Ulica Jadowska w Warszawie


Ulica Jadowska stanowi interesujący element miasta, znajdując się w sercu warszawskiej dzielnicyPraga-Północ. Ta malownicza ulica wyróżnia się swoim unikalnym charakterem oraz miejskim klimatem, które przyciągają mieszkańców oraz turystów.

Obszar ten obfituje w bogate dziedzictwo kulturowe, co czyni go ważnym punktem na mapie stolicy. Warto poznać jego historię oraz aktualne życie mieszkańców.

Historia

Ulica Jadowska w Warszawie ma swoją historię sięgającą lat 1928-30, kiedy to została wytyczona w ramach ostatniego etapu parcelacji Szmulowizny, obszaru, który do Warszawy został przyłączony w roku 1889. Wokół tej ulicy powstały osiem parcel, które szybko zyskały zabudowę w postaci skromnych, trzypiętrowych kamienic. Równocześnie z budową kamienic, w okolicy zamontowano nowoczesne latarnie gazowe, charakteryzujące się konstrukcją typową dla lat dwudziestych XX wieku. Samo uhonorowanie dla ulicy pochodzi od miejscowości Jadów.

W okresie niemieckiej okupacji, niestety, część zabudowy po parzystej stronie ulicy uległa znacznemu zniszczeniu; wśród ocalałych obiektów znalazły się dwie pary bliźniaczych kamienic pod numerami 5/5A oraz 7. Co ciekawe, pięć z latarń gazowych przetrwało i doczekały się przerobienia na oświetlenie elektryczne w latach 90. XX wieku.

Obecnie, pod adresem numer 2, znajduje się piekarnia oraz Warszawskie Muzeum Chleba, które stanowi istotny punkt tej ulicy.

Przypisy

  1. Dorota Wilkiewicz: Ulice i uliczki naszej Pragi. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 1999 r., s. 34. ISBN 83-906889-2-1.

Oceń: Ulica Jadowska w Warszawie

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:15