Wydawnictwo Salezjańskie


Wydawnictwo Salezjańskie to religijna instytucja publikacyjna, która powstała z inicjatywy zakonu salezjanów, dedykowana szerzeniu wartości katolickich poprzez literaturę.

Główna siedziba tego wydawnictwa jest umiejscowiona w Warszawie, przy ulicy Kawęczyńskiej 53, co czyni je łatwo dostępnym miejscem dla zainteresowanych publikacjami o tematyce religijnej i duchowej.

Historia

Wydawnictwo Salezjańskie, które ma swoje korzenie we Włoszech, rozpoczęło działalność w Polsce w 1897 roku. Właśnie wtedy utworzono krajową gałąź przy Domu Generalnym Zgromadzenia Salezjańskiego w Turynie, gdzie zainicjowano publikację pisma „Wiadomości Salezjańskie”, które szybko dotarło na polskie ziemie.

Po przybyciu salezjanów do Polski, wydawnictwo zaczęło swoją działalność w pierwszym domu salezjańskim w Oświęcimiu. Ekspansja wydawnictwa obejmowała nie tylko czasopisma, lecz także książki oraz serię broszurek zatytułowaną „Biblioteczka Teatralna”. Już w 1905 roku na rynku wydawniczym zadebiutował „System wychowawczy”, autorstwa księdza Bosko.

Okres po odzyskaniu niepodległości w 1921 roku przyniósł nowe możliwości. W Warszawie, przy Szkole Rzemiosł, planowano otworzyć Dom Książki, jednak pomysł ten nie doczekał się realizacji. Zamiast tego, w 1923 roku, powstał oddział drukarsko-introligatorski, który szybko przeniesiono na ulicę Siemca. Równolegle rozwijało się wydawnictwo w Szkole Graficznej, w której ukazywały się czasopisma „Pokłosie Salezjańskie” oraz „Młodzież Misyjna”. Oprócz tego, wydawano małe broszurki pod nazwą „Kłosy z Bożej roli”, powieści misyjne, biografie świętych, a także utwory muzyczne autorstwa księdza Antoniego Chlondowskiego – znanego salezjanina, kompozytora i brata późniejszego prymasa Polski, Augusta Hlonda.

Wydawnictwo Salezjańskie istniało w takim kształcie aż do 1939 roku, kiedy to wybuch II wojny światowej doprowadził do zniszczenia budynków drukarni oraz szkoły. Po zakończeniu wojny, prace nad odbudową rozpoczęto niemal od razu, wznowiono wówczas wydawanie „Pokłosia Salezjańskiego” oraz pojawiły się nowe publikacje książkowe. Niestety, w czerwcu 1949 roku, władze wprowadziły zakaz wydawania „Pokłosia Salezjańskiego”, a w 1951 roku państwo komunistyczne przejęło kontrolę nad Szkołą Graficzną oraz drukarnią, co poskutkowało zamknięciem Wydawnictwa Salezjańskiego.

Na wznowienie działalności przyszło czekać aż do roku 1976. Dzięki wielu staraniom, Minister Kultury i Sztuki wyraził zgodę na wznowienie działalności wydawniczej Salezjańskiej Inspektorii św. Stanisława Kostki, co umożliwiło reaktywację Wydawnictwa Salezjańskiego. Od 11 października 1976 roku do maja 1986 roku, wydawnictwo miało swoją siedzibę w Łodzi, a 1 maja 1986 roku przeniosło się do Warszawy, na ulicę Kawęczyńską.

Publikacje Wydawnictwa

Wydawnictwo Salezjańskie specjalizuje się w publikacji książek związanych z tematyką chrześcijańską. Oferowane przez nie tytuły obejmują szeroki zakres literatury, w tym:

  • literaturę piękną,
  • biografie świętych oraz błogosławionych,
  • modlitewniki,
  • literaturę dla dzieci i młodzieży,
  • poradniki dla rodziców dotyczące wychowania,
  • pomoce katechetyczne.

Autorzy

„Wydawnictwo Salezjańskie od wielu lat rozwija współpracę z różnorodnymi zagranicznymi wydawnictwami. Szczególnie bliskie są mu relacje z macierzystym Wydawnictwem Salezjańskim Elle Di Ci z Włoch, a także z Don Bosco Verlag w Monachium (Niemcy), Herder Verlag w Freiburg (Niemcy) oraz Lion Publishing z Anglii.

W dorobku wydawnictwa znajdują się prace wielu authorów, wśród których wymienić można:

  • św. Jan Bosko – autor takich dzieł jak „Sny Księdza Bosko”, „Wskazania duchowe. Antologia”, „Wspomnienia Oratorium”,
  • Bruno Ferrero – twórca „365 krótkich opowiadań dla ducha”, „Opowiadań bożonarodzeniowych i adwentowych”, „Anioł Stróż. Opowiadania dla dzieci”, „Eucharystia opowiadana dzieciom”,
  • Teresio Bosco – autor „Spełnionego snu”, „Dominik Savio. Portret z bliska”, „Święty Dominik Savio”,
  • Phil Bosmans – autor „Słonecznych promyków”,
  • Tadeusz Furdyna SDB – „Ojcze nasz”,
  • Wojciech Kułak SDB – autor „Syn. Rozważania drogi krzyżowej”, „Moc w dramacie się doskonali. Rozważanie drogi krzyżowej w czasie epidemii koronawirusa”,
  • Karol Domagała SDB – „Nastolatkowie. Jak wychować i nie zwariować?”,
  • Giuseppe Buccellato – autor „Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy. Mała antologia nauczania św. Jana Bosko o modlitwie”,
  • ks. Franciszek Blachnicki – autor „Teologii pastoralnej ogólnej” oraz „Pedagogii ministranckiej”,
  • ks. Roman Murawski – автор „Historii katechezy”,
  • ks. Bogdan Piwowarczyk – „Po co żyjesz? Nadzieja, Miłość i Wiara – drogą do pełni życia”,
  • Katarzyna Straburzyńska – „Dotyk Miłości”,
  • Ulrich Filler – „Twój Kościół to szczyt wszystkiego! Fakty – argumenty – opinie”.

Przypisy

  1. Autorzy [online], wydsal.pl [dostęp 21.04.2020 r.]
  2. O nas [online], wydsal.pl [dostęp 21.04.2020 r.]

Oceń: Wydawnictwo Salezjańskie

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:21