Grzegorz Jankowski (reżyser)


Grzegorz Jankowski, urodzony 26 września 1973 roku w Warszawie, to uznany polski reżyser, który zdobył popularność zarówno w kinie, jak i telewizji. Jako scenarzysta i dokumentalista, jego prace przyciągają uwagę oraz wzbudzają emocje.

Wśród jego osiągnięć znajduje się reżyseria filmu Polskie gówno, który podjął kontrowersyjne tematy społeczne. Co więcej, Jankowski był pomysłodawcą oraz współautorem scenariusza filmu Chrzest, który również zyskał uznanie.

Jankowski znany jest także z pracy nad popularnymi programami telewizyjnymi, takimi jak Po godzinach, Łossskot oraz Siara w kuluarach. Dodatkowo, reżyserował cykl dokumentalny Szlakiem Kolberga, który przyczynił się do popularyzacji kultury polskiej.

Życiorys

Grzegorz Jankowski spędził swoje dzieciństwo na warszawskim Bródnie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz liceum. W okresie młodzieńczym był zaangażowany w sport, a konkretnie grał w piłkę nożną w juniorach klubu UKS Varsowia Warszawa.

Po ukończeniu edukacji średniej, rozpoczął studia z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego pasja do filmu oraz reżyserii skłoniła go do zapisania się do Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie ukończył naukę jako jeden z pierwszych absolwentów tej prestiżowej instytucji w roku 2002/2003.

Telewizja

W 1993 roku, Grzegorz Jankowski podjął decyzję o przerwaniu swoich studiów, co zaowocowało rozpoczęciem kariery w Telewizyjnej Agencji Sportowej. W tej roli zajmował się produkcją programów, które koncentrowały się zarówno na ekstremalnych sportach, jak i tych mniej popularnych. Realizowane przez niego programy, takie jak Sportowe Hobby oraz Na sportowo odlotowo, cieszyły się uznaniem widzów.

W 1996 roku, dzięki swojej pasji do sportu, uczestniczył w wyprawie na Cerro Torre, gdzie pełnił rolę korespondenta dla TVP oraz przedstawiciela sponsora, którym była firma Pepsi Max, zaangażowana w kampanię Szczyt na Maxa.

Jego pierwszym programem, który nie był związany z redakcją sportową, stały się Swojskie Klimaty, w ramach których Jankowski przygotowywał krótkie formy dokumentalne. W latach 90. była to również współpraca z programem Goniec Kulturalny, co ukazywało jego różnorodność i zainteresowanie kulturą. W latach 2002 – 2003, pracował jako reżyser dla Studio otwarte cybernetyki 7 na TV Plus.

Po godzinach i Łossskot!

W 2005 roku, Grzegorz Jankowski zrealizował program Po godzinach, a w latach 2006 – 2009 pracował nad Łossskot! dla TVP1. Programy te wyróżniały się innowacyjnym podejściem do telewizyjnej prezentacji kultury. Nowoczesne formuły, które wprowadzał, miały na celu popularyzację trudnych treści w sposób przystępny dla oglądających. W 2007 roku, odcinek Łossskot!, wyreżyserowany przez Jankowskiego, zdobył Nagrodę Srebrnej Tablicy na 43. Międzynarodowym Konkursie Produkcji Telewizyjnej w Chicago (Hugo Television Awards) w kategorii magazyn informacyjny.

Grzegorz Jankowski reżyserował również szereg programów kulturalnych, w tym Hurtowania książek (TVP1), Sieć i idź (TVP Kultura), Lubię to 2011 (TVP1), WOK Wszystko o kulturze (TVP2), Śniadanie na trawie (TVP2) oraz Nienasyceni 2016 – 2017 (TVP Kultura).

W 2010 roku, Jankowski był twórcą oraz reżyserem programu Siara w kuluarach (TVP1), jednak realizacja tego projektu została wstrzymana przez decyzję Kancelarii Sejmu, która odrzuciła wnioski o wydanie kart wstępu.

