Grzegorz Rozenberg, urodzony 14 marca 1942 roku w Warszawie, to wybitna postać w polskim świecie nauki, znana z osiągnięć w obszarze matematyki oraz informatyki teoretycznej.
Jako renomowany naukowiec, Rozenberg pełni również funkcję wykładowcy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami studentów.
W ciągu swojej kariery zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym tytuł doktora honoris causa, który przyznano mu przez uniwersytety europejskie, wśród których znajduje się Politechnika Warszawska, gdzie otrzymał ten zaszczytny tytuł w 2015 roku.
Życiorys
W roku 1965 Grzegorz Rozenberg zakończył swoją edukację na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Pomimo posiadania technicznego wykształcenia, podjął decyzję o rozpoczęciu pracy w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W tym samym roku zainicjował seminarium poświęcone teorii automatów oraz lingwistyce matematycznej, które przyciągnęło wielu młodych adeptów. Zainteresowanie tą dyscypliną naukową, jaką była informatyka teoretyczna, w Polsce dopiero zaczynało się rozwijać.
W 1968 roku Rozenberg uzyskał stopień doktora, broniąc pracy na temat teorii automatów oraz języków formalnych. W następnym roku podjął decyzję o emigracji do Holandii, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Utrechcie. W 1970 roku również podjął obowiązki w Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo. Szybko awansował w swoim zawodzie i został profesorem na Uniwersytecie w Antwerpii, co miało miejsce z rąk królowej Belgii. W 1978 roku miał zaszczyt wygłosić wykład plenarny podczas Światowego Kongresu Matematyki, który odbył się w Helsinkach.
Od 1979 roku pełni funkcję profesora na Wydziale Informatyki Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii. Oprócz tego jest profesorem wizytującym na Wydziale Informatyki University of Colorado w Boulder. Prowadzi dział Informatyki Teoretycznej w Leiden Institute of Advanced Computer Sciences oraz zajmuje stanowisko dyrektora naukowego w Leiden Center for Natural Computing. Profesor Rozenberg jest również aktywnie zaangażowany w współpracę z polskimi uczelniami oraz z Instytutem Podstaw Informatyki PAN.
W 2013 roku, na zaproszenie Wydziałów Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej, profesor Rozenberg przybył do Polski, aby wygłosić cykl wykładów dotyczących obliczeń naturalnych, modeli funkcjonowania żywych komórek oraz związków tych modeli z teorią obliczeń.
Jest uznawany za eksperta w dziedzinie matematyki oraz informatyki teoretycznej, pracując w takich obszarach jak: teoria automatów, lingwistyka matematyczna, gramatyki i języki Lindenmayera, teoria współbieżności oraz sieci Petriego wysokiego rzędu. Dodatkowo zajmuje się gramatykami grafowymi oraz obliczeniami molekularnymi DNA, a także modelami obliczeń dla procesów chemicznych, w tym ich generalizacji jako obliczeniami naturalnymi.
Stanowiska
Grzegorz Rozenberg to uznawany naukowiec w dziedzinie matematyki i informatyki, z bogatym doświadczeniem akademickim oraz badawczym.
- Pracownik Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk,
- W 1969 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Utrechcie,
- W 1970 roku został zatrudniony w State University of New York w Bufallo,
- Objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Antwerpii,
- W 1979 roku został profesorem na Wydziale Informatyki Leiden University w Holandii,
- Pełnił funkcję profesora wizytującego na Wydziale Informatyki University of Colorado w Boulder,
- Jako przewodniczący Komitetu Nagrody im. Gödla przyczynił się do rozwijania innowacji w informatyce,
- Kierował grupą Informatyki Teoretycznej w Leiden Institute of Advanced Computer Sciences,
- Pełnił również rolę dyrektora naukowego w Leiden Center for Natural Computing.
