Janusz Lech Jakubowski, urodzony 19 lutego 1905 roku w Warszawie, to wybitny polski inżynier elektrotechnik, który na zawsze zapisał się w historii akademickiej Polski. Zmarł 7 maja 2000 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz dydaktyczny.
W swojej karierze akademickiej był wykładowcą i profesorem na Politechnice Warszawskiej, gdzie przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów. Wyróżniony tytułem doctora honoris causa tej samej uczelni, stał się symbolem zaangażowania w rozwój edukacji technicznej w Polsce.
Janusz Jakubowski był również aktywnym działaczem politycznym, pełniąc funkcję I sekretarza POP PZPR na Politechnice Warszawskiej od maja 1949 roku do marca 1950 roku. W czerwcu 1950 roku został członkiem Komitetu Warszawskiego PZPR, a następnie przewodniczącym egzekutywy Komitetu Uczelnianego tej partii.
Życiorys
Janusz Lech Jakubowski był wybitnym polskim inżynierem elektrykiem, który swoją karierę rozpoczął w młodym wieku. W 1924 roku ukończył Gimnazjum Humanistyczne im. M. Reja w Warszawie. Jego dalsza edukacja związana była z Politechniką Warszawską, gdzie w 1931 roku uzyskał dyplom inżyniera elektryka.
Pomimo młodego wieku, już w latach 1929 i 1932 odbył staż w renomowanym Laboratoire Ampere w Paryżu. Równocześnie pracował jako asystent w Zakładzie Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć na Politechnice. W 1935 roku, dzięki pracy „Nowy układ prostownikowo-pojemnościowy do pomiaru wysokiego napięcia”, zdobył stopień doktora nauk technicznych.
Jego pasja do nauki osiągnęła szczyt w 1936 roku, kiedy rozpoczął współpracę w Instytucie Wysokich Napięć Politechniki w Akwizgranie, gdzie pod kierunkiem prof. W. Rogowskiego przyczynił się do powstania nowej dyscypliny dotyczącej oscylacji wysokich napięć. W trakcie współpracy z Komisją 8 Stowarzyszenia Elektryków Polskich J. L. Jakubowski opracował projekt przepisów dotyczących pomiaru napięcia iskiernikiem kulowym. Dwa lata później, w 1937 roku, uzyskał tytuł habilitacyjny.
Wybuch II wojny światowej skomplikował jego plany zawodowe. Pierwsze kroki podjął jako nauczyciel w Szkole Elektrycznej II stopnia, a później wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej, uruchomionej przez Niemców. W tym trudnym okresie konspirował, był członkiem Armii Krajowej i brał aktywny udział w powstaniu warszawskim.
Po wojnie Janusz Lech Jakubowski zajął stanowisko Dziekana Wydziału Elektrycznego na Politechnice Warszawskiej. W latach 1945–1946 wykładał również w Szkole Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. W 1948 roku wyjechał do USA na Kongres Wychowania Inżynierskiego, gdzie miał okazję pozyskać dla odbudowującej się Politechniki sprzęt naukowy oraz książki.
W 1966 roku, działając z ramienia UNESCO, wyjechał do Algierii, gdzie kierował projektem technicznym związanym z wysokimi napięciami. To tam, w El Harrach, zorganizował uczelnię techniczną z laboratorium wysokich napięć. W trakcie swojej misji w Algierii prowadził badania nad osadami na izolatorach w rejonach Sahary, podczas których odkrył nową formę wyładowań. Jego osiągnięcia w międzynarodowej współpracy naukowej doceniła Francja, przyznając mu Medaille de la Recherche et de l’Invention.
Janusz Lech Jakubowski zmarł 7 maja 2000 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 291, rząd 4, grób 15).
Stanowiska
Janusz Lech Jakubowski miał szereg ważnych doświadczeń zawodowych od późnych lat 20. XX wieku do połowy lat 60. XX wieku.
- W latach 1929 – 1932 odbył staż w Laboratoire Ampere w Paryżu,
- jednocześnie pełniąc rolę asystenta w Zakładzie Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć Politechniki Warszawskiej,
- w 1936 roku był pracownikiem w Instytucie Wysokich Napięć Politechniki w Akwizgranie,
- swoją wiedzę dzielił jako współpracownik Komisji 8 Stowarzyszenia Elektryków Polskich, zajmującej się zagadnieniami izolatorów i napięcia,
- oraz pracował jako nauczyciel w Szkole Elektrycznej II stopnia,
- w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej,
- a w 1945 roku objął stanowisko Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej,
- w latach 1945-1946 był wykładowcą w Szkole Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda,
- w 1966 roku pełnił funkcję szefa projektu ds. techniki wysokich napięć w Algierii.
