Michał Bogusławski, znany również pod pseudonimem Krokodyl, to postać, która z pewnością przyciąga uwagę miłośników podróży. Urodził się 7 stycznia 1952 roku w Warszawie, co sprawia, że swoją przygodę z życiem rozpoczął w stolicy Polski.
Jako polski podróżnik i żeglarz, wykazał się niezwykłym talentem i pasją do eksploracji, a także zdobywającuprawnienia kapitana jachtowego, otworzył sobie drzwi do niesamowitych morskich przygód.
Oprócz swoich zdolności żeglarskich, Michał jest również autorem i aktywnym działaczem w świecie jacht-klubowym,szczególnie na terenie Ameryki Północnej, gdzie przyczynia się do rozwijania i promocji kultury żeglarskiej.
Podróże lądowe
Michał Bogusławski to osoba z niezwykłymi doświadczeniami podróżniczymi. W wieku 17 lat rozpoczął swoją przygodę, opuszczając Polskę i kierując się do Kanady. Już tam podjął pracę w geofizykę, eksplorując dziewicze tereny północnej Alberty oraz Arktyki. Jednak nie ograniczał się tylko do jednej dziedziny, pracował również jako kierowca dalekobieżnych ciężarówek oraz górnik w kopalniach złota i miedzi.
Jako młody mężczyzna przerwał swoje studia historyczne na Uniwersytecie Torontońskim, za to zrealizował imponujący projekt podróżniczy, przemierzając na rowerze trasę Toronto-Vancouver, która wynosiła aż 4400 km. Michał pasjonuje się podróżami, które prowadzą go po różnych zakątkach świata, w tym Europie, Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryce. Niezapomnianym doświadczeniem była jego podróż terenowym samochodem przez północną Saharę oraz fragmencie Azji.
Znany z licznych transkontynentalnych wypraw motocyklem, Michał zdobył już całą Amerykę Północną. Nie tylko zwiedza, ale także dzieli się swoim doświadczeniem jako instruktor narciarski, udzielając lekcji na niemal każdym kontynencie. Dodatkowo, jego pasja do sportów wodnych zaowocowała też rolą instruktora windsurfingu na Barbadosie.
Obecnie, osiedlając się w Toronto, prowadzi własną firmę budowlaną, gdzie wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas licznych podróży.
Najważniejsze osiągnięcia żeglarskie
Michał Bogusławski to wybitny żeglarz, który swoje pierwsze kroki na wodach stawiał w młodości. Czas spędzony na kajaku i żaglówce “Cadet” na Wiśle oraz w malowniczych jeziorach mazurskich wzbudził w nim pasję do żeglarstwa, która z biegiem lat nieprzerwanie się rozwijała.
Jako doświadczony kapitan jachtowy o znakomitym dorobku, żeglował po wszystkich oceanach świata. Wśród jego najważniejszych osiągnięć znaczące miejsce zajmuje III pozycja w oceanicznych regatach z Vancouver do Hawajów. Dodatkowo, przekroczył ogrom wód z Darwin w Australii, przechodząc przez Ocean Indyjski i Atlantycki, a następnie dotarł do Toronto w Kanadzie. Te niezwykłe podróże utwierdziły go w gronie najlepszych żeglarzy.
W wyjątkowej roli I oficera wziął udział w polonijnym rejsie z Detroit do Gdyni na jachcie „Julianna” o długości 24 m. Nie można pominąć jego działalności jako kapitana, kiedy prowadził słynną „Zjawę IV”. Jacht ten żeglował z Ushuaia w Argentynie przez stację Arctowskiego (współrzędne φ 62° 09′ 34″ S, λ 58° 28′ 15″ W) i Horn, kontynuując dalszą podróż w kierunku Antarktydy.
Ten ekscytujący rejs miał ogromne znaczenie oraz stanowił milowy krok w polskim żeglarstwie, gdyż „Zjawa IV” była pierwszym polskim jachtem, który dotarł do stałego lądu Antarktydy. Po opuszczeniu stacji Arctowskiego, załoga pokonała 190 mil morskich do Cape Ann na Półwyspie Arctowskiego, osiągając cel 22 stycznia 2004 roku (współrzędne φ 64° 35′ S, λ 62° 27′ W). Była to maraton trwający dwa i pół dnia, w trakcie którego musieli stawić czoła huraganowym warunkom oraz awarii silnika podczas żeglugi przez Cieśninę Gerlache’a.
