Eugeniusz Jagiełło


Eugeniusz Jagiełło to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiego ruchu robotniczego i politycznego. Urodził się 18 grudnia 1873 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się w tym samym mieście 19 sierpnia 1947 roku. Jagiełło był nie tylko robotnikiem, ale także aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy.

W okresie swojej działalności politycznej, pełnił funkcję posła do Czwartej Dumy w latach 1912-1917. Jego obecność w parlamencie była szczególnie istotna, ponieważ był jedynym posłem socjalistycznym z obszaru Królestwa Polskiego w Dumie Państwowej, co podkreśla jego znaczenie na politycznej scenie tamtego okresu.

Młodość

Eugeniusz Jagiełło przyszedł na świat 18 grudnia 1873 roku w Warszawie, będąc synem Józefa, który pracował jako robotnik. Po zakończeniu edukacji w trzyletniej szkole początkowej w stolicy, rozpoczął pracę jako tokarz. Jego kariera zawodowa prowadziła go przez różne miasta, w tym Lublin i Kijów, a następnie osiedlił się ponownie w Warszawie, gdzie przez pewien czas prowadził własny warsztat przy ul. Leszno 75.

W tym okresie życia prawdopodobnie był związany z Polską Partią Socjalistyczną, co wskazuje na jego aktywne zaangażowanie w sprawy polityczne i społeczne. Od roku 1906 pełnił funkcję działacza w strukturach PPS-Lewicy. Z kolei w 1908 roku, według doniesień gromadzonych przez carską Ochronę, angażował się w organizację przedsięwzięć, podróżując w tym celu do Wiednia oraz przyjmując emisariuszy w swoim otoczeniu.

Wybory do Dumy

W kwietniu 1912 roku, podczas XI Zjazdu PPS-Lewicy w Opawie, podjęto istotną decyzję o przystąpieniu partii do wyborów do IV Dumy. W uchwale zaakcentowano, że szanse wyborcze, z uwagi na obowiązujące prawo, są znikome. Pomimo trudności, postanowiono aktywnie zaangażować się w wybory, licząc na wykorzystanie okresu wyborczego do propagowania swoich haseł oraz organizowania mas.

Pomimo to partia weźmie czynny udział w wyborach w pierwszej linii po to aby wyzyskać okres wyborczy, okres ogólnego poruszenia politycznego, dla agitacji na rzecz swoich haseł i zasad dla uświadamiania i organizowania mas.

W sierpniu tego samego roku, wraz z żydowską partią socjalistyczną Bund, stworzono komitet wyborczy pod nazwą Zjednoczenie Socjalistyczne. Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy nie podjęła się współpracy w ramach wspólnego bloku. Z kolei PPS-Frakcja Rewolucyjna zdecydowała się na bojkot tych wyborów, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Komitet Zjednoczenia Socjalistycznego ogłosił swoje postulaty w dedykowanej ulotce, w której wyraźnie domagał się ogłoszenia demokratycznej republiki, która zapewniałaby ludowi władzę oraz pełnię wolności obywatelskiej.

Wśród postulatów znalazły się m.in.: demokratyczny lokalny samorząd, częściowa autonomia dla Polski, wprowadzenie szerokiej ustawy dotyczącej pracowników, w tym określenie długości dnia pracy na 8 godzin, zapewnienie państwowego ubezpieczenia oraz cotygodniowego odpoczynku. Wymieniano również potrzeby takie jak:

  • likwidacja specyficznych ograniczeń dla Żydów,
  • przywrócenie równouprawnienia w samorządzie,
  • amnestia dla działaczy walczących o wolność,
  • wykształcenie powszechne,
  • reforma rolna,
  • oddzielenie kościoła od państwa.

Wybory przebiegały w czterech kuriach: chłopskiej, właścicieli ziemskich, miejskich oraz robotników fabrycznych. Wyborcy głosowali na elektora, który później wybierał posła. W Warszawie powstało 80 przedstawicieli, w tym 3 w kurii robotniczej. To właśnie robotnicy z zakładów metalowych „Borman i Szwede” lub według innej wersji z fabryki Orthweina i Karasińskiego zgłosili kandydaturę Eugeniusza Jagiełły. Choć nie był osobą pierwszoplanową, spełniał wymagania ordynacji, nie mając przeszłości kryminalnej ani nie znajdując się w zainteresowaniu policji.

