Radio Nowy Świat


Radio Nowy Świat to internetowa stacja radiowa, która przyciąga uwagę miłośników muzyki i programu publicystycznego. Działa od 10 lipca 2020 roku, oferując różnorodne treści, które wzbogacają polski krajobraz medialny.

Finansowanie tej platformy oparte jest na wpłatach słuchaczy oraz wsparciu ze strony firm, które są określane przez stację mianem swoich patronów. Dzięki temu Radio Nowy Świat może zachować niezależność i autentyczność swojego przekazu.

Siedziba radia znajduje się w Warszawie, co sprzyja łatwemu nawiązywaniu kontaktów z lokalnymi artystami i kulturą. Ciekawe jest również to, że w redakcji stacji można odnaleźć wielu byłych dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia, co wpływa na jakość i różnorodność prezentowanych programów.

Geneza

W związku ze zmianami w kierownictwie Polskiego Radia, które miały miejsce po wyborach parlamentarnych w 2015 roku, gdy zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, doszło do istotnych przekształceń w Programie Trzecim. W ciągu następnych kilku lat zdecydowana większość zespołu stacji została zwolniona lub sama odeszła, co wpłynęło na znaczący spadek słuchalności.

Jednym z kluczowych pracowników, którzy podjęli decyzję o odejściu, była Magda Jethon, późniejsza pierwsza redaktor naczelna Radia Nowy Świat, która zrezygnowała z pełnienia swoich obowiązków 8 stycznia 2016 roku, składając prośbę o odwołanie. W pierwszej połowie roku 2020 nastąpiły kolejne istotne zmiany personalne wśród dziennikarzy tego programu.

W styczniu tego samego roku, zarząd Polskiego Radia nie przedłużył umowy z Dariuszem Rosiakiem, który prowadził autorską audycję „Raport o stanie świata”. Natomiast 9 marca 2020 roku, z programem pożegnała się Anna Gacek, co doprowadziło do decyzji o odejściu Wojciecha Manna dwa dni później. Z dniem następnym z współpracy z Trójką zrezygnowali także prowadzący autorskie audycje, w tym Jan Młynarski, Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski oraz Bartosz Waglewski.

Można zapoznać się z szerszym kontekstem tych wydarzeń w artykule dotyczącym Polskiego Radia Program III, w sekcji Historia.

Historia

Powstanie Radia Nowy Świat miało miejsce 18 kwietnia 2020 roku, kiedy to zainaugurowano zbiórkę funduszy na portalu Patronite wspierającego jego dalsze funkcjonowanie. Nadawca, zarejestrowana 15 kwietnia 2020 roku, spółka „Ratujmy Trójkę sp. z o.o.”, od października 2020 nosi nazwę „Radio Nowy Świat sp. z o.o.”. Jej udziałowcami byli, między innymi, Piotr Jedliński z 30% udziałów oraz Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Jan Chojnacki, Wojciech Mann i Patrycja Macjon, z którymi każdy posiadał po 10% udziałów. Magdalena Jethon, pełniąca funkcję redaktor naczelnej, zaznaczyła, że radio ma działać bez reklam, zakładając pozyskanie wsparcia finansowego przez crowdfunding w wysokości 250 tys. zł miesięcznie.

Pierwotnie stacja planowała rozpocząć nadawanie 26 czerwca 2020 roku, jednakże z powodu wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u Michała Nogasia, jednego z członków zespołu, start został opóźniony. W tej sytuacji, w ramówce rozgłośni nadano koncert Wojciecha Waglewskiego.

Regularna emisja programu rozpoczęła się 10 lipca 2020 roku o godzinie 6:00 z programem „Poranna Manna” prowadzonym przez Wojciecha Manna. Pierwszym utworem, który można było usłyszeć, było „All You Need Is Love” grupy The Beatles. W początkowych dniach przekazu zauważono problemy z odbiorem stacji, które wynikały z przeciążenia serwerów i trudności w dostosowaniu się dostawców sygnału. Na platformie Open.fm radio przyciągnęło ponad sto tysięcy słuchaczy, osiągając wówczas najlepszy wynik dla pojedynczej rozgłośni. Niektóre dane wykazały, że audycje od notowały słuchalność wyższą niż BBC Radio w momencie inauguracji.

Program w rozgłośni składaje się głównie z autorskich audycji muzycznych oraz publicystycznych, które poruszają kwestie społeczne i polityczne. Na jej antenie emitowane są również serwis informacyjny. Do większości programów tworzone są zapowiedzi przez Zbigniewa Zamachowskiego. W przeciwieństwie do wielu stacji, Radio Nowy Świat nie zaprasza polityków do bezpośredniej dyskusji, a bieżące tematy są komentowane przez dziennikarzy politycznych oraz ekspertów. Stacja ma na celu również wsparcie dla młodych talentów w dziedzinie dziennikarstwa, aktorstwa i muzyki. Mimo że reklamy są nieemitowane, można zauważyć elementy sponsoringu. Siedziba radia znajduje się w Warszawie, przy ulicy Ostrej 14 w dzielnicy Wilanów.

