Grzegorz Kersten


Grzegorz Kersten, urodzony 23 września 1949 roku w Warszawie, był wybitnym polskim teoretykiem decyzji. Jego prace i osiągnięcia w tej dziedzinie miały istotny wpływ na rozwój teorii podejmowania decyzji zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Kersten zmarł 26 maja 2020 roku w Ottawie, ale jego wkład w naukę pozostaje nieoceniony, kształtując myślenie o decyzjach i ich wpływie na różnorodne aspekty życia społecznego i ekonomicznego.

Życiorys

Grzegorz Kersten to postać o bogatym dorobku akademickim oraz aktywnej działalności w sferze społecznej. Ukończył kierunek ekonometrii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, gdzie przez znaczący czas, od 1974 do 1984 roku, pracował w Instytucie Zarządzania i Doskonalenia Kadr. W roku 1981 uzyskał stopień doktora, co pozwoliło mu na dalszy rozwój kariery naukowej.

W jego życiorysie odnotowuje się również aktywną obecność w NSZZ „Solidarność”, gdzie angażował się w działalność na rzecz społecznych zmian. Współpraca z wydawnictwem NOW-a 2 miała miejsce w czasach intensywnych zmian politycznych w Polsce. W 1983 roku Grzegorz Kersten zdecydował się na emigrację wraz z rodziną do Belgii, a później do Kanady, co miało wpływ na jego dalsze życie oraz karierę.

W swojej pracy zawodowej skupiał się na teorii decyzji, jak również na rozwijaniu systemów wspierających negocjacje, w tym negocjacje elektroniczne. Od 1985 do 1999 roku pracował na Uniwersytecie Carleton w Ottawie, a od 1999 do 2020 roku był profesorem w Concordia University w Montrealu. Równolegle pełnił rolę visiting professor na wielu renomowanych uczelniach, co podkreśla jego uznaną pozycję w środowisku akademickim.

Grzegorz Kersten był również redaktorem naczelnym czasopisma „Group Decision and Negotiation”, co świadczy o jego wkładzie w rozwój naukowy w tej dziedzinie. W 2011 roku założył Fundację Kerstenów, w której przez dwa lata pełnił funkcję prezesa zarządu, a później do 2020 roku był przewodniczącym rady fundacji. Jego działalność w fundacji koncentrowała się na wsparciu oraz promocji różnych inicjatyw społecznych i edukacyjnych.

Przypisy

  1. Group Decision and Negotiation [online], Springer [dostęp 16.08.2020 r.]
  2. Grzegorz Kersten – Fundacja Kerstenów [online] [dostęp 16.08.2020 r.]
  3. Zmarł śp. prof. Grzegorz Kersten [online], www.umcs.pl [dostęp 16.08.2020 r.]

Oceń: Grzegorz Kersten

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:13