Schronisko na Paluchu im. Jana Lityńskiego, powszechnie znane jako schronisko „Na Paluchu”, jest instytucją wyjątkową dla mieszkańców stolicy. Zlokalizowane przy ulicy Paluch 2 w dzielnicy Włochy, pełni ważną rolę w opiece nad zwierzętami w Warszawie.
To schronisko, będące jednostką budżetową m.st. Warszawy, wyróżnia się statusem największej tego typu placówki w mieście. Zajmuje rozległy teren o łącznej powierzchni 3 ha. Co ciekawe, z tej przestrzeni 1 ha należy do miasta, natomiast pozostałe 2 ha są użytkowane na zasadzie dzierżawy od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
Misja
Misja schroniska wyraża się w haśle: Chronimy bezdomne zwierzęta, stwarzamy im drugą szansę. Jesteśmy w pełni świadomi, że te stworzenia czują i potrzebują naszej pomocy.
Schronisko na Paluchu im. Jana Lityńskiego, jako jeden z kluczowych uczestników, angażuje się w Warszawskim Programie Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt, który jest regularnie przygotowywany przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.
Działalność
W schronisku znajduje się całodobowo funkcjonujące Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt, w którym dokonywana jest ewidencja zwierząt, które do niego trafiają. Te zwierzęta pochodzą z różnych źródeł, takich jak Straż Miejska i osoby prywatne. Każde z nich przechodzi szereg istotnych procedur, które obejmują badanie lekarskie oraz zaczipowanie, co umożliwia ich identyfikację. Po tym wprowadzeniu zwierzęta przebywają w kwarantannie przez okres 15 dni, co zapewnia ich zdrowie i bezpieczeństwo.
W latach 2010–2011 schronisko odnotowało rekordową liczbę zwierząt, wynoszącą blisko 2400 psów i kotów. Dzięki systematycznie rosnącej liczbie adopcji, sytuacja ulega zmianie na korzyść – liczba zwierząt przebywających w schronisku stale maleje. W 2016 roku przyjęto do schroniska 2489 psów oraz 1282 koty, a adopcje dotyczyły 1550 psów oraz 988 kotów. Dodatkowo, 1003 psy i 143 koty znalazły się ponownie ze swoimi właścicielami. Z danych na dzień 1 grudnia 2019 roku wynika, że w schronisku przebywało 558 psów i 66 kotów.
Procedura adopcyjna wymaga wypełnienia ankiety przedadopcyjnej oraz odbycia rozmowy z pracownikiem biura adopcji. W przypadku psów dorosłych, niezbędne są także minimum dwa spacery zapoznawcze. Po pozytywnej opinii od stałego opiekuna lub wolontariusza, następuje odprawa weterynaryjna, obejmująca badanie zdrowia, informacje o szczepieniach i wystawienie książeczki zdrowia. Na końcu przeprowadza się formalności związane z zawarciem umowy adopcyjnej o charakterze cywilnoprawnym.
W schronisku organizowane są różnorodne akcje promocyjne i edukacyjne, które mają na celu kształtowanie odpowiednich postaw wobec zwierząt towarzyszących. Od 2015 roku odbywa się akcja „Adoptuj Warszawiaka”, w ramach której psy towarzyszą wolontariuszom na ulicach Warszawy, a organizowane są profesjonalne sesje fotograficzne, które mają na celu zaciekawienie potencjalnych adopcyjnych rodzin.
W 2016 roku zorganizowano pierwszą edycję Warszawskiego Dnia Zwierząt, która przyciągnęła około 8 tys. osób na Polu Mokotowskim. W czasie festiwalu odbyły się warsztaty dotyczące zachowań zwierząt, ich zdrowia oraz szkolenia. Kolejne edycje tej imprezy mają miejsce co roku w maju. W 2016 roku schronisko wydało także edukacyjną grę planszową „Piesku, szukaj domu”, która ukazuje problem bezdomności zwierząt oraz funkcjonowanie schroniska, wraz z całą procedurą adopcji.
W następnych latach powstały również poradniki po adopcji dla psów i kotów, które są przekazywane nowym właścicielom. Obecnie schronisko zatrudnia 63 etatowych pracowników, podzielonych na różne sekcje, takie jak biuro przyjęć i adopcji zwierząt, opieka bytowa oraz ambulatorium. Do działalności schroniska przyczynia się też znaczna liczba 290 wolontariuszy, którzy są zorganizowani w 20 grup, każda z liderem koordynującym ich pracę. Każde zwierzę ma przypisanego swojego wolontariusza, co należy uznać za dużą wartość tej inicjatywy. Nabór do wolontariatu jest nieprzerwanie otwarty.
W 2022 roku zmieniono nazwę schroniska na „Schronisko na Paluchu im. Jana Lityńskiego”, a przy wejściu odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona, co przypomina o misji i wartościach, które kierują działalnością tego miejsca.
Przypisy
- Tomasz Urzykowski. Jan Lityński patronem Schroniska na Paluchu. „Gazeta Stołeczna”, 10.05.2023 r.
- a b Uchwała nr LXXI/2357/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13 października 2022 r. w sprawie zmiany nazwy i statutu jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego poz. 10922 [on-line]. 25.10.2022 r. [dostęp 17.10.2023 r.]
- Schronisko Na Paluchu [online], www.napaluchu.waw.pl [dostęp 31.05.2017 r.]
- Schronisko Na Paluchu [online], www.napaluchu.waw.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- Schronisko Na Paluchu [online], www.napaluchu.waw.pl [dostęp 02.06.2017 r.]
- Dawid Krawczyk. On ma krótkie włosy, ona rozczochrana. Razem idą do adopcji. „Gazeta Stołeczna”, 06.12.2019 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie | Szczep 23 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Pomarańczarnia” | Radio Eska Warszawa | Akademickie Radio Kampus | Radio Poland | Warszawskie Towarzystwo Cyklistów | Towarzystwo im. Fryderyka Chopina | Radio Nowy Świat | OŚ AZS Warszawa | Radio Plus Warszawa | Polskie Radio Program III | Wydawnictwo Salezjańskie | Warszawski Oddział Przewodników PTTK | 62 Szczep WDHiGZ „Polanie” im. Króla Bolesława Chrobrego | Witryna Domu Wschodniego | Radio Warszawa | Kampania Przeciw Homofobii | Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych | Czwórka (stacja radiowa) | Vox FMOceń: Schronisko na Paluchu im. Jana Lityńskiego