Początkowo opóźniał zgodę na kandydowanie, obawiając się odpowiedzialności poselskiej. W lipcu, podczas wyjazdu w Wiśle, został przekonany do startu przez Marię Koszutską, Stefana Królikowskiego oraz Annę Dębowską, którzy jednocześnie podjęli się szkoleń dla kandydata. W Warszawie socjaliści uzyskali 42 miejsca (27 z PPS-Lewicy, 14 z SDKPiL i 1 z Bunda), a Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne zdobyło 20 miejsc.

W kurii robotniczej zarejestrowano jedną mandat PPS-Lewicy oraz dwa SDKPiL. Wśród kandydatów na miejsce poselskie znaleźli się Roman Dmowski z SND, Jan Kucharzewski z „Koncentracji Narodowej” oraz Eugeniusz Jagiełło reprezentujący Zjednoczenie Socjalistyczne. Wśród głosów oddanych na posłów 46 było żydowskich, a 34 chrześcijańskich. W dniu wyborów Kucharzewski otrzymał 33 głosy, a Jagiełło – 43.

Jagiełło zyskał znaczącą poparcie, zwłaszcza od elektorów pochodzenia żydowskiego oraz polskich robotników. Wyborcy żydowscy zdecydowali, że oddadzą swój mandat Polakowi, ponieważ żaden z kandydatów nie obiecywał im równouprawnienia w samorządzie miejskim. Wybór ten był zaskoczeniem, o czym świadczył fakt, że tacy działacze jak PPS-Lewica nie spodziewali się zwycięstwa przedstawiciela robotników.

W momencie, gdy pojawiły się informacje o możliwym wyborze Jagiełły, niektórzy z przedstawicieli jego partii rozważali wycofanie jego kandydatury, co ostatecznie nie miało miejsca. Reakcje na jego wybór były podzielone. Z jednej strony narodowa demokracja rozpoczęła kampanię bojkotu Żydów z hasłem „swój do swego po swoje” oraz pod patronatem Romana Dmowskiego wydano gazetę „Gazeta poranna – 2 grosze”, która w całości poświęcona była propagandzie bojkotu, wskazując Jagiełłę jako „posła żydowskiego”. Z drugiej strony był on atakowany przez frakcje socjaldemokratyczne za rzekome niereprezentowanie robotników polskich.

Poseł

Eugeniusz Jagiełło, pomimo obaw ze strony bolszewików, którzy przerażeni byli o swoje wpływy, zdołał znaleźć swoje miejsce w frakcji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Mimo zastrzeżeń dotyczących przyjęcia go w szeregi frakcji, dotychczas liczyła ona tylko 13 posłów, w tym 7 mienszewików oraz 6 bolszewików.

Pod wpływem mienszewików, Jagiełło uzyskał głos decydujący w sprawach dotyczących działalności Dumy, a w kontekście spraw związanych z SDPRR – tylko głos doradczy. Bolszewicy z kolei dążyli do tego, by przydzielić mu jedynie głos doradczy we wszystkich sprawach. Działania te prowadziły do narastających napięć, które zaowocowały rozłamem we frakcji w listopadzie 1913 roku. Bolszewicy jako jedną z przyczyn rozłamu wskazywali właśnie na przyjęcie Jagiełły do frakcji, które miało miejsce pomimo ich oporu.

Po tym wydarzeniu Jagiełło pozostał w mienszewickiej frakcji, a jego koleżanki i koledzy z Koła Polskiego w Dumie postanowili go zbojkotować. Uznawano, że przystąpienie do frakcji socjaldemokratycznej to zdrada sprawy polskiej. Dowodem takiego myślenia była uchwała, która została podjęta 29 listopada 1912 roku na wniosek Feliksa Raczkowskiego.

W Dumie Jagiełło miał okazję wygłosić osiem przemówień, w tym:

  • interpelacja dotycząca nauki religii,
  • interpelacja na temat katastrof kolejowych oraz wypierania Polaków z warszawskich kolei,
  • interpelacja dotycząca bezrobocia w Łodzi,
  • interpelacja na temat aresztowania w gazowni,
  • interpelacja dotycząca represji w akcji ubezpieczeniowej,
  • deklaracja o samorządzie miejskim,
  • mowa dotycząca działalności ministerstwa spraw wewnętrznych,
  • mowa na temat etatu w ministerstwie sprawiedliwości.

