Stefania Brun


Stefania Brun, znana z domu jako Unszlicht, urodziła się 15 czerwca 1888 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 10 grudnia 1947 roku w Łodzi. Była to postać znacząca w kontekście historii Polski, gdyż brała aktywny udział w ruchu komunistycznym.

Jej działalność polityczna oraz zaangażowanie w różne kwestie społeczne pozostawiły trwały ślad w historii narodowej.

Życiorys

Stefania Brun, z pochodzenia Żydówka, była siostrą Józefa oraz Juliana Unszlichtów. W 1903 roku dołączyła do SDKPiL, angażując się w działalność techniki partyjnej. Już podczas nauki w ostatniej klasie gimnazjum została wydalona ze szkoły za swoje polityczne działania, które dotyczyły zarówno jej, jak i jej rodzeństwa.

W 1904 roku Stefania była członkinią Zarządu Dzielnicowego (ZD) SDKPiL na Pradze. W dniu 7 czerwca 1906 roku została aresztowana i osadzona na miesiąc w Cytadeli Warszawskiej. Po odsiedzeniu kary, 26 listopada 1904 roku ponownie padła ofiarą aresztowania, a w marcu 1907 roku administracyjnie wydalono ją z terenu Rosji. Od grudnia 1907 przebywała w Brukseli, gdzie podjęła studia na wydziale nauk społecznych miejscowego uniwersytetu.

W 1910 roku, Stefania nielegalnie wróciła do Polski, aby kontynuować działalność w SDKPiL. Do grudnia 1911 roku organizowała pomoc dla więźniów politycznych oraz prowadziła komunistyczną agitację w Łodzi. Ze względu na chorobę płuc, wyjechała na leczenie do Zakopanego, a następnie do Włoch, skąd powróciła w grudniu 1912 roku.

W Krakowie, poślubiła działacza SDKPiL Juliana Bruna, z którym mieszkała w Bułgarii od 1913 do 1919 roku. W 1922 roku zaangażowała się w działalność KPRP, pełniąc funkcję tłumaczki i korektorki w redakcjach legalnych oraz nielegalnych pism KPRP/KPP. W latach 1927–1928 pracowała w sowieckim przedstawicielstwie handlowym w Paryżu, a następnie udała się do Moskwy, gdzie wstąpiła do WKP(b).

Stefania Brun została kierownikiem Sekretariatu Przedstawicielstwa KPP przy Komitecie Wykonawczym (KW) Kominternu, funkcję tę pełniła do 1937 roku. Później, jako referent spraw polskich, pracowała w Wydziale Kadr Kominternu. W wrześniu 1938 roku została aresztowana i trafiła do łagru. Po zwolnieniu w 1945 roku, wróciła do kraju i wstąpiła do PPR. W Łodzi tłumaczyła dzieła klasyków marksizmu na język polski.


Oceń: Stefania Brun

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15