Jerzy Kowalski-Glikman


Jerzy Kowalski-Glikman, urodzony w 1957 roku w Warszawie, jest wybitnym polskim fizykiem teoretycznym oraz matematykiem. Jego praca akademicka jest ściśle związana z czołowymi uczelniami w Warszawie i Wrocławiu, co podkreśla jego ważną rolę w polskim środowisku naukowym.

Kowalski-Glikman posiada specjalizację w obszarze teorii grawitacji, kosmologii oraz metod kwantowania, co czyni go jednym z czołowych ekspertów w tych dziedzinach. Jego badania przyczyniają się do zrozumienia fundamentalnych zasad rządzących wszechświatem.

Życiorys

Jerzy Kowalski-Glikman urodził się w Warszawie w 1957 roku, gdzie miał okazję spędzić swoje dziecięce oraz młodzieńcze lata. W 1981 roku ukończył studia wyższe na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów podjął dalszą edukację na poziomie doktoranckim, co zaowocowało w 1985 roku uzyskaniem tytułu doktora nauk fizycznych. Jego praca doktorska, zatytułowana „Dodatniość energii i stany próżni w supersymetrycznej teorii Kaluzy−Kleina”, była istotnym wkładem w dziedzinę fizyki teoretycznej.

W 1995 roku, na Uniwersytecie Wrocławskim, obronił swoją rozprawę habilitacyjną pt. „Kwantowanie Gupty−Bleulera układów z anomaliami”, co pozwoliło mu uzyskać stopień naukowy doktora habilitowanego. Tuż po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1985–1991 przebywał w Holandii, gdzie pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie w Amsterdamie.

Od 1991 roku związany jest z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie od 1998 roku piastuje stanowisko profesora nadzwyczajnego. W roku 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora. Obecnie stoi na czele Zakładu Teorii Oddziaływań Fundamentalnych i Grawitacji Kwantowej. W latach 1998−1999 wykazywał aktywność jako członek redakcji magazynu „Wiedza i Życie”, gdzie odpowiedzialny był za dział fizyki i chemii.

Oprócz działalności akademickiej, Jerzy Kowalski-Glikman współpracuje z Wydawnictwem Naukowym PWN, przyczyniając się do opracowywania haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej oraz redagowania Rocznika PWN. Jego wypowiedzi można również znaleźć w mediach niebranżowych, gdzie udzielał wywiadów polskim youtuberom, popularyzując naukę w szerszym społeczeństwie.

Przypisy

  1. Wini x profesor Jerzy Kowalski-Glikman, kanał WINI na YouTube, 28.12.2020 r. [dostęp 18.09.2021 r.]
  2. Prof. dr hab. Jerzy Kowalski-Glikman, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.04.2012 r.]
  3. Kwantowanie Gupty-Bleulera układów z anomaliami w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 31.03.2012 r.]
  4. Informacja na stronie UWr [on-line] [dostęp 01.04.2012 r.]
  5. a b c Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 9, Nr 1 (82), styczeń 2003, s. 22.

Oceń: Jerzy Kowalski-Glikman

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6