Jan Tadeusz Skłodowski, urodzony w 1950 roku w Warszawie, to postać niezwykle interesująca i wszechstronna. Jego działalność obejmuje szereg dziedzin, w tym historię, której poświęcił swoje życie zawodowe jako polski historyk.
Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, co wskazuje na jego głęboką wiedzę i kompetencje w obszarze badań oraz analizy historycznej.
Oprócz tego, Jan Skłodowski jest również fotografikiem, co pozwala mu na uchwycenie piękna otaczającego świata w swoich pracach. Jako pisarz dzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, a także jako podróżnik badacz, eksploruje różne kultury i miejsca, w szczególności Kresy, które stały się jego obszarem szczególnego zainteresowania.
Życiorys
Jan Skłodowski jest uznawanym człowiekiem kultury, który w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i upowszechnienia polskiego dziedzictwa kulturowego. Jako członek założyciel i prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”, pełni ważne funkcje w wielu organizacjach, takich jak Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików.
Współpracuje ściśle z Instytutem Sztuki oraz Instytutem Historii PAN, a także Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie ma ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych, które prowadził na terenach Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy.
Jan Skłodowski jest także autorem 12 książek i albumów, a także ponad 130 artykułów. Jego prace ukazały się w licznych periodykach, w tym m.in. w „Bunt Młodych Duchem”, „Cenne, Bezcenne/Utracone”, „Kurier Galicyjski”, „Lwowskie Spotkania”, „Nasza Rota”, „Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Płaj-Almanach Karpacki”, „Res Carpathica”, „Semper Fidelis”, „Spotkania z Zabytkami”, „Twórczość”, „Wierchy”, „Witkacy!”.
Jego prace znalazły również wyraz w licznych wystawach fotograficznych, które odbyły się zarówno w Polsce, jak i za granicą. W Warszawie można je zobaczyć m.in. w Łazienkach Królewskich oraz w Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wystawy zagraniczne zorganizowano w Bibliotece Polskiej w Paryżu, na Uniwersytecie w Nantes, w Instytucie Polskim w Wilnie oraz w Muzeum Diecezji Żmudzkiej w Worniach i Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.
Sklodowski przewodniczył Komitetowi Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich w latach 1914-2014, powołanemu w Towarzystwie Karpackim. Przez lata angażował się w działania mające na celu upamiętnienie polskich śladów w krajach takich jak Litwa, Rumunia oraz Ukraina.
Na szczególne uznanie zasługują tablice pamiątkowe, które powstały dzięki jego inicjatywie na kościele św. Agaty w Wodoktach, w katedrze w Telszach, na budynku dawnego kolegium jezuickiego w Krożach, w Muzeum „Memoriał” w Syhocie Marmaroskim, a także na cmentarzu legionistów w Rafajłowej (obecnie Bystryci) oraz w kościele Wniebowzięcia NMP w Nadwórnej.
W 2009 roku Jan Skłodowski został uhonorowany odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, co potwierdza jego znaczącą rolę w obszarze kultury i historii Polski.
Książki i albumy
Oto kolekcja znaczących publikacji autorstwa Jana Skłodowskiego, które ukazują jego pasję do historii i kultury polskiej, zwłaszcza w kontekście pięknych terenów górskich oraz lokalnych tradycji.
- Zakopane i Tatry na starych pocztówkach. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa, 1992,
- Tatry i Podhale w drzeworycie. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa, 1993,
- Huculszczyzna w grafice polskiej. Wydawnictwo Górskie, Poronin, 2005,
- Krzemieniec – Ateny Wołyńskie. Wydawnictwo „Ad Oculos”, Warszawa-Rzeszów, 2006,
- Rzeczpospolita Rafajłowska. Na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach. Bellona, Warszawa, 2009,
- Huculszczyzna (współautorstwo z Krzysztofem Hejke i Jackiem Wnukiem). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań, 2010,
- Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, 2013,
- Rafajłowa – huculska wieś w Karpatach Wschodnich. Wydawnictwo „Ruthenus” – Instytut POLONIKA, Krosno-Warszawa, 2018,
- Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej – Kroże, Krzemieniec, Podoliniec. Instytut POLONIKA, Warszawa, 2019,
- Zaleszczyki. Riwiera przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2021,
- Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2022,
- Worochta. Drugie Zakopane przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2023.
Każda z tych pozycji stanowi cenny wkład w poznawanie historii oraz tradycji kulturowych Polski, a także zachęca do odkrywania mniej znanych aspektów dziedzictwa narodowego.
Przypisy
- Tomasz Otocki: Kroże pamiętają o jezuicie. Sarbiewski przypomniany na Żmudzi. kurierwilenski.lt, 22.11.2021 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
- Tomasz Otocki: To był także rok Stanisława Narutowicza. Śladami sygnatariusza na Żmudzi. przegladbaltycki.pl, 31.12.2018 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
- Tomasz Otocki: Kmicicowym szlakiem. Wrześniowy wyjazd na Laudę. przegladbaltycki.pl, 31.10.2016 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
- Polskie Towarzystwo Tatrzańskie – Strona informacyjna Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
- Bunt Młodych Duchem [online], bunt.com.pl [dostęp 06.03.2020 r.]
- Cenne Bezcenne Utracone [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
- Płaj | Karpaccy.pl [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
- Jan Skłodowski [online], www.rescarpathica.pl [dostęp 06.03.2020 r.]
- Streszczenia referatu Jana Skłodowskiego z konferencji „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” (2009).
- Polskie ślady przeszłości na żmudzkich cmentarzach. Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Warszawa.
- Lista członków Związku Polskich Artystów Fotografików, okręg Warszawski.
- Powołanie Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914−2014.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Pacholczyk | Katarzyna Błachowska | Zbigniew Brzoska | Maria Podlasiecka | Jakub Centnerszwer | Robert Kostro | Natalia Batowska | Stanisław Goliński | Jan Bielawski (ekonomista) | Jerzy Kowalski-Glikman | Krzysztof Sacha | Bogusław Rosa | Dariusz Gątarek | Krzysztof Mazowski | Witold Jakóbik | Monika Sznajderman | Jan Skórzyński | Konrad Zawadzki | Barbara Stępniewska-Holzer | Edmund Jankowski (biotechnolog)Oceń: Jan Skłodowski