Wojciech Rudnicki


Wojciech Rudnicki, urodzony 26 września 1939 roku w stolicy Polski, Warszawie, to postać, której działalność wykracza poza ramy zwykłego zawodu prawnika.

Jest on nie tylko renomowanym radcą prawnym, ale również osobą, która pełniła ważne funkcje w polskim rządzie. W 2004 roku zyskał rozgłos jako minister zdrowia w rządzie Marka Belki.

Życiorys

W 1964 roku Wojciech Rudnicki zakończył swoje studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Do 1973 roku jego kariera obejmowała różne stanowiska, w tym prace w prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, a także w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Rok 1974 oznaczał dla niego początek praktyki jako radca prawny; w tym czasie był zatrudniony w licznych instytucjach administracji publicznej.

Od 1982 roku Wojciech Rudnicki pełnił funkcję radcy prawnego w wydziale finansowym stołecznej administracji, a następnie przeszedł do warszawskiej izby skarbowej. W ciągu swojej kariery zajmował również stanowiska likwidatora Mazowieckiej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz pełnomocnika Komisji Likwidacyjnej RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

W latach 1991-1994 był wicedyrektorem Departamentu Pracy w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. Po tym czasie, od marca 1994 do listopada 1997 roku, sprawował obowiązki podsekretarza stanu w tym samym resorcie, kierowanym wówczas przez Jacka Żochowskiego. Po 1998 roku pracował jako radca prawny izb lekarskich, a później także aptekarskich.

Na dzień 2 maja 2004 roku Wojciech Rudnicki został mianowany ministrem zdrowia w rządzie Marka Belki. Jego głównym zadaniem było kontynuowanie prac nad projektem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, przygotowanym przez rząd Leszka Millera. Projekt ten miał za zadanie zastąpienie uchylonej ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia. Już w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu zaznaczył, że projekt wymaga dodatkowych uzupełnień oraz wprowadzenia istotnych zmian w kilku kluczowych miejscach.

Jednakże, zaledwie pięć dni po tym, jak Sejm nie udzielił wotum zaufania gabinetowi, Wojciech Rudnicki złożył rezygnację ze stanowiska z powodu stanu zdrowia; ostatecznie pozostał na swoim miejscu aż do zakończenia funkcjonowania rządu, tj. do 11 czerwca 2004 roku.

Od lat 60. był członkiem ZSL, a później zaangażował się w działalność PSL. Zrezygnował jednak z członkostwa w partii po powołaniu go do rządu Marka Belki. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. a b Violetta Krasnowska. W służbie służb. „Polityka”. nr 19 (3008), s. 28–29, 06.05.2015 r. [dostęp 21.01.2022 r.]
  2. M.P. z 1997 r. nr 39, poz. 394

Oceń: Wojciech Rudnicki

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:9