Anna Bukowska (polityk)


Anna Teresa Bukowska, urodzona 10 sierpnia 1937 roku w Warszawie, to postać, która odcisnęła swoje piętno na polskiej scenie politycznej oraz w dziedzinie prawa. Była nie tylko prawniczką, ale także aktywną uczestniczką życia publicznego, pełniąc funkcję posłanki w Sejmie kontraktowym, który należy do dziesiątej kadencji. Jej działalność podkreśla znaczenie zaangażowania kobiet w politykę oraz ich wpływ na kształtowanie nowoczesnego państwa.

Anna Bukowska zmarła 27 stycznia 2012 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które nadal inspiruje kolejne pokolenia polityków i prawniczek w Polsce.

Życiorys

Anna Bukowska urodziła się jako córka Józefa i Stefanii. W 1978 roku zakończyła swoje studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, co stało się fundamentem jej kariery zawodowej. W swoim życiu zawodowym miała okazję pracować w handlu, a także pełniła funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem” Praga-Północ w Warszawie.

W 1972 roku zdecydowała się na przystąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co z kolei doprowadziło do jej zaangażowania w politykę. W 1989 roku z ramienia tej partii uzyskała mandat posłanki na Sejm X kadencji, reprezentując okręg Warszawa-Praga Północ. Podczas swojej kadencji była aktywną członkinią Komisji Handlu i Usług oraz Komisji Nadzwyczajnej, która miała na celu rozpatrzenie projektu ustawy dotyczącej podwyższenia wynagrodzeń za pracę, co było odpowiedzią na zmiany cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych, które miały miejsce w tym samym roku.

Na koniec swojej kadencji zasiadała w Parlamentarnym Klubie Lewicy Demokratycznej, co dodatkowo podkreśla jej obecność w kręgach politycznych lat 80. i 90.

Odznaczenia

Anna Bukowska, znana polityk, może pochwalić się szeregiem odznaczeń, które odzwierciedlają jej wkład w życie publiczne oraz działalność na rzecz kraju.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1985 roku,
  • Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymany w 1978 roku.

Przypisy

  1. a b Anna Bukowska. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 10.02.2021 r.]
  2. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 06.10.2013 r.]
  3. Strona sejmowa posła X kadencji. [dostęp 12.02.2012 r.]
  4. Anna Teresa Bukowska. wyborcza.pl, 31.01.2012 r. [dostęp 12.02.2012 r.]

Oceń: Anna Bukowska (polityk)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:9