Krzysztof Zarębski, urodzony 22 lipca 1939 roku w Warszawie, to postać wyjątkowa w polskim świecie sztuki. Jako twórca performance, malarz oraz rzeźbiarz, zapisał się w historii sztuki dzięki swoim unikalnym osiągnięciom. W 1968 roku ukończył studia z zakresu malarstwa na ASP w Warszawie, co stanowiło fundament jego przyszłej kariery artystycznej.
Jako jeden z pionierów sztuki performance w Polsce, Krzysztof Zarębski zyskał uznanie nie tylko dzięki swoim własnym projektom, ale również współpracy z czołowymi osobistościami teatru. Zrealizował wiele scenografii we współpracy z Helmutem Kajzarem oraz Kazimierzem Braunem. Ich wspólne wysiłki zaowocowały znakomitymi przedstawieniami teatralnymi.
W dorobku artystycznym Zarębskiego znalazły się także spektakle oparte na twórczości m.in. Tadeusza Różewicza oraz Samuela Becketta, które umocniły jego pozycję jako ważnej postaci w polskim teatrze.
Twórczość
Krzysztof Zarębski, od 1981 roku, z powodzeniem mieszka oraz tworzy w Nowym Jorku. Jest zaangażowany w działalność nowojorskiej grupy artystycznej o nazwie Rivington School. Jego prace były prezentowane w takich renomowanych miejscach jak Palais de Beaux Arts w Brukseli, Malmö Konsthall, Experimental Intermedia w Nowym Jorku, Galeria Studio w Warszawie, Franklin Furnace w Nowym Jorku, International Institute w Detroit oraz PS1. Artysta aktywnie brał również udział w Międzynarodowym Festiwalu Performance „Zamek Wyobraźni”.
W swojej twórczości wykorzystuje różnorodne rekwizyty – przedmioty codziennego użytku, ciało, rośliny oraz bryłki lodu. Od samych początków swojej kariery wprowadzał do swoich akcji elementy muzyczne, które odgrywają kluczową rolę w jego wystąpieniach. Zarębski często współpracuje z muzykami, na przykład z Krzysztofem Knittlem.
Wybrane Pokazy Indywidualne
Krzysztof Zarębski, znany polski artysta, uczestniczył w wielu znaczących wystawach indywidualnych, które miały miejsce w różnych miastach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poniżej przedstawiamy wybrane wydarzenia jego artystycznej kariery:
- 1969 – Salon Debiutów, Warszawa,
- 1970 – Galeria „10”, Warszawa,
- 1973 – Galeria Współczesna, Warszawa; Muzeum w Kamieniu Pomorskim,
- 1974 – Galeria Remont, Warszawa; Vanersborg Museum, Szwecja,
- 1975 – Konstahall, Malmö, Szwecja,
- 1976 – Galeria Labirynt, Lublin,
- 1979 – Galeria Krytyków, Warszawa,
- 1983 – Kunststation, Kleisassen,
- 1985 – Freddie The Dreamer Gallery, Nowy Jork,
- 1988 – NOW Gallery, Nowy Jork; Tobe Art Gallery, Nowy Jork,
- 1989 – 128 Gallery, Nowy Jork,
- 1990 – PAAS Gallery, Nowy Jork.
Performance
Krzysztof Zarębski to artysta, który ma na koncie wiele interesujących wystąpień w różnych przestrzeniach artystycznych. Jego kariera rozpoczęła się w latach 70., kiedy to zaprezentował swoje prace w licznych galeriach i ośrodkach sztuki.
W 1971 roku swoje pierwsze publiczne wystąpienie miał w Lidze Kobiet w Warszawie. Rok później, w 1972 roku, artysta zagościł w Sigma w Warszawie oraz w Galerii EL w Elblągu.
Jego twórczość była kontynuowana w 1973 roku w BWA Lublin oraz w Galerii Współczesnej w Warszawie. Następny rok przyniósł zarazem nowe miejsca, takie jak Galeria Repassage czy Biuro Poezji, a także Galeria Remont w Warszawie.
W 1975 roku jego wystawę można było zobaczyć w Malmö Konstahall, a w 1976 roku artysta zrealizował działania w takich miastach jak Gent w Belgii, Aalst z New Reform Gallery, Bruksela w Palais de Beaux-Arts oraz Lublin w OFERTA 76 Galeria Labirynt.
W kolejnych latach Zarębski otworzył się na międzynarodowy dialog artystyczny. W 1978 roku odbył się International Artists Meeting w Galerii Remont w Warszawie, a także na Franklin Furnance w Nowym Jorku oraz w Hallwalls Gallery w Buffalo.
Rok 1979 był wyjątkowy, ponieważ artysta prezentował swoje prace w licznych miejscach: w Galerii Dziekanka w Warszawie, Lyngby Stadsbiblioteket w Kopenhaga, oraz Konstahall w Malmö i Fylkingen w Sztokholmie.
Najważniejsze wystawy w latach 80. miały miejsce w Galerii MDM w Warszawie oraz Galerii Ślad w Łodzi. W 1981 roku artysta zrealizował swoje prace w Kunstlerhaus Bethanien w Berlinie i Raffinerie du Plan K w Brukseli, docierając do Detroit dzięki International Institute.
