Eugenia Szczyglińska


Eugenia Szczyglińska, urodzona w 1924 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego esperanto oraz psychologii. Jej wkład w te dziedziny był znaczący i niezapomniany.

Obok aktywności w esperanto, Eugenia była także uznawanym psychologiem. Zmarła 2 czerwca 2015 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo i inspirację dla wielu kolejnych pokoleń.

Życiorys

Eugenia Szczyglińska to postać, której życie było bogate w wydarzenia oraz zaangażowanie w różnorodne dziedziny. Studiowała w warszawskim konserwatorium przed wybuchem II wojny światowej, a po wybuchu wojny dołączyła do Armii Krajowej, gdzie aktywnie działała jako łączniczka o imieniu Marta.

W trakcie powstania warszawskiego walczyła na Sadybie, uczestnicząc w Zgrupowaniu Oaza. Po tragicznych wydarzeniach wojennych, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, co otworzyło przed nią nowe możliwości zawodowe.

Jej kariera zawodowa obejmowała stanowisko dyrektora Poradni Wychowawczo-Zawodowej, gdzie mogła wykorzystać swoje wykształcenie oraz umiejętności. Eugenia nie tylko koncentrowała się na swojej pracy zawodowej, lecz także była aktywnym członkiem Polskiego Związku Esperantystów. W 1985 roku napisała podręcznik o nazwie „Lernu Esperanton”, który zyskał uznanie w świecie esperanta.

Dodatkowo, jej działania obejmowały naukę esperanta dla osób niewidomych; dla nich przygotowała mówioną wersję swojego podręcznika. W 2005 roku, za swoje zasługi, została uhonorowana tytułem członka honorowego Polskiego Związku Esperantystów, co stanowiło zwieńczenie jej działalności na rzecz tej społeczności. Eugenia Szczyglińska poświęciła swoje życie nie tylko edukacji, ale również walce o prawa i możliwości niewidomych w dostępie do nauki.

Odznaczenia

Eugenia Szczyglińska otrzymała liczne odznaczenia za swoje osiągnięcia i zasługi w służbie społecznej oraz narodowej. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Odznaka Weteran Walk o Wolność i Niepodległość,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Odznaka Zasłużonego Esperantysty,
  • 2005: medal IV Wieki Stołeczności Warszawy.

Przypisy

  1. a b c d e f Eugenia Szczyglińska, Warszawa, 12.06.2015 r. [dostęp 22.05.2021 r.]
  2. EugeniaE. Szczyglińska, Lernu esperanton, Varsovio: Ritmo, 1985, ISBN 978-83-7013-015-2 [dostęp 22.05.2021 r.]
  3. Katalog książek mówionych [online] [dostęp 22.05.2021 r.]
  4. Polaj puĉitoj de 1985 honorigitaj, „Esperanto en Danio” (3), 2005, s. 13.
  5. Ośmioro wspaniałych [online], www.um.warszawa.pl [dostęp 22.05.2021 r.]

Oceń: Eugenia Szczyglińska

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:11