Icchok Amster


Icckok Amster, znany również pod różnymi pseudonimami takimi jak Borski, Młociński, Młot, oraz Roman, urodził się 25 października 1903 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się prawdopodobnie w 1937 roku w ZSRR, gdzie był ofiarą stalinowskich represji. Był to człowiek, który w znaczący sposób angażował się w działalność komunistyczną, pełniąc różne istotne funkcje w strukturach partii.

Amster pochodził z żydowskiej rodziny robotniczej, a jego ojcem był Dawid. Jego wykształcenie ograniczało się do skończenia zaledwie trzech klas szkoły powszechnej, co nie przeszkodziło mu jednak w podjęciu kariery jako ślusarz. W latach 1919-1922 Amster aktywnie uczestniczył w żydowskich młodzieżowych organizacjach komunistycznych oraz w Związku Zawodowym Robotników Przemysłu Metalowego w Warszawie.

W grudniu 1921 roku dołączył do grona aresztowanych, spędzając miesiąc w więzieniu. W sierpniu 1922 roku ponownie niefortunnie znalazł się w rękach policji, co zakończyło się dwoma latami więzienia, po apelacji skróconymi do roku i ośmiu miesięcy. Podczas odbywania kary, Amster poświęcił czas na studiowanie literatury marksistowskiej, co miało ogromny wpływ na jego przyszłą działalność polityczną.

Po zwolnieniu w maju 1926 roku, objął stanowisko sekretarza Związku Młodzieży Komunistycznej w Okręgu Warszawa-Podmiejska, a następnie został sekretarzem Komunistycznej Partii Polski (KPP) w Okręgu Częstochowa-Piotrków. Istotnym momentem w jego karierze były IV i V Zjazdy KPP odbywające się odpowiednio w Moskwie (maj-sierpień 1927) oraz w Peterhofie (sierpień 1930), na których to został wybrany zastępcą członka Komitetu Centralnego KPP.

W 1927 roku, dzięki rekomendacji KPP, Amster podjął naukę w Międzynarodowej Szkole Leninowskiej w Moskwie, gdzie spędził 1,5 roku, zdobywając cenną wiedzę teoretyczną. Po powrocie do Polski, jego aktywność koncentrowała się na Górnym Śląsku, gdzie w grudniu 1929 roku został aresztowany na cztery miesiące. Po wyjściu z więzienia, wrócił do Warszawy, gdzie działał w Egzekutywie Komitetu Warszawskiego KPP.

Na początku lat 30. XX wieku Amster wyjechał do ZSRR, gdzie pracował na Uralu. Jego działalność zakończyła się tragicznie w 1937 roku, kiedy został aresztowany i stracony w wyniku czystek stalinowskich. Dopiero w 1956 roku, pośmiertnie, Amster został zrehabilitowany, co przyczyniło się do uhonorowania jego wysiłków w walce o lepsze jutro.


Oceń: Icchok Amster

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:11