Konrad Szabelewski, znany również pod pseudonimem "Lew", był postacią o niezwykle bogatym życiorysie. Urodził się 6 listopada 1930 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył 23 lutego 2021 roku w Monako.
Był nie tylko utalentowanym architektem, ale także żołnierzem Armii Krajowej, który w czasie II wojny światowej walczył o wolność Polski jako powstaniec warszawski. W młodości był zaangażowany w działalność harcerską w Szarych Szeregach, gdzie kształtował swoje wartości i umiejętności przywódcze.
Życiorys
Konrad Szabelewski był synem znanego skrzypka Opery Warszawskiej, Ryszarda Szabelewskiego, oraz Jadwigi Szabelewskiej. Urodził się w rodzinie, w której zdolności artystyczne i pasja do muzyki były na porządku dziennym. Jego bratanek, Jerzy Szabelewski, również wyróżniał się talentem w dziedzinie tańca. Od 1937 roku młody Konrad zaangażował się w działalność harcerską. W 1940 roku, z entuzjazmem przystąpił do Szarych Szeregów, przyjmując pseudonim „Lew”. Rok później złożył przysięgę harcerską, jak również przysięgę Agencji Krajowej, co miało ogromne znaczenie w jego życiu.
Gdy w 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, Szabelewski brał udział w walkach, początkowo jako strzelec, a później został członkiem Zgrupowania „Chrobry II”. Po zakończeniu II wojny światowej podjął naukę w gimnazjum im. Hugona Kołłątaja, uzyskując maturę w 1949 roku. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Równocześnie zdobywał doświadczenie zawodowe, pracując w pracowni pod kierunkiem profesora Bohdana Pniewskiego.
W latach 1945-1949 zaangażował się w działalność harcerską w 8 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego, pełniąc funkcję drużynowego. Po reformie struktury ZHP, prowadził działalność w ukryciu aż do 1956 roku. Na prośbę phm. Stefana Sosnowskiego, byłego hufcowego, ponownie objął 8 WDH przy gimnazjum oraz liceum im. Mikołaja Reya.
W 1957 roku zorganizował letni oboz harcerski nad Jeziorem Białym, gdzie szkolił harcerzy w specjalności drużyny – pionierce. W kontekście obozowego życia, phm. Władysław Ślesicki, również cechujący się talentem filmowym, nakręcił dokument o tym wydarzeniu pod tytułem „W Gromadzie Ducha Puszczy”. Mimo ukończenia studiów w 1956 roku, sytuacja polityczna uniemożliwiła normalną działalność harcerską, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o wyjeździe najpierw do Francji, a następnie do księstwa Monako.
„Ja mogę powiedzieć, że harcerstwo, które zacząłem w 1937 roku, bez przerwy pełniłem służbę, do 1957 roku. Wyjaśniam, dlaczego bez przerwy. Dlatego że to były wspaniałe czasy. Ja harcerstwo mam, że tak powiem, we krwi. Ja jestem jednym z tych, co to mówią, że harcerzem to [jest się] na całe życie, to niektórzy się śmieją ze mnie. No dobra, mniejsza z tym. Harcerstwo to jest nie tylko jakaś tam pionierka czy metodyka baden-powellowska. To jest jakiś stan specyficzny, jak gdyby inny światopogląd na wiele spraw, otwarcie jakieś inne w stosunku do innych.”
W 1960 roku, Konrad wraz z Januszem Mateckim oraz Stefanem Mareszem, założył pracownię architektoniczną Atelier 3, która funkcjonowała we Francji oraz na Korsyce do 1978 roku, realizując liczne projekty budowlane. Z kolei w latach 1987-1993, pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Architektury, Urbanistyki i Przestrzeni przy ULCA w Nicei, gdzie zdobył uznanie wśród studentów. Jego twórczość obejmowała projektowanie willi, rezydencji, kompleksów mieszkaniowych, a także budynków użyteczności publicznej, oraz działał w zakresie konserwacji zabytków.
W 2020 roku, wchodzi w okres częściowej emerytury, redukując swoją działalność zawodową. Był członkiem Ordre des Architectes we Francji, a także członkiem honorowym Stowarzyszenia Le Saca w Nicei oraz SARPFR w Paryżu. Ostatecznie osiedlił się na stałe w Monako. Po jego powrocie do Polski, prochy Konrada Szabelewskiego zostały złożone 4 sierpnia 2021 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze B 38-2-4.
Przypisy
- Polonijna AgencjaP.A. Informacyjna Polonijna AgencjaP.A., ZMARŁ KONRAD SZABELEWSKI PS. "LEW" [online], pai.media.pl [dostęp 26.02.2021 r.]
- Nekrolog. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 06.08.2021 r.]
- Redaktor, Konrad Szabelewski pseudonim „Lew” [online], www.fundacja-ppp.pl [dostęp 04.11.2020 r.]
- W gromadzie ducha puszczy. [dostęp 15.10.2020 r.]
- Biuletyn Środowiska żołnierzy Armii Krajowej IV Obwodu OCHOTA Okręgu Warszawa, Informacja nr 82, 31.12.2014 r.
- Archipol Expo, SARP Komunikat nr 3/4, 2010.
- a b c d Konrad Szabelewski, Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Piotr Tatjewski | Jakub Heilpern | Zbigniew Wasiutyński | Stanisław Szymborski | Marta Sękulska-Wrońska | Wiktor Mencel | Kazimierz Rodowicz | Paweł Hoser (architekt) | Gustaw Landau-Gutenteger | Stanisław Weiss | Szczepan Grzeszczyk | Zbigniew Wacławek | Jerzy Pustoła | Wacław Kłyszewski | Leszek Kazimierz Klajnert | Henryk Jerzy Marconi | Aleksander Jan Woyde | Marek Malarski | Marek Gromiec | Leonid KacejkoOceń: Konrad Szabelewski