Ryszard Kalinowski, znany również pod wieloma pseudonimami, takimi jak Włodek, Zbigniew czy Zdzich, to postać, która odegrała ważną rolę w polskim życiu politycznym.
Urodził się 29 stycznia 1910 roku w Warszawie, gdzie również spędził ostatnie chwile swojego życia, zmarł 13 maja 1996 roku.
Był nie tylko długoletnim działaczem partyjnym, ale również miał zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Walki Młodych. Rola, jaką odgrywał w Polskiej Partii Robotniczej (PPR), obejmowała m.in. stanowisko I sekretarza Komitetów Wojewódzkich w Poznaniu oraz Olsztynie. Jako poseł zdecydowanie wpływał na decyzje w Krajowej Radzie Narodowej, kształtując polską rzeczywistość polityczną.
Życiorys
Ryszard Kalinowski urodził się w rodzinie o robotniczych tradycjach. Był synem Jana, który był działaczem SDKPiL, oraz Cecylii. Miał pięcioro rodzeństwa, wśród którego znajdował się brat Mieczysław, również zaangażowany w działalność komunistyczną, który zginął pod Lenino.
Po rozpoczęciu edukacji w szkole powszechnej, Ryszard musiał przerwać naukę po piątej klasie z powodu trudnej sytuacji materialnej w rodzinie. Następnie uczył się zawodu szewca i pracował w warszawskich fabrykach obuwniczych. W latach 1926-1938 był członkiem Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, a od 1929 roku także Komunistycznej Partii Polski. W 1928 roku odbył trzymiesięczny kurs w ZSRR. W międzyczasie działał jako sekretarz komitetów organizacji pionierów związanych z ruchem komunistycznym oraz pełnił funkcję sekretarza Komitetu Warszawskiego KZMP.
Ryszard Kalinowski został kilkukrotnie aresztowany z powodu swoich poglądów politycznych i w latach 1932-1936 odbył karę pozbawienia wolności. Po wybuchu II wojny światowej, pracował jako szewc najpierw we Lwowie, a później w Krasnodarze. Z rodziną przeniósł się do Kutaisi, gdzie zarabiał na życie jako wulkanizator. W jesieni 1943 roku wstąpił do Związku Patriotów Polskich, a wkrótce potem objął stanowisko przewodniczącego tej organizacji na zachodniej Gruzji. Również wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie piastował funkcję oficera polityczno-oświatowego.
Początek 1945 roku przyniósł mu powrót na ziemie polskie oraz członkostwo w Polskiej Partii Robotniczej. Od lutego, formalnie od 15 marca, do 24 kwietnia 1945 pełnił rolę I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PPR w Poznaniu, a później do maja funkcjonował jako II sekretarz. W okresie od czerwca do września 1945 roku przewodniczył zarządowi głównemu Związku Walki Młodych. Przez kilka miesięcy, od października 1945 do stycznia 1946, kierował Sektorem Propagandy w Komitecie Centralnym PPR, a następnie, do sierpnia 1948, był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PPR w Olsztynie. Został jednak usunięty z tego stanowiska z powodu niestosownego zachowania względem kobiet, co wywołało skandal obyczajowy.
Od 26 kwietnia 1946 do stycznia 1947 zasiadał również w Krajowej Radzie Narodowej. W grudniu 1948, w momencie przystąpienia partii do PZPR, Kalinowski objął funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Leśnych i Przemysłu Drzewnego, jednak i to stanowisko utracił na skutek nagany. W kolejnych latach był zatrudniony w różnych przedsiębiorstwach państwowych, m.in. jako naczelnik w Zarządzie Budynków Mieszkalnych oraz wicedyrektor Budowy Huty Warszawa. W latach 1956-1957 pełnił rolę I sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR Warszawa-Śródmieście.
Jednak w początku 1957 roku został wykluczony z partii za brak adaptacji do nowych okoliczności oraz sprzeciw wobec październikowej odwilży. Od końca lat 50. był obiektem inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, która podejrzewała go o kontakty z Kazimierzem Mijalem. W latach 60. Ryszard Kalinowski sprawował funkcję wicedyrektora oddziału PKO. Po roku 1970, gdy jego przynależność do PZPR została przywrócona, miał lepsze zdanie o partii, zwłaszcza po objęciu funkcji I sekretarza przez Edwarda Gierka. Od 1971 roku przeszedł na rentę.
Życie prywatne
Polityk był dwukrotnie w związku małżeńskim. Jego pierwszą żoną była Ida, z którą rozstał się w wyniku rozwodu. Po tym wydarzeniu związał się z Stefanią Kliszkowiak, z którą również spędził część swojego życia. Z drugą żoną doczekał się dwójki dzieci.
Ryszard Kalinowski znalazł swój spokój po śmierci, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Maria Stypułkowska-Chojecka | Barbara Majzel | Stanisława Garncarczykowa | Tomasz Brach | Robert Pszczel | Edward Sikorski | Gerszon Zohar | Jan Grzywaczewski (działacz społeczny) | Marcin Nawrot | Karol Karski (prawnik) | Zygmunt Chmielewski (polityk) | Piotr Opaliński (ambasador) | Karol Baliński (samorządowiec) | Henryk Altman | Joszua Farbstein | Konrad Patek | Jadwiga Dziubińska | Andrzej Szczypiorski | Henryk Rossman | Ryszard SchnepfOceń: Ryszard Kalinowski (poseł)