Jan Skłodowski


Jan Tadeusz Skłodowski, urodzony w 1950 roku w Warszawie, to postać niezwykle interesująca i wszechstronna. Jego działalność obejmuje szereg dziedzin, w tym historię, której poświęcił swoje życie zawodowe jako polski historyk.

Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, co wskazuje na jego głęboką wiedzę i kompetencje w obszarze badań oraz analizy historycznej.

Oprócz tego, Jan Skłodowski jest również fotografikiem, co pozwala mu na uchwycenie piękna otaczającego świata w swoich pracach. Jako pisarz dzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, a także jako podróżnik badacz, eksploruje różne kultury i miejsca, w szczególności Kresy, które stały się jego obszarem szczególnego zainteresowania.

Życiorys

Jan Skłodowski jest uznawanym człowiekiem kultury, który w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i upowszechnienia polskiego dziedzictwa kulturowego. Jako członek założyciel i prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”, pełni ważne funkcje w wielu organizacjach, takich jak Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików.

Współpracuje ściśle z Instytutem Sztuki oraz Instytutem Historii PAN, a także Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie ma ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych, które prowadził na terenach Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy.

Jan Skłodowski jest także autorem 12 książek i albumów, a także ponad 130 artykułów. Jego prace ukazały się w licznych periodykach, w tym m.in. w „Bunt Młodych Duchem”, „Cenne, Bezcenne/Utracone”, „Kurier Galicyjski”, „Lwowskie Spotkania”, „Nasza Rota”, „Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Płaj-Almanach Karpacki”, „Res Carpathica”, „Semper Fidelis”, „Spotkania z Zabytkami”, „Twórczość”, „Wierchy”, „Witkacy!”.

Jego prace znalazły również wyraz w licznych wystawach fotograficznych, które odbyły się zarówno w Polsce, jak i za granicą. W Warszawie można je zobaczyć m.in. w Łazienkach Królewskich oraz w Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wystawy zagraniczne zorganizowano w Bibliotece Polskiej w Paryżu, na Uniwersytecie w Nantes, w Instytucie Polskim w Wilnie oraz w Muzeum Diecezji Żmudzkiej w Worniach i Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.

Sklodowski przewodniczył Komitetowi Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich w latach 1914-2014, powołanemu w Towarzystwie Karpackim. Przez lata angażował się w działania mające na celu upamiętnienie polskich śladów w krajach takich jak Litwa, Rumunia oraz Ukraina.

Na szczególne uznanie zasługują tablice pamiątkowe, które powstały dzięki jego inicjatywie na kościele św. Agaty w Wodoktach, w katedrze w Telszach, na budynku dawnego kolegium jezuickiego w Krożach, w Muzeum „Memoriał” w Syhocie Marmaroskim, a także na cmentarzu legionistów w Rafajłowej (obecnie Bystryci) oraz w kościele Wniebowzięcia NMP w Nadwórnej.

W 2009 roku Jan Skłodowski został uhonorowany odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, co potwierdza jego znaczącą rolę w obszarze kultury i historii Polski.

Książki i albumy

Oto kolekcja znaczących publikacji autorstwa Jana Skłodowskiego, które ukazują jego pasję do historii i kultury polskiej, zwłaszcza w kontekście pięknych terenów górskich oraz lokalnych tradycji.

  • Zakopane i Tatry na starych pocztówkach. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa, 1992,
  • Tatry i Podhale w drzeworycie. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa, 1993,
  • Huculszczyzna w grafice polskiej. Wydawnictwo Górskie, Poronin, 2005,
  • Krzemieniec – Ateny Wołyńskie. Wydawnictwo „Ad Oculos”, Warszawa-Rzeszów, 2006,
  • Rzeczpospolita Rafajłowska. Na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach. Bellona, Warszawa, 2009,
  • Huculszczyzna (współautorstwo z Krzysztofem Hejke i Jackiem Wnukiem). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań, 2010,
  • Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, 2013,
  • Rafajłowa – huculska wieś w Karpatach Wschodnich. Wydawnictwo „Ruthenus” – Instytut POLONIKA, Krosno-Warszawa, 2018,
  • Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej – Kroże, Krzemieniec, Podoliniec. Instytut POLONIKA, Warszawa, 2019,
  • Zaleszczyki. Riwiera przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2021,
  • Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2022,
  • Worochta. Drugie Zakopane przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2023.

Każda z tych pozycji stanowi cenny wkład w poznawanie historii oraz tradycji kulturowych Polski, a także zachęca do odkrywania mniej znanych aspektów dziedzictwa narodowego.

Przypisy

  1. Tomasz Otocki: Kroże pamiętają o jezuicie. Sarbiewski przypomniany na Żmudzi. kurierwilenski.lt, 22.11.2021 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
  2. Tomasz Otocki: To był także rok Stanisława Narutowicza. Śladami sygnatariusza na Żmudzi. przegladbaltycki.pl, 31.12.2018 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
  3. Tomasz Otocki: Kmicicowym szlakiem. Wrześniowy wyjazd na Laudę. przegladbaltycki.pl, 31.10.2016 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
  4. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie – Strona informacyjna Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
  5. Bunt Młodych Duchem [online], bunt.com.pl [dostęp 06.03.2020 r.]
  6. Cenne Bezcenne Utracone [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
  7. Płaj | Karpaccy.pl [online] [dostęp 06.03.2020 r.]
  8. Jan Skłodowski [online], www.rescarpathica.pl [dostęp 06.03.2020 r.]
  9. Streszczenia referatu Jana Skłodowskiego z konferencji „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” (2009).
  10. Polskie ślady przeszłości na żmudzkich cmentarzach. Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Warszawa.
  11. Lista członków Związku Polskich Artystów Fotografików, okręg Warszawski.
  12. Powołanie Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914−2014.

Oceń: Jan Skłodowski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:18