Członkostwa
Grzegorz Rozenberg, znany ze swoich znaczących osiągnięć w dziedzinie nauki, cieszy się uznaniem w szerokim zakresie organizacji. Poniżej przedstawiamy listę jego członkostw oraz zaszczytów:
- członek zagraniczny Fińskiej Akademii Nauk,
- członek Akademii Europejskiej (Academia Europaea),
- członek honorowy fundacji World Innovation Foundation,
- członek honorowy redakcji czasopisma Fundamenta Informaticae.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
Grzegorz Rozenberg to wybitna postać w dziedzinie informatyki teoretycznej oraz nauk komputacyjnych. Został uhonorowany doctorem honoris causa przez kilka prestiżowych uczelni na terenie Europy.
- Uniwersytet Boloński we Włoszech,
- Uniwersytet w Turku w Finlandii,
- Berliński Uniwersytet Techniczny w Niemczech,
- Åbo Akademi (Szwedzki Uniwersytet z siedzibą w Turku w Finlandii),
- Politechnika Warszawska.
Ważnym elementem jego kariery są również zdobyte nagrody, w tym:
- The Distinguished Achievements Award of the European Association for Theoretical Computer Science, przyznawana za znaczące osiągnięcia w rozwoju informatyki teoretycznej, którą otrzymał w 2003 roku,
- „Rozenberg Tulip Award”, nagroda przyznawana przez International Society for Nanoscale Science, Computation, and Engineering, odzwierciedlająca jego znakomite osiągnięcia w obszarze obliczeń biomolekularnych i programowania molekularnego, a także nosząca jego imię.
Publikacje
Grzegorz Rozenberg to postać niezwykle wpływowa w świecie informatyki teoretycznej. W swojej karierze naukowej napisał sześć monografii, a także redagował lub współredagował ponad 100 książek. Jego dorobek obejmuje ponad 500 artykułów, z których niemal wszystkie opublikowane zostały w wiodących, prestiżowych czasopismach, które znajdują się na liście filadelfijskiej.
Kolejnym istotnym aspektem jego pracy jest rola redaktora lub współredaktora nad ponad dwudziestoma najważniejszymi czasopismami związanymi z informatyka teoretyczną. Również, Rozenberg współpracował z różnymi wydawnictwami, w tym z wydawnictwem Springer, gdzie prowadził kilka serii książek.
Wielu znakomitych badaczy złożyło hołd jego pracy, poświęcając mu specjalne wydania książek oraz czasopism. Oto niektóre z nich:
- W. Brauer, H. Ehrig, J. Karhumaki, A. Salomaa (red.), Formal and Natural Computing. Essays Dedicated to G. Rozenberg, Springer-Verlag, 2002, 430 stron,
- A. Condon, D. Harel, J. N. Kok, A. Salomaa, E. Winfree (red.), Algorithmic Bioprocesses. Festschrift Celebrating the 65th Birthday of Grzegorz Rozenberg, Natural Computing Series, Springer-Verlag, 2009, 742 strony,
- G. Ausiello, H. J. Hoogeboom, J. Karhumaki, I. Petre, A. Salomaa (red.), Magic in Science. Celebrating the 70th Birthday of Grzegorz Rozenberg, Special Issue of Theoretical Computer Science. 429, Elsevier, 2012, 304 strony.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Felicja Felhorska | Małgorzata Tryuk | Paweł Wieczorkiewicz | Leon Fortunat Pękosławski | Karol Martel (filozof) | Zygmunt Wóycicki | Shmuel Krakowski | Karol Maurycy Lelewel | Maria Cyranowicz | Piotr Kadlčik | Stefan Jaczewski | Barbara Felicka | Florentyna Włoszkowa | Katarzyna Karolak | Jan Sznabl | Mirosław Jankowiak | Grzegorz Kersten | Krystyna Chmiel | Stanisław Bóbr-Tylingo | Walentyna Nagórska-RudzkaOceń: Grzegorz Rozenberg