Jerzy Zapadko


W historii Polski istnieje wiele postaci, które wniosły istotny wkład w walkę o wolność oraz rozwój gospodarczy kraju. Jedną z nich jest Jerzy Zapadko, znany również pod pseudonimami takimi jak Mirski, Kornik, Dzik czy Sułkowski.

Urodził się 18 marca 1924 roku w stolicy, Warszawie, gdzie kształtowała się jego przyszła droga życiowa. Niezwykle istotnym okresem w jego życiu była II wojna światowa, w czasie której pełnił służbę w Armii Krajowej. Jako podporucznik, stworzył ważną część historii Polski, będąc ostatnim dowódcą batalionu „Parasol” podczas heroicznych dni powstania warszawskiego.

Po zakończeniu wojny, Jerzy Zapadko zrealizował swoją karierę jako ekonomista, a jego umiejętności i wiedza zostały dostrzeżone na międzynarodowej arenie. Jako dyrektor w Banku Światowym, brał aktywny udział w tworzeniu strategii rozwoju ekonomicznego, a jego praca miała znaczący wpływ na różne projekty na całym świecie.

Jego życie było przykładem oddania dla ojczyzny oraz pasji do ekonomii, co czyni go postacią wartą upamiętnienia i dalszego zgłębiania.

Życiorys

„W młodości Jerzy Zapadko uczęszczał do szkoły powszechnej nr 194 przy ul. Leszno, a w 1939 roku kontynuował naukę w Gimnazjum im. Lelewela. Po ukończeniu edukacji w Liceum Administracyjno-Handlowym im. Roesslerów zdobył maturę. Już w 1938 roku związał się z harcerstwem, a w 1940 roku wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie piastował stanowisko dowódcy hufca „Południe” – Sad 100 („Bravi”), który był częścią struktury „Agat”, a później „Parasola”.

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność polskiego podziemia zbrojnego, uczestnicząc w wielu znaczących akcjach, takich jak akcja pod Arsenałem, wysadzenie mostu pod Czarnocinem, czy wysadzenie pociągu Wehrmachtu w rejonie Śródborowa (30 czerwca 1943) oraz w akcji Wilanów. Ukończył również Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”, co wyposażyło go w niezbędne umiejętności do dowodzenia w Pacie Warszawskim, gdzie miał honor kierować obroną kilku kluczowych punktów przy ul. Solec, Ludnej oraz Okrąg na Czerniakowie.

Po 14 września 1944 roku, Jerzy został ostatnim dowódcą batalionu „Parasol”. W uznaniu męstwa, odznaczono go Orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny, przebywał w Stalagu VIII B w Łambinowicach oraz w Oflagu VII A w Murnau, po czym wcielono go do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. 30 lipca 1946 roku w Rzymie pojął za żonę Janinę Lutyk, przy czym świadkami ceremonii byli Melchior Wańkowicz oraz jego żona. Jerzy podjął studia z zakresu ekonomii, które ukończył w London School of Economics.

Przez długi okres jego życia związane były z Stanami Zjednoczonymi, gdzie osiedlił się w 1951 roku. Uzyskał tam tytuł doktora ekonomii (Ph.D.) na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. W pracy zawodowej działł jako pracownik Agencji Międzynarodowego Rozwoju St.Zj. (U.S. Agency for International Development) oraz jako ekspert Banku Światowego, wspierając rządy w Ameryce Łacińskiej. Mimo życia za granicą, co roku wracał do Polski, aby uczestniczyć w rocznicach wybuchu powstania warszawskiego, ostatni raz w 1997 roku. Był również aktywnym działaczem w środowisku Polonii amerykańskiej.

W 1989 roku przeszedł na emeryturę, a następnie pracował w Polsce na rzecz Unii Europejskiej oraz rządu RP jako konsultant w dziedzinie bankowości regionalnej i spółdzielczej w latach 1990-1994. Jerzy Zapadko został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1994 roku.

Przypisy

  1. Powstańcze Biogramy - Jerzy Zapadko [online], www.1944.pl [dostęp 03.01.2020 r.] 
  2. Warsaw Uprising Witnesses: Jerzy Zapadko 'Mirski' [online], www.warsawuprising.com [dostęp 15.04.2018 r.] 
  3. M.P. z 1994 r. nr 25, poz. 206

Oceń: Jerzy Zapadko

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:18