Henryk Korab-Janiewicz


Henryk Marceli Korab-Janiewicz, urodzony 16 stycznia 1897 roku w Warszawie, to postać znacząca w historii Polski, której działalność obejmowała różnorodne aspekty życia społecznego i gospodarczego. Zmarł 11 sierpnia 1971 roku w Short Hills. W ciągu swojego życia był nie tylko polskim handlowcem, ale również oddanym działaczem społecznym.

Korab-Janiewicz zasłynął także jako historyk, a jego wiedza i zaangażowanie przyczyniły się do popularyzacji oraz ochrony dziedzictwa narodowego, szczególnie w kontekście emigracji polskiej w Ameryce. Warto podkreślić, że był trzykrotnym prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego, instytucji, która odegrała kluczową rolę w kultywowaniu pamięci o jednej z najważniejszych postaci w polskiej historii.

Życiorys

Henryk Korab-Janiewicz urodził się 16 stycznia 1897 roku w Warszawie. Już od 1911 roku jego życie związane było z harcerstwem oraz aktywnością w Związku Strzeleckim, co z kolei doprowadziło go do Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1915 roku padł ofiarą aresztowania przez wojska rosyjskie i został deportowany na Syberię. Dzięki staraniom adwokata Aleksandra Lednickiego, udało mu się jednak zostać przeniesionym w okolice Moskwy, skąd zdołał uciec i ponownie zaangażować się w pracę w POW.

Po powrocie do Polski w 1919, Korab-Janiewicz otrzymał skierowanie do Szkoły Podchorążych Gospodarczych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako żołnierz 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W okresie pokoju dokończył studia w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie i podjął pracę jako dyrektor w Międzynarodowym Handlowo-Komisowym Towarzystwie „Metokko” oraz w Polskiej Krajowej Kasie Pożyczkowej. W 1925 roku zdobył awans na stopień podporucznika rezerwy administracji, a w 1934 roku figurował w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III.

W 1924 roku wyjechał do Paryża na studia, gdzie pracował jako sekretarz generalny w Towarzystwie Opieki Polskiej nad Emigrantami we Francji. W 1928 osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku, gdzie uruchomił firmę Ampol Film Co. oraz pracował w redakcji „Dziennika dla Wszystkich”. W 1935 roku zainicjował wytwórnię wyrobów mięsnych „Pasco” w Buffalo i był jednym z pomysłodawców Ligi Morskiej i Kolonialnej.

W 1940 roku został wybrany prezesem Rady Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey. Od roku 1947 był członkiem Instytutu Piłsudskiego, a w latach 1955-1969 pełnił funkcję prezesa tego instytutu, zostając wybranym po raz kolejny 19 marca 1957 roku. 25 września 1962 roku przyznano mu członkostwo honorowe Instytutu. Był także darczyńcą Instytutu Piłsudskiego. Zmarł 11 sierpnia 1971 roku w Short Hills.

Przypisy

  1. Sprawozdanie Instytutu za rok 1957. „Biuletyn Informacyjny”. 1, s. 4, 1958.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 246.
  3. StanisławS. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich: podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 179.
  4. StanisławS. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich: podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 178.

Oceń: Henryk Korab-Janiewicz

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:15