Jan Sznabl


Jan Fryderyk Sznabl, znany również jako Schnabl, urodził się w 1838 roku w Warszawie, a zmarł tamże 14 listopada 1912 roku. Był to nie tylko znakomity lekarz, ale także nauczyciel oraz przyrodnik, który w znaczący sposób wpłynął na rozwój polskiej nauki przyrodniczej.

Po uzyskaniu nagrody cum eximia laude na wydziale farmaceutycznym Akademii Medyczno-Chirurgicznej w Warszawie w 1860 roku, Jan Sznabl rozpoczął studiowanie medycyny. Początkowo kontynuował naukę w Akademii, jednak w późniejszym okresie przeniósł się do Szkoły Głównej. Po ukończeniu studiów w 1865 roku uzyskał dyplom lekarski, a niedługo potem objął stanowisko prosektora anatomii porównawczej w katedrze zoologii, które piastował do 1869 roku, aż do zamknięcia Szkoły Głównej.

W kolejnych pięciu latach Jan Sznabl prowadził zajęcia z nauk przyrodniczych na VI gimnazjum męskim oraz na III gimnazjum żeńskim. Od 1875 roku poświęcił się głównie praktyce lekarskiej, jednak nie zrezygnował z badań przyrodniczych. W 1883 roku został mianowany lekarzem miejskim Warszawy.

Swoją pasję do przyrody zawdzięczał swojemu ojcu Andrzejowi, który również był przyrodnikiem. Ponadto, w młodzieńczych latach miał przyjemność współpracować z zawodowcami, takimi jak prof. Gangier, farmaceuta Uniwersytetu Warszawskiego, oraz zoologami, prof. Wagą i Taczanowskim. Jego zainteresowanie skupiało się na entomologii, zwłaszcza w zakresie badania muchówek – dipterologii.

Jan Sznabl odbywał liczne podróże naukowe do takich miejsc jak Laponia, Pireneje, Ural, Kaukaz czy Afryka, często w towarzystwie znanych badaczy, jak prof. Benedykt Dybowski, Jan Wańkowicz oraz jego szwagier, Henryk Dziedzicki. Publikował swoje badania w licznych krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz popularnonaukowych, w tym w „Wiadomościach z Nauk Przyrodzonych”, „Przyrodzie i Przemyśle”, „Wszechświecie”, „Pamiętniku Fizyograficznym” oraz wielu innych czasopismach entomologicznych.

Jan Sznabl w 1869 roku ożenił się z Wiktorią Aleksandrą Dziedzicką, która zmarła w 1906 roku. Para miała córkę, Magdalenę Annę, urodzoną w 1888 roku, która w 1907 roku została pierwszą żoną Zygmunta Szczotkowskiego, inżyniera górnika i późniejszego dyrektora kopalni „Janina” w Libiążu.

Jan Sznabl znalazł swój ostateczny spokój na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze O-4-11/12, gdzie spoczywają również inni znani Polacy. Jego wkład w polską naukę i medycynę pozostaje niezatarte w historii.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: SZNABL, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 05.02.2020 r.]
  2. Według wspomnienia Wacława Jezierskiego („Jan Sznabl”, [w:] „Ziemia”, nr 49, r.III, Warszawa, 30.11.1912 r., s. 786–787).
  3. Akta małżeństw parafii św. Jana w Warszawie, 1907 r., poz. 160.
  4. Akta chrztów parafii św. Jana w Warszawie, 1889 r., poz. 158.
  5. Świadectwo ślubu Z.Szczotkowskiego i M.Sznabl.
  6. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy Dokumentacja aktowa z zespołu: Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Warszawie 72/1216/0/-/2: Akta urodzeń, małżeństw i zgonów. szukajwarchiwach.pl.

Oceń: Jan Sznabl

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:12