Czesława Karaszewska


Czesława Karaszewska, znana pod pseudonimem Przepiórka, to postać niezwykle ważna w historii Polski. Urodziła się 7 września 1927 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 19 maja 2013 roku. Była ona nie tylko działaczką konspiracyjną w czasie II wojny światowej, ale również harcerką oraz sanitariuszką podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w historii stolicy – powstania warszawskiego.

Ta niezwykła kobieta była córką Piotra i Elżbiety z domu Kłoszewska. Swoją młodość poświęciła działalności w Szarych Szeregach, w ramach 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, a także walczyła jako żołnierz w IV Zgrupowaniu Armii Krajowej „Gurt”. W powstaniu warszawskim zyskała zaszczytną rolę sanitariuszki w grupie „Bakcyl”, która działała w Sanitarniacie Okręgu Warszawskiego AK, a jej praca miała ogromne znaczenie dla wielu żołnierzy. W trakcie walk pełniła służbę w Szpitalu Polowym, mieszczącym się przy ul. Złotej 58.

Czesława Karaszewska została pochowana 27 maja 2013 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, jej miejsce spoczynku znajduje się w kolumbarium Panteonu Armii Krajowej (kwatera D18 kolumbarium prawe A-5-2). Jej życie i odwaga pozostają inspiracją dla przyszłych pokoleń, a jej zasługi dla ojczyzny na zawsze zostaną w pamięci.

Odznaczenia

Wśród licznych odznaczeń, jakie zdobyła Czesława Karaszewska, wyróżniają się następujące medale i krzyże:

  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż „Za zasługi dla ZHP” z rozetą i mieczami,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal „Godnemu chwała” (Digno Laude – przyznany przez Towarzystwo Lekarskie Warszawy dla Powstańczych Służb Sanitarnych).

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 27.11.2019 r.]
  2. Powstańcze Biogramy – Czesława Karaszewska [online], www.1944.pl [dostęp 11.11.2018 r.]
  3. Towarzystwo Lekarskie Warszawskie [online], www.tlw.waw.pl [dostęp 11.11.2018 r.]

Oceń: Czesława Karaszewska

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7