:21