10 sierpnia 2020 roku Piotr Jedliński zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Radia Nowy Świat po incydencie związanym z określeniem Margot Szutowicz, aktywistki LGBTQ, co wywołało kontrowersje i negatywne reakcje słuchaczy. W odpowiedzi Jedliński wyjaśnił sytuację na jednym z portali społecznościowych, jednak jego tłumaczenia spotkały się z krytyką części lewicowego środowiska oraz niektórych sponsorów.

20 sierpnia 2020 roku Patrycja Macjon, założycielka konta „Ratujmy Trójkę”, została powołana do zarządu, a 5 stycznia 2021 roku opuściła radio. Pomimo tego, zarówno Jedliński, jak i Macjon, po odejściu pozostali udziałowcami spółki. 20 stycznia 2021 roku zmarł Krzysztof Łuszczewski; jego udziały przekazano w współwłasność Zuzannie Łuszczewskiej i Karolinie Kaliszewskiej. W listopadzie 2021 roku Macjon została wykreślona z listy wspólników w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od 20 września 2021 roku, niektóre programy stacji są dostępne w internecie w formie audio-wideo, przeznaczone dla patronów wspierających finansowo radio. W pierwszej połowie 2022 roku udział Radia Nowy Świat w słuchalności radia w Polsce wyniósł od 0,7% do 0,8%, co było wynikiem lepszym niż niektórych ogólnokrajowych rozgłośni analogowych, na przykład Programu 2 Polskiego Radia. Zobacz wiadomość w Wikinews: 6 lipca 2024, Radio Nowy Świat obchodziło czwarte urodziny.

Współpracownicy

W skład zespołu Radia Nowy Świat, według stanu z początku roku 2023, wchodzą różnorodne osobistości związane z mediami i sztuką. Na liście współpracowników znajdują się Mateusz Andruszkiewicz, Adriana Bąkowska, Monika Borzym, Piotr Bukartyk, Adrianna Calińska-Czaniecka, Jan Chojnacki, Beata Grabarczyk, Krzysztof Grabowski, Barbara Gregorczyk, Jan Janczy, Maciej Jankowski, Bruno Jasieński, Magda Jethon, Katarzyna Kasia, Mikołaj Kierski, Joanna Kołaczkowska, Anna Krakowska, Kinga Krasuska, Mateusz Kuśmierek, Marcin Kydryński, Agnieszka Lipka-Barnett, Tomasz Ławnicki, Ksenia Maćczak-Szumska, Wojciech Malajkat, Marcin Mann, Wojciech Mann, Grzegorz Markowski, Krzysztof Materna, Eliza Michalik, Jarosław Mikołajewski, Jan Młynarski, Marek Napiórkowski, Jan Niebudek, Jacek Nizinkiewicz, Michał Nogaś, Katarzyna Oklińska, Paweł Orlikowski, Maciej Orłoś, Andrzej Poniedzielski, Michał Porycki, Tomasz Raczek, Kacper Siedlecki, Klaudiusz Slezak, Marcelina Słomian, Jerzy Sosnowski, Adam Stasiak, Emilia Stefaniak, Dobrochna Surma, Piotr Topoliński, José Torres, Mikołaj Tyczyński, Bartosz Waglewski, Wojciech Waglewski, Bartek Winczewski, Anna Zakrzewska, Zbigniew Zamachowski, Maria Zamachowska.

Znacząca część z wymienionych współpracowników ma swoje programy i inne formy aktywności na antenie, co przyczynia się do różnorodności i jakości audycji Radia Nowy Świat.

Osoby te można przypisać do kategorii: Redaktorzy Radia Nowy Świat, co podkreśla ich rolę w tworzeniu wartościowego contentu radiowego.

Dostępność

Radio Nowy Świat jest stacją dostępną wyłącznie online. Aby jej słuchać, użytkownicy mają możliwość skorzystania z witryny internetowej, jak również z aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne działające w systemach iOS oraz Android.

Dodatkowo, stacja jest dostępna za pośrednictwem różnych platform radia internetowego oraz poprzez usługi dekodera i sieci kablowych, które oferują radio przez Internet.

Premiery audycji początkowo nadawane były w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast w soboty od 8:00 do 22:00 oraz w niedziele od 10:00 do 22:00. W marcu 2021 roku rozkład programów uległ zmianie; audycje od poniedziałku do piątku zaczynały się o 6:00, w soboty o 7:00, a w niedzielę o 8:00, przy czym codziennie program kończy się o północy.

W pozostałym czasie emitowana jest muzyka. W kwietniu 2021 roku dodano do ramówki okazjonalne playlisty autorskie, a także powtórki programów nocą, między północą a drugą w nocy. Warto zaznaczyć, że podcasty większości programów są dostępne na stronie internetowej, ale dostęp do nich mają tylko osoby, które wspierają finansowo rozgłośnię, zwane patronami.

Finansowanie

Rozgłośnia Radio Nowy Świat funkcjonuje dzięki wpłatom finansowym dokonywanym przez słuchaczy oraz prywatne przedsiębiorstwa. Wsparcie to realizowane jest za pośrednictwem portalu Patronite, ale istnieje również możliwość przekazywania darowizn bezpośrednio na konto stacji.