Jagiełło był delegatem PPS-Lewicy podczas Międzynarodowego Kongresu Socjalistycznego, który odbył się we wrześniu 1912 roku, choć nie uczestniczył w obradach. W grudniu 1913 roku wziął udział w III Ogólnokrajowej Konferencji PPS-Lewicy w Krakowie. W trakcie I wojny światowej został zmobilizowany i walczył w szeregach armii carskiej, gdzie doczekał się austriackiej niewoli.

Po wojnie, w 1918 roku, powrócił do Polski i ponownie rozpoczął pracę w zakładach metalowych w Warszawie. Angażował się w ruch związkowy, jednak jego zaangażowanie w życie polityczne uległo znacznemu osłabieniu. Ostatecznie zmarł 19 sierpnia 1947 roku w Warszawie.

Ocena działalności

W ocenie działalności Eugeniusza Jagiełły pojawiają się różne, często diametralnie różne punkty widzenia. Jednym z głównych krytyków był Adam Pragier, działacz PPS-Lewicy, który po wielu latach przemyśleń twierdził, że Jagiełło był osobą pozbawioną nie tylko talentu, ale i potrzebnej zdolności do działania:

Więc próbowaliśmy przynajmniej pisać dla niego przemówienia i materiały, które pozwoliłyby mu jako tako orientować się w świecie i w Rosji, a zwłaszcza w jego bezpośrednim środowisku w Dumie. Ale i to się okazało beznadziejne, bo Jagiełło nie znał dostatecznie języka. (…) Więc trzeba było w końcu pozostawić biednego Jagiełłę jego niewesołemu losowi, co było tym przykrzejsze, że był to człowiek dobrej woli, który czuł się bardzo nieswojo w sytuacji, w jakiej mimowoli się znalazł.

W przeciwieństwie do Pragiera, pozytywną ocenę działalności Jagiełły przedstawił Witold Trzciński, członek Centralnego Komitetu Robotniczego PPS-Lewicy. Zwrócił on uwagę na znaczną aktywność społeczną posła, w tym jego wysiłki dotyczące uwalniania robotników aresztowanych w gazowni u Aronowicza oraz Antoniego Szczerkowskiego z Pabianic. Ponadto, Trzciński wskazał na działania mające na celu przeniesienie w gorsze miejsce zesłańców z guberni tobolskiej.

Jak relacjonował Trzciński, Jagiełło przyczynił się również do zdobycia pięciu tysięcy marek od niemieckich związkowców na pomoc dla strajkujących w Łodzi w styczniu 1914 roku. Warto wspomnieć także o jego aktywności w zakresie pomocy bezrobotnym oraz działalności prasowej, która przyniosła mu ogromną popularność:

To też ten rzekomo poseł „żydowski” zyskuje taką popularność, że bodaj nie ma zebrania robotniczego, na którym by nie inicjowano adresu do niego. Jak ta popularność wzrosła wskazuje, że w piśmie „Życie Warszawskie” rozpisano ankietę wśród czytelników o stosunku tychże do posła Jagiełły. Na 2153 odpowiedzi 1970 tj. 92% wypadło na rzecz Jagiełły.

Przypisy

  1. R. Bender, Jagiełło Eugeniusz, [w:] Encyklopedia Białych Plam, t. 8, Radom 2002, s. 268.
  2. PPS-Lewica, s. 425.
  3. PPS-Lewica, s. 295.
  4. PPS-Lewica, s. 176.
  5. PPS-Lewica, s. 237.
  6. Najdus 1980, s. 236.
  7. Kasprzakowa 1988, s. 187.
  8. Pragier 1966, s. 87.
  9. Pragier 1966, s. 86.
  10. Pragier 1966, s. 79.
  11. Pobóg-Malinowski 1963, s. 610.
  12. Tomicki 1987, s. 605.
  13. Trzciński 1937, s. 76.
  14. Trzciński 1937, s. 75.
  15. Trzciński 1937, s. 74.
  16. Ajnenkiel 1938, s. 70.
  17. Odezwa Komitetu Warszawskiego i Komitetu Łódzkiego SDKPiL w sprawie poparcia politycznego dla bolszewickiej frakcji w Dumie Państwowej (1913). W: Archiwum Ruchu Robotniczego. Centralne Archiwum KC PZPR, red. Feliks Tych. T. 5, s. 252.

Oceń: Eugeniusz Jagiełło

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9