Jacek Czeczot-Gawrak


Jacek Tomasz Czeczot-Gawrak, ur. 16 sierpnia 1947 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim konserwatorem zabytków oraz historykiem sztuki. W swojej bogatej karierze pełnił funkcję dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie od 2008 roku, gdzie przyczynił się do licznych inicjatyw mających na celu ochronę i konserwację dziedzictwa kulturowego.

Od 1991 roku jest także obywatelem brytyjskim, co podkreśla jego międzynarodowe powiązania oraz wieloaspektowe doświadczenie w dziedzinie sztuki i konserwacji. Jego działalność przyczyniła się do wzbogacenia polskiego i europejskiego krajobrazu kulturowego.

Życiorys

Jacek Czeczot-Gawrak to postać o bogatym dorobku zawodowym i wszechstronnych umiejętnościach. Jest synem Zbigniewa Czeczot-Gawraka, który przed wojną pracował w służbie zagranicznej oraz Barbary, zatrudnionej w Instytucie Nauk Prawnych PAN.

W 1971 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Następnie, w 1975 roku, zrealizował podyplomowe studia z zakresu konserwacji malarstwa w Courtauld Institute of Art University of London, zdobywając specjalizację w historii pigmentów. W tym samym roku uruchomił swoją pracownię pod nazwą „The Studio, Conservation of Paintings”. Pracownia ta zrealizowała szereg projektów konserwatorskich dla English Heritage, w tym dla pałaców w Hampton Court i Strawberry Hill oraz zachwycającego plafonu Rubensa w Whitehall.

W jego dorobku znajdują się także prace dotyczące licznych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, które były przeznaczone do ekspozycji w Zamku Królewskim w Warszawie. W 1986 roku objął stanowisko kustosza kolekcji malarstwa Ford Motor Company w pałacu Havering Atte Bower. Również w 1992 roku, współpracując z Lady Sitwell, powołał do życia Studio zajmujące się projektowaniem architektonicznym i wnętrzami.

W 1993 roku Jacek Czeczot-Gawrak został zaproszony do reprezentowania prestiżowego domu aukcyjnego Sotheby’s, organizując wizytę Lorda Gowrie w Polsce. W 1994 roku zaprojektował freski dla Dawnej Izby Poselskiej w warszawskim Zamku Królewskim, gdzie część prac była realizowana dzięki fundacjom rządu brytyjskiego. Działał również w Polsce od 1996 roku, gdzie pod jego kierownictwem zrealizowano wiele projektów, w tym dotyczących fasady Ambasady USA w Warszawie oraz projekt wnętrz rezydencji przedstawiciela Rosji w Konstancinie, pod Warszawą.

Jacek Czeczot-Gawrak został również powołany na dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie, jednak w grudniu 2008 roku złożył rezygnację z tego stanowiska. W 2010 roku ukończył projekt dotyczący kolorystyki fasady Zamku Królewskiego w Warszawie, potwierdzając swoje zaangażowanie w polski dorobek kulturowy i artystyczny.

Przypisy

  1. Monika Kuc: Zamek Królewski w nowych barwach. Rzeczpospolita, 22.12.2009 r. [dostęp 05.10.2011 r.]
  2. Nowy dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie. Ministerstwo Kultury, 30.03.2008 r. [dostęp 05.10.2011 r.]

Oceń: Jacek Czeczot-Gawrak

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18