Od 2014 roku, kontynuuje realizację cyklu dokumentalnego poświęconego muzykom ludowym pod tytułem Szlakiem Kolberga (TVP Kultura), w którym pełni rolę reżysera oraz współpomysłodawcy.

Teatr Telewizji

W 2019 roku Jankowski objął stanowisko reżysera oraz współscenarzysty monodramu telewizyjnego Ziemia uderzyła o piłkę autorstwa Redbada Klynstra-Komarnickiego. Program ten był adaptacją wcześniejszego monodramu teatralnego Matko Jedyna, stworzonego przez tego samego autora.

Film

Grzegorz Jankowski jest uznawanym twórcą filmowym, który ma na swoim koncie wiele interesujących projektów. Jest pomysłodawcą oraz współautorem scenariusza do filmu Chrzest, który został wyreżyserowany przez Marcina Wronę. W 2011 roku dzieło to zdobyło uznanie podczas Festival international du film d’amour de Mons, gdzie Jankowski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.

Jankowski jest również reżyserem filmu Polskie gówno, który wyróżnia się nowatorską formułą, łączącą elementy dokumentu fabularyzowanego, musicalu oraz czarnej komedii. W trakcie jednego z wywiadów, twórca zdefiniował przesłanie swojego dzieła w następujący sposób:

„To film o ludziach, którzy nie mają łokci. Nasi bohaterowie są zdolni, wrażliwi, ale nie mają łokci, nie mają pewności siebie. A teraz jest czas ludzi pewnych siebie, nieważne, co prezentujesz, ważne: jak się prezentujesz.”

W 2014 roku film z niejasnych powodów nie znalazł się w głównym konkursie 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został jednak zaakceptowany w nowej sekcji Inne Spojrzenie, zdobywając nagrodę publiczności. Krytyk Paweł Felis określił go mianem filmowej bomby festiwalu, dodając, że filmy takie jak Polskie gówno mogłyby zdominować konkurs, co mogło być jedną z przyczyn ich ekskluzyjności.

W 2015 roku na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film film został uhonorowany Grand Prix Wielki Jantar za bezpretensjonalność, wściekłą szyderczość, spójność estetyczną oraz niesamowity ładunek energii. Natomiast w 2016 roku obraz był nominowany do Nagrody im. Krzysztofa Krauzego, przyznawanej przez Gildie Reżyserów Polskich. Jankowski to postać, której osiągnięcia z pewnością zapadły w pamięć polskiego kina.

Dokument

W latach 1998–1999 Grzegorz Jankowski pełnił rolę współreżysera oraz współscenarzysty w serii dokumentalnej Filmy o filmach. W 1999 roku zaangażował się w projekt dokumentalny Dług epilog, w którym widzowie mieli możliwość zobaczyć, jak Artur Bryliński i Sławomir Sikora, przebywający w więzieniu, oglądali po raz pierwszy film Dług, stworzony przez Krzysztofa Krauze, opartego na wstrząsającej historii podwójnego morderstwa.

Od 2014 roku, Jankowski pracuje nad cyklem dokumentalnym poświęconym muzykom ludowym pod tytułem Szlakiem Kolberga emitowanym na TVP Kultura, gdzie jest zarówno reżyserem, jak i współpomysłodawcą tej ambitnej produkcji.

W 2019 roku, w ramach serii Swoją Drogą, zrealizował dwa dokumenty: Tylko krew, którego centralną postacią jest Adam Kownacki, oraz Spokój, w którym występują Kasia Kołodziejska oraz Szczepan Twardoch.

W 2021 roku Jankowski zrealizował film dokumentalny Putosze z Żywca oraz serię dwunastu dokumentów, które noszą tytuł Mieszczanie żywieccy.