W 1983 i 1984 roku kontynuował swoje wystąpienia głównie w Nowym Jorku, gdzie był obecny w Danceterii, NO SE NO oraz Franklin Furnance. Dalsze działania miały miejsce w latach 1985-1986 w galeriach takich jak Nada Gallery i ABC No Rio w Nowym Jorku.
W latach późniejszych Zarębski jeszcze intensywniej eksplorował nowojorską scenę artystyczną, prezentując swoje prace w Stockwell Gallery w 1988 roku oraz w 128 Gallery i Experimental Intermedia w 1989 i 1991 roku. Od 1992 do 1999 roku jego działalność artystyczna koncentrowała się głównie w Experimental Intermedia, a także podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Performance „Zamek Wyobraźni” w Bytowie.
Na przełomie wieków, w 2000 roku artysta uczestniczył w Festiwalu „Warszawska Jesień” w Galerii Zachęta w Warszawie. W 2003 roku zaprezentował swoje wystąpienie na Performance Art Meeting w Ośrodku Sztuki Performance w Lublinie, a w 2004 roku w Besançon na festiwalu L’art vivant en Pologne.
W 2007 roku jego prace można było zobaczyć w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, co stanowiło podsumowanie jego złożonej, pełnej poszukiwań artystycznych kariery.
Wybrane wystawy zbiorowe
Oto zestawienie wybranych wystaw zbiorowych, w których brał udział Krzysztof Zarębski, ukazujące jego działalność artystyczną na przestrzeni lat.
- 1972 – Sztuka Polska, Helsinki,
- 1973 – VIII Biennale, Paryż; Poland 73, Buenos Aires; Biennale Form Przestrzennych, Elbląg,
- 1974 – Biennale Grafiki, Kraków,
- 1977 – Galeria Maki, Tokio; Galeria Hallwalls(inne języki), Buffalo,
- 1978 – Beurschouwburg, Bruksela; „Performance i ciało”, Galeria Labirynt, Lublin,
- 1979 – „Words and Works”, De Appel Gallery, Amsterdam,
- 1981 – Spotkania Krakowskie, BWA Kraków,
- 1984 – „Musical Instruments by Artists”, Public Image Gallery, Nowy Jork; „Conspiracies”, Limbo, Nowy Jork; Nada Gallery, Nowy Jork,
- 1985 – „Variety”, A Gallery, Nowy Jork; Fredie The Dreamer Gallery, Nowy Jork; „Sculpture Inside-Out”, NO SE NO, Nowy Jork; ABC No Rio(inne języki), Nowy Jork; „The Rivington School”, NO SE NO, Nowy Jork; „Mini max”, Nowy Jork; Apartment Art, Sixth Sense Gallery, Nowy Jork,
- 1986 – „Razorsharp”, Nolo Contendere Gallery, Nowy Jork; „Furniture Show”, Nowy Jork,
- 1987 – „The Late Show Disciples”, NO SE NO, Nowy Jork; „The Second Corning”, Dramatis Personae Gallery, Nowy Jork; NÓW Gallery, Nowy Jork; „Eye of a Storm”, Osaka; City Museum, Osaka; Artist Space, Nishinomiya, Japonia,
- 1988 – OKI Gallery, Innsbruck; „Prace z walizek”, Galeria Dziekanka, Warszawa; „Rivington School Show”, 128 Gallery, Nowy Jork,
- 1989 – „Rivington School”, AFR Fine Arts, Waszyngton,
- 1990 – Museum „Modern Art”, Hunfeld, Niemcy,
- 1991 – „Jesteśmy”, Galeria Zachęta Warszawa; „The Rivington School”, P.S.1 Museum, Nowy Jork,
- 1992 – Angel Orensanz Foundation, Nowy Jork.
Przypisy
- Modelator
- Festiwal Nova Polska
- Archiwum Festiwalu „Warszawska Jesień”
- Ośrodek Sztuki Performance Lublin. [dostęp 25.10.2010 r.]
- Strona Rivington School. [dostęp 25.10.2010 r.]
- Strona Experimental Intermedia
- Strona FF. [dostęp 25.10.2010 r.]
- Strona BWA Lublin. [dostęp 25.10.2010 r.]
- Strona Galerii BWA Labirynt, Lublin. [dostęp 25.10.2010 r.]
- Katalog Wystawy Spotkania Krakowskie IX (1981) / X Wolne Miasto Kraków (1995), ed. J. Hanusek, Kraków 1995, s. 100-101
- Katalog Wystawy Spotkania Krakowskie IX (1981) / X Wolne Miasto Kraków (1995), ed. J. Hanusek, Kraków 1995, s. 64.
- Jesteśmy. Wystawa dzieł artystów polskich tworzących za granicą, pod red. Barbary Mitschein i Heleny Szustakowskiej, Warszawa 1991, s......
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jakub Tolak | Stanisław Hiszpański (artysta) | Andrzej Marek (artysta) | Stefan Norblin | Tadeusz Trzciński (muzyk) | Inga Fonar Cocos | Michał Kulesza (tancerz) | Andrzej Heidrich | Hanna Ożogowska | Adam Półtawski | Stefan Golczewski | Artur Gold | Piotr Rubik | Andrzej Nowakowski (aktor) | Krzysztof Żurowski | Alfred Lubelski | Janina Macherska | Juliusz Karol Ostrowski | Sylwia Chutnik | Marek PerepeczkoOceń: Krzysztof Zarębski