Jan Maurycy Borski


Jan Maurycy Borski, znany także jako Jan Maurycy Essigman, przyszedł na świat 3 lutego 1889 roku w Warszawie, niestety zmarł w 1940 roku w Palmirach. Był to polski publicysta, dziennikarz oraz socjalista, który na trwałe zapisał się w historii polskiego dziennikarstwa.

W swojej edukacji rozpoczął od ukończenia szkoły średniej w Warszawie, a następnie kontynuował studia z zakresu filozofii i nauk społecznych na renomowanym Uniwersytecie w Zurychu. Po powrocie do kraju, zaangażował się w działalność polityczną, dołączając do Polskiej Partii Socjalistycznej Opozycji (PPS Opozycji). Jego działanie polityczne nie minęło jednak bez echa, bowiem przed 1 maja 1914 roku został na krótko aresztowany.

W lipcu 1915 roku został wcielony do armii rosyjskiej, skąd zdołał uciec i powrócić do Warszawy. Jego sytuacja znów stała się niebezpieczna, kiedy został aresztowany przez Niemców i spędził 32 miesiące w obozie jenieckim.

Po zwolnieniu w kwietniu 1918 roku, powrócił do Warszawy. Już w listopadzie tego samego roku rozpoczął współpracę z „Robotnikiem”, gdzie od 1 marca 1919 roku aż do września 1939 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego pisma „Robotnik”, a także redaktora jego działu polityki zagranicznej. W swoich tekstach często posługiwał się kryptonimami takimi jak J.M.B oraz jmb, co zaowocowało nadaniem mu popularnego przydomka „Imbus”.

W międzyczasie redagował również coroczny „Kalendarz Robotniczy”. Na zlecenie PPS, przez pewien okres w 1921 roku, redagował „Dziennik Robotniczy” w Łodzi. Od 1933 do 1936 roku był aktywnym członkiem Warszawskiego Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS.

Podczas II wojny światowej związał się z grupą „Barykada Wolności”. Niestety, jego działalność polityczna się skończyła, gdy został aresztowany 24 sierpnia 1940 roku wraz ze Stanisławem Dubois, a następnie zamordowany w Palmirach.

Ważniejsze publikacje

Jan Maurycy Borski był autorem wielu znaczących dzieł, które wpłynęły na myślenie socjalistyczne w Polsce. Poniżej przedstawiamy kilka jego kluczowych publikacji:

  • „Dyktatura proletariatu”, Warszawa 1933,
  • „Sprawa żydowska w socjalizmie”, Warszawa 1937,
  • „Socjalizm a faszyzm”, Warszawa 1939.

Oceń: Jan Maurycy Borski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:15