Członkostwa
Janusz Lech Jakubowski jest osobą o bogatym doświadczeniu zawodowym, które znajduje odzwierciedlenie w różnych wysokich funkcjach, jakie pełnił.
- w latach 1947-1948 był członkiem Komisji Organizacji Instytutów Naukowych Ministerstwa Przemysłu i Handlu,
- w okresie 1947-1949 zasiadał w Państwowej Radzie Energetycznej,
- w 1948 roku współpracował jako członek Komisji Doradczej ds. Wydawniczych Ministerstwa Oświaty,
- od 1952 roku pełnił rolę członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, a od 1956 roku został członkiem rzeczywistym tej instytucji, w latach 1952–1968 był również członkiem jej prezydium,
- jest członkiem rzeczywistym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego,
- ma status członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk Technicznych.
Działalność pozanaukowa
Janusz Lech Jakubowski był aktywnym działaczem politycznym, który miał znaczący wpływ na życie społeczne swojego czasu, szczególnie w kontekście swojej przynależności do PZPR.
Jednak jego pasje i zainteresowania sięgały daleko poza politykę. Wśród jego hobby można wymienić:
- taternictwo,
- zagadnienia psychologiczne,
- metapsychiczne,
Wybrane publikacje
Janusz Lech Jakubowski jest autorem ponad 250 publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju techniki. Wśród jego najważniejszych prac znajdują się:
- 1939 „Aktualne zagadnienia techniki wysokich napięć”,
- 1948 „Wytrzymałość dielektryczna”,
- 1948 „Miernictwo wysokich napięć”,
- „Piorun ujarzmiony” (popularnonaukowa).
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
Janusz Lech Jakubowski, wybitny naukowiec, został uhonorowany licznymi nagrodami oraz odznaczeniami za swoje osiągnięcia w dziedzinie badań i innowacji. Jego dorobek zawodowy potwierdzają między innymi:
- Medaille de la Recherches et de l’Invention (Francja),
- w 1986 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Politechniki Warszawskiej,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1951 roku,
- Order Sztandaru Pracy I klasy,
- Nagrodę Państwową II stopnia,
- Nagrodę „Problemów” w 1964 roku,
- Medal PAN im. M. Kopernika.
Te wyróżnienia są dowodem jego znaczącego wkładu w rozwój nauki oraz technologii w Polsce i na świecie.
Przypisy
- Piotr Ośko, Za fasadą. Komitet uczelniany w strukturze PZPR i jego wpływ na zarządzanie kadrami w latach 1948–1968. Zarys problemu na przykładzie Politechniki Warszawskiej, w: Pamięć i Sprawiedliwość 27, 2016, s. 72–73.
- Jakubowski Janusz Lech, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 20.03.2017 r.] .
- Lista doktorów honoris causa Politechniki Warszawskiej. pw.edu.pl. [dostęp 19.06.2015 r.] .
- a b Janusz Lech Jakubowski. Fragmenty autobiografii. „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki”. 33/3. s. 588–680.
- Andrzej Liczbiński „Wykaz profesorów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 1988–2000” Biblioteka główna Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000.
- Członkowie PAN: Skorowidz.
- M.P. z 1951 r. nr 74, poz. 1007.
- Józef J. Hurwic, Czasopismo „Problemy” w polskim życiu intelektualnym po drugiej wojnie światowej, „Analecta”, 8/2 (16), 1999, s. 20.
- Andrzej Ulmer: Doktorzy Honoris Causa Politechniki Warszawskiej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2000, s. 120–123.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Dominik Ślęzak | Edward Maliszewski (1875–1928) | Felicja Czerniaków | Joanna Sobolewska-Pyz | Halina Stępień | Andrzej Chodkowski | Ignacy Wald | Andrzej Cygański | Zofia Jerzmanowska | Stanisław Suchodolski (numizmatyk) | Andrzej Łojszczyk | Edward Goldstein | Ryszard Pohorecki | Tadeusz Baczko | Jan Maurycy Kamiński | Romana Miller | Barbara Tryjarska | Witold Ostrowski (anglista) | Jacek Kossut | Witold MałeckiOceń: Janusz Lech Jakubowski