Edward Wojtaszek


Edward Wojtaszek, urodzony 13 lutego 1954 roku w Warszawie, jest postacią niezwykle ważną w polskiej kulturze. Jako reżyser teatralny, wnosi do teatru świeże pomysły i unikalne podejście. Ponadto, jego działalność jako tłumacz pozwala na przenoszenie kulturowych wartości z innych języków, co wzbogaca polski teatr.

Wojtaszek odnajduje się również w roli nauczyciela akademickiego, dzieląc się swoją wiedzą z przyszłymi pokoleniami twórców. Jego doświadczenie i pasja sprawiają, że jest cenionym mentorem.

Życiorys

Edward Wojtaszek to wybitny polski reżyser i wykładowca teatralny, który swoją edukację rozpoczął w warszawskim XV Liceum Ogólnokształcącym im. Narcyzy Żmichowskiej, które ukończył w 1972 roku. W kolejnych latach studiował w Instytucie Studiów Teatralnych na Uniwersytecie Paris III Sorbonne Nouvelle, a następnie na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie zdobył tytuł w 1981 roku. Jego pierwsze teatralne osiągnięcia to warsztatowe przedstawienie „Klonowi Bracia” E. Szwarca w Teatrze Nowym w Poznaniu (1980) oraz dyplomowe „Wierzyciele” A. Strindberga w Teatrze im. Horzycy w Toruniu (1980).

W trakcie swojej edukacji Wojtaszek miał zaszczyt pracować jako asystent dla takich autorytetów jak Andrzej Ziębiński, Maciej Prus, Jerzy Kreczmar oraz Krzysztof Zaleski. Po ukończeniu studiów kontynuował swoją karierę teatralną, pracując w licznych warszawskich teatrach, w tym w Narodowym, Polskim, Ateneum, oraz Teatrze Nowym Praga, ale również w takich miejscach jak Teatr Polonia i Och-Teatr.

Wojtaszek nie ograniczał swojej działalności wyłącznie do Warszawy. Reżyserował również w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Nowym i Polskim w Poznaniu, a także w teatrach w Toruniu, takich jak Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Polskim w Szczecinie, Miejskim w Gdyni oraz Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu. Inne jego ważne lokalizacje to Dramatyczny w Elblągu, Teatr im. Osterwy w Lublinie, Tarnowski Teatr im. Solskiego oraz Łódzki Teatr im. Jaracza.

W swoim dorobku artystycznym Wojtaszek miał okazję pracować z wieloma znakomitymi autorami, takimi jak Nikołaj Gogol, Eugeniusz Szwarc, August Strindberg, Michaił Bułhakow, Stanisława Przybyszewska, Molier, a także wielu innych, w tym Christopher Hampton, John Ford, Andrzej Bursa oraz Copi. W zakresie swojej sztuki przetłumaczył na język polski wiele dramatów, w tym prace Copi, Gao Xingjian czy Jean-Cocteau.

W latach 1987–2024 pełnił funkcję wykładowcy w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dodatkowo, od 2001 do 2017 roku nauczał na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako pedagoga charakteryzował się wysoką jakością nauczania, co przekładało się na wielu utalentowanych studentów. Już w 2004 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia (doktorat), a w 2017 roku stopień doktora habilitowanego na podstawie swojej rozprawy. W 2018 roku otrzymał tytuł profesora w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Pełnił również funkcje administracyjne, będąc prodziekanem oraz dziekanem wydziału Wiedzy o Teatrze. W latach 1983–1992 był kierownikiem artystycznym Pracowni „TEATR”, dla której stworzył wiele znakomitych przedstawień. Jego związek z ruchem Sejmików Teatrów Wiejskich trwa od 1996 roku, a w latach 2012–2015 był członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Obecnie, w latach 2018–2024 pełni funkcję Prezesa Oddziału Mazowieckiego Towarzystwa Kultury Teatralnej.

W życiu osobistym Edward Wojtaszek jest mężem Bożeny, a ojcem dwóch synów, Pawła i Piotra.

Odznaczenia

Edward Wojtaszek jest osobą, która została wyróżniona za swoje znaczące osiągnięcia w różnych obszarach. W ciągu swojej kariery zdobył szereg odznaczeń, które potwierdzają jego wkład w rozwój kultury oraz społeczności lokalnych.

  • odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” (2024),
  • brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2024),
  • srebrny Krzyż Zasługi (2011),
  • odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013).

Przypisy

  1. Ludzie sejmiku docenieni. tok-tarnogrod.pl. [dostęp 15.04.2024 r.]
  2. Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. gov.pl. [dostęp 18.09.2024 r.]
  3. TKT w Polsce – Towarzystwo Kultury Teatralnej. art.pl. [dostęp 19.07.2021 r.]
  4. Strona Akademii Teatralnej w Warszawie.

Oceń: Edward Wojtaszek

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:23