Julian Heppen


Julian Heppen, urodzony 7 lipca 1828 roku w Warszawie, to postać o bogatej historii, która pozostawiła znaczący ślad w dziedzinach związanych z transportem oraz prasą.

Przez swoje życie, które zakończyło się 12 lipca 1898 roku w tym samym mieście, Heppen pełnił funkcję urzędnika kolejowego oraz dziennikarza, wpływając na rozwój obydwu tych dziedzin w Polsce.

Życiorys

Julian Heppen przyszedł na świat 7 lipca 1828 roku w Warszawie, w rodzinie Antoniego Wawrzyńca oraz jego żony Julii Petroneli z rodu Kłodnickich, herbu Łada. Miał dwóch braci: starszego Jana oraz młodszego Tadeusza. Po ukończeniu edukacji w szkole średniej, podjął pracę w zakresie zarządzania komunikacją, a następnie, aż do przejścia na emeryturę, był zatrudniony na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Julian zadebiutował jako dziennikarz już w wieku piętnastu lat, publikując swoje prace w czasopiśmie młodzieżowym „Zorza”. W trakcie nauki w szkole pisał również do „Kuriera Warszawskiego”. Po objęciu redakcji przez Karola Kucza w 1840 roku, stał się stałym współpracownikiem tego dziennika.

W swoich działaniach dziennikarskich nie ograniczał się jedynie do jednego tytułu. Publikował także w innych gazetach, takich jak „Gazeta Codzienna”, „Gazeta Warszawska” oraz „Tygodnik Ilustrowany”. W „Kłosach” prowadził rubrykę kronikarską poświęconą żałobie. Razem z J.I. Kraszewskim współtworzył rubrykę „Przegląd rzeczy potocznych” w „Przeglądzie Europejskim”, gdzie artykuły były podpisywane początkowymi literami „J.H. i J.I.K.”. Wówczas nazywano go „chodzącą kroniką Warszawy”.

Przez długi czas Julian Heppen pełnił funkcję redaktora czasopisma „Przyjaciel zwierząt”, które było organem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Ponadto był aktywnym uczestnikiem działalności Towarzystwa Dobroczynności.

Julian pisał również wiersze, do niektórych z jego utworów stworzono muzykę. Wśród nich warto wymienić „Poranek”, do którego muzykę skomponował K. Łada, „Boża męka”, do której muzykę napisał J. Stefani, oraz „Pod okienkiem”, do której muzykę stworzył O. Kolberg.

Życie rodzinne

W roku 1855, w kościele św. Krzyża w Warszawie, Julian Heppen zawarł związek małżeński z Antoniną Teresą Wandą Hoffmann. Wspólnie wychowali dwie córki: Marię Antoninę oraz Adelę Marię. Niestety, życie Juliana zakończyło się 12 lipca 1898 roku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu powązkowskim.

Przypisy

  1. a b Julian Paweł Henryk Heppen [online], M.J. Minakowski: Genealogia potomków Sejmu Wielkiego [dostęp 23.01.2024 r.]

Oceń: Julian Heppen

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:5