Jan Kędzierski


Jan Kędzierski, znany również pod pseudonimem „Kińdzior”, to postać, która zapisała się w historii Polski. Urodził się 10 stycznia 1900 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. W ciągu swojego życia związał się z ideologiami komunistycznymi, co doprowadziło go do aktywnej działalności politycznej.

Warto zaznaczyć, że był on członkiem kilku znaczących organizacji politycznych, w tym Koministycznej Partii Polski (KPP), Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Jego aktywność w tych grupach miała wpływ na kształtowanie idei i polityki tamtych czasów.

Zmarł 16 lutego 1958 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ślad w historii polskiego ruchu komunistycznego.

Życiorys

Jan Kędzierski przyszedł na świat w rodzinie warszawskich robotników. Już od 1917 roku aktywnie angażował się w działalność Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, a w grudniu 1918 roku zdecydował się przystąpić do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Pracował jako kotlarz w znanej warszawskiej fabryce Lilpop, Rau i Loewenstein, gdzie należał do Związku Zawodowego Metalowców. W 1923 roku objął stanowisko zakładowego sekretarza Komunistycznej Partii Rzeczypospolitej Polskiej. Po siedmiu latach, w 1930 roku, został sekretarzem Komitetu Warszawskiego Komunistycznej Partii Polski, a dwa lata później pełnił funkcję sekretarza Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Polski Warszawa-Lewa Podmiejska. W okresie dwudziestolecia, z uwagi na swoją działalność komunistyczną, był dwukrotnie aresztowany oraz więziony.

W 1943 roku Kędzierski zaangażował się aktywnie w Polskiej Partii Robotniczej, uczestnicząc w działalności Gwardii Ludowej oraz Armii Ludowej. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, skupił się na tworzeniu organizacji partyjnych oraz rad zakładowych, szczególnie na terenie Pruszkowa. Wkrótce znalazł się w gronie warszawskiego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Egzekutywy Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej.

W tym samym roku został posłem do Krajowej Rady Narodowej, a także powierzono mu stanowisko przewodniczącego Warszawskiej Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej. Od 1948 roku Kędzierski należał również do Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W uznaniu jego zasług został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I i II klasy.

Jan Kędzierski spoczywa w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze A24-tuje-8.

Upamiętnienie

Ulica w warszawskiej dzielnicy Bemowo nosiła imię Jana Kędzierskiego od roku 1980. Jednakże w 2017 roku, na mocy decyzji dotyczącej patronatu, nazwa tej arterii została zmieniona na Apoloniusz Kędzierski.

Przypisy

  1. Uchwała nr LIV/1360/2017 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 31.08.2017 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 27.11.2019 r.]
  3. Uchwała nr 60 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22.02.1980 r. w sprawie nadania nazw ulicom, "Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, 29.06.1980 r."

Oceń: Jan Kędzierski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:15