Krzysztof Kazimierz Żurowski, urodzony 20 lutego 1953 roku w Warszawie, to postać rozpoznawalna w polskim kinie, o szerokim zakresie działalności artystycznej. Jako reżyser, scenarzysta, operator filmowy i scenograf, wniosł znaczący wkład w rozwój polskiej kinematografii.
Nie tylko przeszedł swoją artystyczną ścieżkę, ale również jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, co podkreśla jego wpływ na środowisko filmowe w Polsce.
Życiorys
Krzysztof Żurowski to uznany twórca z bogatym dorobkiem edukacyjnym i artystycznym. Swoje pierwsze kroki stawiał w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, które ukończył w 1972 roku. W liceum aktywnie angażował się w działania 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka”, co wpłynęło na jego rozwój osobisty i artystyczny.
Po ukończeniu liceum, Żurowski wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także kontynuował naukę na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który ukończył w 1984 roku. W 1991 roku miał okazję odbyć staż w Dallas, co znacząco wzbogaciło jego doświadczenie zawodowe.
Żurowski kontynuował swoją edukację jako wolny słuchacz, uczestnicząc w zajęciach Studium Scenopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończył także Studium Filozoficzno-Teologiczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w 1986 roku, co można uznać za fundament jego zainteresowań tematyką społeczną i religijną.
Jako autor filmów dokumentalnych Żurowski porusza ważne kwestie społeczne i kulturowe. Współpracował z redakcją katolicką Telewizji Polskiej, a także z międzynarodowymi stacjami telewizyjnymi, takimi jak francuskie FR3, A&PT oraz meksykańska TV4. Jego prace były emitowane na antenach TVP1 i TVP2, w tym dokumenty takie jak Tryptyk o Kościele na Białorusi, Wędrówka oraz Ziarno.
Twórczość Krzysztofa Żurowskiego cieszy się uznaniem i była wielokrotnie nagradzana, między innymi na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Dzięki jego zaangażowaniu i pasji, filmy ukazujące ludzkie historie i problemy społeczne zyskały znaczące miejsce w polskiej kinematografii.
Filmografia reżyserska
Krzysztof Żurowski to uznany reżyser, którego twórczość obejmuje wiele znaczących filmów dokumentalnych oraz reportaży. Jego dorobek artystyczny jest bogaty i zróżnicowany, a poniżej znajduje się szczegółowa lista jego prac reżyserskich.
- Jasna Góra bez tajemnic, 2022,
- Zagłada redemptorystów Woli, 2019,
- Ada/Krysia Willenberg, 2016,
- Ojciec Leon. Bloger dusz, 2014,
- Tango papieża, 2014,
- Wywiad z Marią Eleną Bergoglio, 2014 (z cyklu „MY WY ONI”),
- Naprotechnologia, 2011 – II nagroda w kategorii programów telewizyjnych na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie,
- Czwarty wymiar, 2011,
- Ogień z Taize. Przygotowania do spotkania europejskiego Taize – Poznań, 2009,
- Żyd Ishai, 2009 – nagroda główna na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” (Warszawa, 2014),
- Korostyszew. 400 LAT, 2008 – wyróżnienie na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kinolitopys” (Kijów, 2011),
- Marta Wiecka. Wybij szyba, 2008,
- Szymon z Lipnicy, 2007,
- Arcybiskup Józef Bilczewski, 2006,
- Charles de Foucauld. Mały brat, 2006 – II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego (Niepokalanów),
- Pomarańcze od papieża, 2005 – II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego (Niepokalanów, 2006),
- Masakra w klasztorze, 2004 – wyróżnienie (Niepokalanów, 2005),
- Żanaszar, 2004,
- Jan Paweł II w Polsce 2002, 2002,
- Terrorysta od Pana Boga, 2000,
- Dzieci soboru, 1995,
- Wędrówka, 1994,
- Złoty środek, 1994 – II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego (Niepokalanów, 1994),
- Wczoraj – dziś – jutro, 1992 – Grand Prix (Niepokalanów, 1993),
- Powiew nad Europą, 1991 – Grand Prix (Niepokalanów, 1991),
- Wałęsa & America, 1990,
- Babisia, 1989 (pierwszy z cyklu Kawalerki),
- Pielgrzymka, 1987 – Nagroda Koła Młodych SFP (Gdańsk, 1987).
Reżyseria Krzysztofa Żurowskiego cieszy się dużą popularnością, a jego filmy przynoszą nie tylko artystyczne, ale i społeczne przesłanie. Dzięki swoim produkcjom, artysta potrafi w unikalny sposób obrazować rzeczywistość, w której żyjemy.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Andrzej Nowakowski (aktor) | Piotr Rubik | Artur Gold | Stefan Golczewski | Krzysztof Zarębski | Jakub Tolak | Stanisław Hiszpański (artysta) | Andrzej Marek (artysta) | Stefan Norblin | Tadeusz Trzciński (muzyk) | Alfred Lubelski | Janina Macherska | Juliusz Karol Ostrowski | Sylwia Chutnik | Marek Perepeczko | Joanna Helena Szymańska | Zbigniew Bieńkowski | Marcin Królikowski | Emilian Madey | Małgorzata ObłozaOceń: Krzysztof Żurowski