Stefan Jaczewski


Stefan Jaczewski to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej zootechniki. Urodził się 26 czerwca 1936 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 8 września 2001 roku we Wrocławiu. Był jednym z czołowych specjalistów w dziedzinie hodowli oraz reprodukcji zwierząt.

Jako nauczyciel akademicki Stefan Jaczewski był związany z Akademią Rolniczą we Wrocławiu, gdzie kształcił wiele pokoleń zootechników. Jego wkład w naukę oraz rozwój tej dziedziny sprawił, że zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Życiorys

Stefan Jaczewski przyszedł na świat w 1936 roku w Warszawie, gdzie spędził zarówno swoje dzieciństwo, jak i wczesne lata młodzieńcze. Szkołę podstawową ukończył w Radości, a liceum ogólnokształcące w Aninie w roku 1956. Po zakończeniu nauki w liceum, w latach 1956–1960, miał okazję pracować w Kancelarii Rady Państwa.

Rok 1960 oznaczał dla Jaczewskiego początek studiów na Wydziale Zootechnicznym w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, które zakończył w 1965 roku, zdobywając tytuł magistra inżyniera zootechniki. Już po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt na macierzystej uczelni. Tam rozpoczął swoją karierę na stanowisku asystenta-stażysty, a w późniejszych latach awansował na różne poziomy, w tym asystenta, starszego asystenta, adiunkta i docenta.

W latach 1990-1992 pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego. Niestety w 1992 roku, po długotrwałej chorobie, przeszedł na rentę inwalidzką. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych zdobył w 1970 roku, broniąc rozprawy na temat testowania zdolności zapładniającej nasienia buhajów. Habilitację uzyskał w 1978 roku w związku z rozprawą dotyczącą wskaźników rozrzedzenia nasienia buhajów. Tytuł profesora przyznano mu w 1991 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę.

W trakcie swojej kariery odbył wiele staży naukowych w różnych krajach, takich jak Włochy, Czechosłowacja, Związek Radziecki, Węgry czy Jugosławia. Na Akademii Rolniczej we Wrocławiu pełnił szereg istotnych funkcji organizacyjnych. Pełnił m.in. rolę prodziekana w latach 1988-1990 oraz dziekana wydziału zootechnicznego od 1990 do 1992 roku. Brał także udział jako członek Senatu Akademii Rolniczej oraz wielu komisji senackich i rektorskich. Był opiekunem studenckich praktyk zagranicznych, a także przewodniczącym Okręgowego Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych i przewodniczącym Sekcji Ochrony Środowiska Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa.

Stefan Jaczewski zmarł we Wrocławiu w 2001 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i wychowawczy oraz niezatarte ślady w polskiej zootechnice.

Dorobek naukowy

Stefan Jaczewski jest uznawanym specjalistą w dziedzinie nauk rolniczych, który znacząco przyczynił się do rozwoju wiedzy w zakresie rozrodu i sztucznego unasieniania zwierząt gospodarskich. Jest on autorem nie tylko skryptu o tematyce związanej z tymi zagadnieniami, ale również posiada bogaty dorobek naukowy, który obejmuje sześć innych dzieł zwartych oraz osiemdziesiąt publikacji, w tym czterdzieści jeden oryginalnych prac twórczych.

Ważnym elementem jego kariery są także ekspertyzy i patenty. Stefan Jaczewski jest autorem siedmiu ekspertyz oraz jednego patentu, co podkreśla jego innowacyjne podejście do badań naukowych. Jego prace były szeroko prezentowane na dwudziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, co świadczy o ich wysokim znaczeniu oraz zainteresowaniu w środowisku akademickim.

Osiągnięcia Stefana Jaczewskiego zostały docenione wieloma prestiżowymi odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZSP, oraz Srebrną Odznaką Zasłużony dla Miasta Wrocławia i Województwa Wrocławskiego. Ponadto, uhonorowano go Odznaką „Zasłużonemu Opolszczyźnie” oraz Odznaką Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Warto również wspomnieć, że jego dorobek naukowy został wyróżniony jedną nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a także osiemnastoma nagrodami rektora. Te osiągnięcia pokazują, jak ważną postacią jest w polskiej nauce i jak duży wpływ wywarł na rozwój dziedziny, w której się specjalizuje.

Przypisy

  1. a b c Prof. Stefan Jaczewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.10.2013 r.]
  2. a b Profesor Jaczewski nie żyje, wspomnienie na stronie UP we Wrocławiu [on-line] [dostęp 27.10.2013 r.]
  3. a b c d e f g h Biografia na stronie Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. wsa.dbc.wroc.pl. [dostęp 27.10.2013 r.]

Oceń: Stefan Jaczewski

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:5