Hjalmar Frederik Karl Uggla, znany również jako „Sowa”, przyszedł na świat 17 marca 1908 roku w Warszawie i odszedł 13 marca 1983 roku w Olsztynie. Był wybitnym gleboznawcą, który w 1958 roku objął stanowisko profesora w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, gdzie dał początek katedrze gleboznawstwa oraz przez długi czas nią kierował.
Uggla przyszedł na świat w Warszawie w rodzinie inteligenckiej, wywodzącej się z arystokracji szwedzkiej. Jego przodkowie osiedlili się w XIX wieku w Finlandii, która w tamtych czasach była częścią Imperium Rosyjskiego. Z powodu kariery urzędniczej władze carskie skierowały ich do Królestwa Polskiego. Z biegiem czasu, po dwóch pokoleniach, rodzina zaczęła się spolonizować, a w trudnych czasach wojen jasno manifestowała swoją polską tożsamość narodową.
Warto również wspomnieć, że Hjalmar Uggla był ojcem literaturoznawcy Andrzeja Nilsa Uggli, oraz posiadał dzieci: Jana Uggli, Elżbietę Malewską, Annę Karin Gajewską i Zbigniewa Uggli.
Wykształcenie i działalność naukowa
Hjalmar Uggla zdobył swoje wykształcenie na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie ukończył studia w 1933 roku. Już podczas nauki, od roku 1929, rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Gleboznawstwa tej uczelni. W okresie międzywojennym jego działalność koncentrowała się na gleboznawstwie, gdzie pełnił rolę klasyfikatora gruntów, pracując głównie na terenie Polesia i Kujaw.
W latach 1940–1945 Uggla był zatrudniony w gospodarstwie rolnym Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku. Po zakończeniu II wojny światowej, powrócił do działalności naukowej. Najpierw podjął pracę w SGGW w Warszawie, a po obronie swojej pracy doktorskiej w 1950 roku, objął stanowisko kierownika i organizatora Katedry Gleboznawstwa w nowo powstałej Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie.
W swojej pracy badawczej koncentrował się głównie na glebach hydrogenicznych oraz siedliskach leśnych, prowadząc badania dotyczące kartografii i klasyfikacji gleb, a także erozji i ochrony gleby.
Działalność w okresie wojennym
Od momentu wybuchu II wojny światowej, Hjalmar Uggla zaangażował się w działalność ruchu oporu. Początkowo współpracował z Związkiem Walki Zbrojnej, a później przeszedł do Armii Krajowej. Jako sanitariusz w stopniu starszego strzelca, należał do 32. plutonu ośrodka „Mielizna”, posługując się pseudonimem „Sowa”. Brał aktywny udział w różnorodnych akcjach sabotażowych oraz w przechwytywaniu zrzutów lotniczych.
Wykorzystując swoje szwedzkie pochodzenie oraz doskonałą znajomość języka niemieckiego, niejednokrotnie interweniował w imieniu zatrzymanych członków ruchu oporu i innych więźniów. Z tego względu, podejmował ryzykowne działania, odwiedzając nawet siedzibę Gestapo przy al. Szucha.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Po upadku Powstania Warszawskiego, w swoim rodzinnym domu w Milanówku, Uggla ukrywał uciekinierów z zniszczonej Warszawy. Wśród schronionych osób byli cywile, powstańcy, Żydzi oraz siostry zakonne. Pod koniec 1944 roku w willi „Sówka” rodziny Ugglów przebywało jednocześnie około 50 osób, co narażało ich na wysokie ryzyko, w tym na karę śmierci.
W gronie uratowanych znajdował się Kazimierz Lewartowicz wraz z matką Zofią, znaną pianistką koncertową, którzy byli przetrzymywani w specjalnie przygotowanej skrytce. Na podstawie prośby Kazimierza Lewartowicza, Żyda, który później osiedlił się w USA, 6 maja 2007 roku Instytut Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie pośmiertnie przyznał Hjalmarowi Uggla i jego żonie Ludwice tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W 2008 roku, dzięki swojej odwadze i poświeceniu, Hjalmar Uggla został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (publikacja z 2009 roku, nr 27, poz. 371).
Wybrane publikacje
Hjalmar Uggla to znany ekspert w dziedzinie gleboznawstwa, który przyczynił się do rozwoju tej nauki poprzez swoje znaczące publikacje. Wśród jego wybitnych dzieł wymienia się:
- gleboznawstwo leśne szczegółowe (1965),
- morfologia i systematyka gleb (1974),
- gleboznawstwo leśne (1979),
- gleboznawstwo rolnicze (1976).
Przypisy
- AndrzejA. Łachacz AndrzejA., BarbaraB. Kalisz BarbaraB., Professordr Hjalmar Uggla (1908-1983) Outstanding nature, soil and forestry scientist. [.pdf], [w:] Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, www.uwm.edu.pl [dostęp 29.12.2021 r.]
- Historia pomocy - Rodzina Uggla | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 28.12.2021 r.]
- Andrzej Nils Uggla - Polak Roku - PoloniaInfo [online], www.poloniainfo.se [dostęp 06.09.2016 r.]
- Dane z bazy Cmentarze Olsztyna (dostęp: 08.03.2021 r.).
- M.P. z 2009 r. nr 27, poz. 371.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Blikle | Władysław Natanson | Teresa Lelińska | Janusz Zygmunt Beer | Piotr Hübner | Grzegorz Madejski | Robert Gałązka | Jarosław Arabas | Eliza Dąbrowska-Prot | Anna Żarnowska | Maksymilian Heilpern | Barbara Sudnik-Wójcikowska | Tomasz Piotr Kamiński | Mieczysław Dworczyk | Maria Wierzbicka | Jerzy Morawski (muzykolog) | Ludwik Rajchman | Anna Bartczak | Stanisław J. Paprocki | Adam WielomskiOceń: Hjalmar Uggla