Dariusz Dziurzyński


Dariusz Dziurzyński, urodzony w 1973 roku w Warszawie, to nie tylko poeta, ale także wykładowca uniwersytecki na Uniwersytecie Warszawskim oraz tłumacz literatury. Jego poetycka kariera rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to zadebiutował swoimi wierszami na łamach czasopisma „Powściągliwość i Praca”. Dwa lata później pojawił się na łamach prasy literackiej w takich magazynach jak „Fraza” oraz „Topos”. W tym samym roku opublikował również swój pierwszy arkusz poetycki zatytułowany Zguba.

Debiutancki tomik Dziurzyńskiego nosił tytuł Epitafia i ukazał się w 2001 roku, wydany przez Wydawnictwo Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po nim pojawiły się kolejne zbioru wierszy, w tym Metrum (Nowy Świat, Warszawa 2005), Symultana (Jirafa Roja, Warszawa 2010), Epitafia. Remake (ANAGRAM, Warszawa 2013) oraz Poliptyk. Wiersze (ANAGRAM, Warszawa 2016). W 2010 roku, wspólnie z tłumaczką Alicją Ślusarską, przygotował dwujęzyczny tom przekładów wierszy Borisa Viana pod tytułem À nageoires. Choix de poèmes / W hołdzie płetwom. Wybór wierszy (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2011).

Jako redaktor i współpracownik, Dziurzyński związany był z różnymi redakcjami, w tym m.in. z „Red.a” (2007–2012), „Zeszytami Poetyckimi” oraz „Przeglądem Filozoficzno-Literackim”. Jego wiersze, recenzje, eseje i tłumaczenia można znaleźć w takich publikacjach jak „Twórczość”, „Odra”, „Topos”, „Fraza”, „Wyspa”, „Tygiel Kultury”, „Portret”, „Nowa Okolica Poetów”, „Tekstualia”, „Inter-” oraz „Helikopter”. Dziurzyński ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym nagrody Warszawskiej Jesieni Poezji (1994), Łódzkiej Wiosny Poetów (1995), Nagrody Rektorskie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Opolskiego (Konkurs „O Gałązkę Oliwną”, 2003) oraz Konkursu im. Cypriana Norwida (2008) i „Przeciw Poetom” im. Witolda Gombrowicza (2008).

W dorobku Dziurzyńskiego znajduje się także praca doktorska pt. Oblicza nieświadomości i satanizmu. Proza Stanisława Przybyszewskiego w kręgu fantastyki i inspiracji naturalistycznych, której promotorką była Danuta Knysz-Tomaszewska. Owocem tej pracy jest publikacja Przybyszewski fantastyczny. Między patologią a satanizmem (Warszawa 2017).

Aktualnie Dziurzyński pracuje jako adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej Wydziału Polonistyki UW, gdzie zajmuje się edytorstwem naukowym, sztuką przekładu oraz historią literatury XIX i XX wieku. Koordynuje także Polsko-Belgijskie Studia Stosowane Master en Langues et Cultures de l’Europe Centrale UW - ULB. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Warto zaznaczyć, że w 2016 roku Dziurzyński wydał tom Poliptyk..., który zawiera m.in. cykl wierszy o kotach, które opublikowane są pod autorską nazwą gatunkową „felinostychy”. Ponadto, był także redaktorem poezji Zdzisława Mikłaszewicza oraz Bożeny Kaczorowskiej.


Oceń: Dariusz Dziurzyński

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:11