W dniu rozpoczęcia działalności stacji, zebrano ponad 1,85 mln złotych, pochodzących od ponad dwudziestu pięciu tysięcy patronów. Wszyscy oni zadeklarowali miesięczne wpłaty, które łącznie wyniosły ponad 650 tys. złotych. W okresie od czerwca do listopada 2020 roku, średnie wsparcie przekraczało 700 tys. złotych, a w szczytowym momencie osiągnęło ponad 735 tys. złotych, co zdołało uzyskać trzydzieści jeden tysięcy patronów.

W czerwcu 2021 roku wsparcie stacji wyniosło 635 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że od kwietnia 2020 roku, kilka dni po rozpoczęciu zbiórki do maja 2021, profil stacji cieszył się największą liczbą patronów oraz miesięcznym wsparciem na platformie. Jednak w maju 2021 roku, RNŚ zostało wyprzedzone przez Radio 357, zarówno pod względem uzyskanego wsparcia, jak i liczby patronów.

Do lipca 2022 roku, dzięki crowdfundingowi, Radio Nowy Świat udało się zdobyć ponad osiemnaście milionów złotych, a w listopadzie kwota ta przekroczyła 20 milionów złotych.

Przypisy

  1. Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magdalena Jethon odwołana. wyborcza.pl. [dostęp 02.05.2023 r.]
  2. Zespół – Radio Nowy Świat [online], Radio Nowy Świat [dostęp 15.01.2023 r.]
  3. RMF FM, Eska i Trójka ze wzrostami słuchalności. Radio 357 przed Radiem Nowy Świat [online], Wirtualnemedia.pl [dostęp 18.08.2022 r.]
  4. Radio Nowy Świat [online], Patronite.pl [dostęp 01.08.2022 r.]
  5. Radio Nowy Świat [online], Patronite.pl [dostęp 13.11.2022 r.]
  6. Jarosław Mikołajewski gospodarzem audycji w Radiu Nowy Świat [online], Press.pl [dostęp 26.08.2021 r.]
  7. Monika Borzym z audycją w Radiu Nowy Świat [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 26.08.2021 r.]
  8. Nasza wizja - Radio Nowy Świat ruszyło z transmisjami wideo [online], Radio Nowy Świat, 20.09.2021 r. [dostęp 07.10.2021 r.]
  9. Zuzanna Łuszczewska i Karolina Kaliszewska przejęły po Krzysztofie Łuszczewskim udziały Radia Nowy Świat [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 15.05.2021 r.]
  10. Założycielka „Ratujmy Trójkę” Patrycja Macjon odeszła z Radia Nowy Świat [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 15.01.2021 r.]
  11. Radio Nowy Świat lepsze niż BBC Online. Są oficjalne wyniki słuchalności z pierwszego dnia [online], gazetapl [dostęp 19.08.2020 r.]
  12. Piotr Jedliński nie jest już prezesem Radia Nowy Świat. Jego słowa wywołały burzę [online], Onet Kultura, 10.08.2020 r. [dostęp 10.08.2020 r.]
  13. Ponad 400 tys. zł zebrano na internetowe radio „Nowy Świat”. To nie będzie „stara” „Trójka”. [online], wirtualnemedia.pl, 20.04.2020 r. [dostęp 21.04.2020 r.]
  14. Nogaś przyznał, że to on był zakażony koronawirusem i opóźnił start RNŚ [online], Press, 03.07.2020 r. [dostęp 19.08.2020 r.]
  15. MagdaM. Fijołek MagdaM., To dziś ruszać miało Radio Nowy Świat. Jest nowa data startu [online], Rozrywka.blog, 26.06.2020 r. [dostęp 19.08.2020 r.]
  16. Radio Nowy Świat na start miało 450 tys. słuchaczy. „Jak Trójka sprzed lat, może pozyskać jej słuchaczy – trudniej o nowych” [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 13.07.2020 r.]
  17. Magda Jethon: wszystkim awanturom w Trójce winni są politycy. wirtualnemedia.pl, 03.12.2016 r. [dostęp 30.08.2017 r.]
  18. Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki. wirtualnemedia.pl, 31.10.2019 r. [dostęp 31.10.2018 r.]
  19. Radio Nowy Świat wystartowało, ale są pierwsze kłopoty. „Problemy z odbiorem” [online], gazeta.pl [dostęp 10.07.2020 r.]
  20. Ruszył serwis informacyjny koduj24.pl. kodmalopolska.pl. [dostęp 24.07.2020 r.]
  21. Radio Nowy Świat wkrótce na antenie. Co wiadomo o nowej stacji? [online], Onet.pl, 10.07.2020 r. [dostęp 14.07.2020 r.]
  22. Nowy Świat Trójki [online], Press.pl [dostęp 10.07.2020 r.]
  23. NikolaN. Bochyńska NikolaN., Ruszyło Radio Nowy Świat (szczegółowa ramówka) [online], wirtualnemedia.pl, 10.07.2020 r. [dostęp 14.07.2020 r.]

Oceń: Radio Nowy Świat

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:12