Kampanie społeczne i reklama

W roku 2016 Grzegorz Jankowski podjął się wyreżyserowania reklamy leku Voltaren Max, realizując ją w ramach kampanii pod nazwą Pierwszy krok w drugą młodość, która została zainicjowana przez firmę GlaxoSmithKline Consumer Healthcare. Równolegle powstał program telewizyjny Zatrzymaj chwilę, emitowany na antenie TVP1. Działania te przyniosły w 2017 roku wyjątkowe uznanie, gdyż kampania otrzymała dwukrotnie Srebrne Effie Awards w kategoriach dotyczących leków oraz suplementów diety, a także za branded content.

Również w 2017 roku reżyser był współscenarzystą i reżyserem cyklu reportaży zatytułowanego Podziękuj niedocenionym, emitowanego na antenie Polsatu. Cykl był częścią większej kampanii świątecznej Powiedz Dziękuję, która została przygotowana we współpracy z marką Coca-Cola.

W kolejnym roku, 2018, Grzegorz Jankowski miał zaszczyt reżyserować serię Aż chce się żyć, realizowaną w ramach kampanii społecznej noszącej tytuł 9 milionów powodów, sponsorowanej przez firmę Corega, będącą częścią GlaxoSmithKline Consumer Healthcare.

Teledyski

W 2009 roku Grzegorz Jankowski nawiązał współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fundacją Pamiętamy, co zaowocowało powstaniem teledysku do utworu „Myśmy Rebelianci”, który został wykonany przez zespół De Press. Teledysk ten w sposób przejmujący nawiązuje do pamięci o historii żołnierzy wyklętych, przybliżając widzom ich losy.

Oprócz tego, Jankowski zrealizował także video wizytówki dla wydarzeń takich jak Młody Tancerz Roku 2017 oraz Młody Muzyk Roku 2018, które były emitowane na antenie TVP Kultura. Te projekty pokazują różnorodność jego twórczości oraz zaangażowanie w popularyzację kultury w Polsce.

Przypisy

  1. Żywczanie w oku kamery. Putosze oraz ich potomkowie doczekali się filmów dokumentalnych. W żywieckim kinie Janosik odbył się pokaz podsumowujący blisko roczną pracę ekipy filmowców z wyjątkowymi mieszkańcami miasta [online], www.eska.pl [dostęp 24.01.2022 r.]
  2. Łomża – swoją drogą [online], Łomża – Swoją drogą [dostęp 09.06.2019 r.]
  3. Ziemia uderzyła o piłkę [online], VOD Tvp.pl [dostęp 09.06.2019 r.]
  4. UrszulaU. Korąkiewicz, "Siara w kuluarach": Janusz Rewiński wróci ze swoim programem do TVP? Jest komentarz aktora, „teleshow.wp.pl”, 10.01.2017 r. [dostęp 09.10.2018 r.]
  5. nagrodzeni 2017 – Effie Awards [online], Effie Awards [dostęp 09.10.2018 r.]
  6. Miniserial „Podziękuj niedocenionym” od Coca-Coli na Polsacie [online] [dostęp 09.10.2018 r.]
  7. Robert Janowski w cyklu „Aż chce się żyć” w Polsacie sponsorowanego przez markę Corega [online] [dostęp 09.10.2018 r.]
  8. TVP zbiera nagrody na festiwalu w Chicago, „gazetapl” [dostęp 09.10.2018 r.]
  9. Jankowski: Nieważne co sobą reprezentujesz, ważne jak się prezentujesz, „trojmiasto.pl” [dostęp 09.10.2018 r.]
  10. Rp.pl, Ożywczy "Łossskot!" – Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 09.10.2018 r.]
  11. Łossskot, „gazetapl” [dostęp 09.10.2018 r.]
  12. Gazeta.pl: Archiwum, „gazetapl” [dostęp 09.10.2018 r.]
  13. 'Po godzinach', ale warto, „gazetapl” [dostęp 09.10.2018 r.]
  14. Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy, „gazetapl” [dostęp 09.10.2018 r.]

Oceń: Grzegorz Jankowski (reżyser)

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:14