Na Przylądku Anna, przynależącym do Półwyspu Arctowskiego, zrealizowali niezwykły wyczyn, schodząc z jachtu na pontonie. Cała załoga pragnęła wziąć udział w tej chwili i postawić stopę na stałym lądzie Antarktydy. Po tym wydarzeniu wyruszyli z powrotem przez cieśninę Melchior, znajdującą się między wyspami Antwerpia a Brabant, aż dotarli do Ushuaia. Michał Bogusławski ponownie poprowadził „Zjawę IV” z nową załogą, kontynuując przygodę, okrążając Horn i wracając do stacji Arctowskiego.
W 2006 roku, jako kapitan, brał udział w rejsie jachtu “Fazisi” z Karaibów do Gdyni, udowadniając, że jego umiejętności na morzu są niezmiennie na najwyższym poziomie.
Działalność klubowa
Michał Bogusławski jest współzałożycielem Polsko-Kanadyjskiego Jacht Klubu mieszczącego się w Toronto. Jego zaangażowanie w działalność żeglarską przyczyniło się do rozwoju tej społeczności. W pełnił funkcję komandora klubu „White Sails” w Toronto, a także był wicekomandorem Polskiego Stowarzyszenia Żeglarskiego w Chicago.
Jako osoba aktywna w środowisku żeglarskim, Michał reprezentuje Kanadę w elitarnej organizacji, jaką jest Bractwo Kaphornowców, która łączy pasjonatów żeglarstwa z różnych zakątków świata.
Wyróżnienia i odznaczenia
Michał Bogusławski, jako uznany podróżnik, zdobył szereg prestiżowych wyróżnień i odznaczeń, które podkreślają jego wkład w żeglarstwo oraz nieprzeciętne umiejętności. Wśród nich znajdują się:
- Złota Odznaka Polskiego Związku Żeglarskiego,
- Odznaczenie Orła Białego komendanta Garnizonu Gdynia,
- Kanadyjski Medal za Odwagę, przyznany za odważną akcję ratunkową, podczas której uratował tonącą kobietę z plemienia Odzibwejów w wodach Georgian Bay,
- Tytuł “Polonijnego Żeglarza Roku” nadany przez polonijny magazyn żeglarski „Nasze Żagle” w Toronto w 2002 roku,
- III nagroda w konkursie Rejs Roku “Głosu Wybrzeża” oraz tytuł „Rejsu Roku”, przyznawany przez polonijną kapitułę żeglarską Ameryki Północnej w Nowym Jorku, za rejs na Antarktydę na jednostce “Zjawą IV”,
- Laureat Międzynarodowej Nagrody “Conrady – Indywidualności Morskie” w roku 2009.
Te osiągnięcia są świadectwem nie tylko jego pasji do żeglarstwa, ale również jego odwagi i zaangażowania w różne inicjatywy międzynarodowe.
Publikacje
Podczas swojej fascynującej kariery, Michał Bogusławski wydał szereg znaczących publikacji, które przyciągnęły uwagę miłośników podróży oraz odkryć. Warto zaznaczyć następujące tytuły:
- Sterując na gwiazdy – USA (2002),
- 99 węzłów pod Hornem – USA (2007).
Przypisy
- Od Hornu do Hornu [online] [dostęp 07.12.2022 r.]
- Arctowskiego, Półwysep, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 11.12.2022 r.]
- Anna Małachowska - “Od Hornu do Hornu”, Fundacja ODA
- Kaja Cyganik - “Krokodyl idzie w morze”, bejsment.com. [dostęp 16.08.2016 r.]
- Zjawą IV Od Hornu do Hornu, Polskiezeglarstwopolarne.pl
- Kazimierz Maucy - “To był rejs życia”
- Polski Przewodnik Handlowy - Sylwetki Polaków
- “Conrady - Indywidualności Morskie” - parada laureatów
- Jacek Czajewski - Bibliografia Wydawnictw Żeglarskich
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Rywke Pasamonik | Michalina Wasilewska | Dorota Filipiak | Olgierd Wacławik | Wiktor Wojtas | Zbigniew Karol Porczyński | Jan Marcin Bansemer | Zofia Olszakowska-Glazer | Tymoteusz Duchowski | Aniela Rzyszczewska | Władysław Żuk | Albert Szczawiński | Gracjan Unger | Józefina Róża Kronenberg | Zbigniew Leszek Grzywaczewski | Eugenia Szczyglińska | Menachem Bigelman | Anna Heilman | Jan Paweł Rogalski | Bogna SworowskaOceń: Michał Bogusławski (podróżnik)