Jan Chojnacki, urodzony 24 sierpnia 1948 roku, jest znanym w Polsce dziennikarzem muzycznym, a także zapalonym popularyzatorem i miłośnikiem bluesa. Jego pasja do muzyki jest nieodłącznym elementem jego kariery, która przez lata rozwijała się w różnych ekosystemach medialnych.
Chojnacki ukończył studia magisterskie na Wydziale Handlu ZagranicznegoSGPiS, co stanowi fundament jego wiedzy, która później zaowocowała w pracy dziennikarskiej. Jako jeden z współzałożycieli ZPAV, organizacji zajmującej się muzyką i kulturą dźwiękową w Polsce, Chojnacki odegrał kluczową rolę w kształtowaniu sceny audiowizualnej.
Jego działalność w zakresie promocji bluesa i innych gatunków muzycznych, a także członkostwo w Akademii Fonograficznej ZPAV, świadczy o jego zaangażowaniu i wpływie, jaki wywarł na polską kulturę muzyczną.
Życiorys
Jan Chojnacki, znakomity dziennikarz muzyczny, w okresie od 1975 do 2020 roku był twórcą i prowadzącym cyklu programów, w tym programie III Polskiego Radia, w ramach którego prezentował audycję „Bielszy odcień bluesa”. Jego pasja do muzyki znalazła odzwierciedlenie w wielu formatach, takich jak „Blues Jana”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trzeci do pary”, „Wejście smaku”, „Grakuchnia”, „Akademia muzyczna Trójki” czy „Każdy gra inaczej”. Był także współautorem audycji „Tanie granie”. W latach 1983–1987 z współpracownikami, w tym z Wojciechem Mannem, Romanem Rogowieckim i Wojciechem Soporkiem, redagował miesięcznik rockowy „Non Stop”.
W połowie lat osiemdziesiątych, podjął współpracę z TVP2, prowadząc program Non Stop Kolor, który był jedynym programem telewizyjnym poświęconym muzyce rockowej. Również był zaangażowany w produkcję programu „Nie tylko dla orłów”. Jego doświadczenie zawodowe obejmowało Polską Agencję Artystyczną PAGART oraz Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. W latach 1982 – 1997 pełnił funkcję szefa repertuaru, a następnie Prezesa w firmie płytowej Polton, mając wkład w wydanie płyt takich artystów jak Republika, Maanam, TSA czy Urszula. Od 1991 do 1995 roku odpowiadał za polską filię Warner Music.
Jan Chojnacki był również aktywnym członkiem środowiska muzycznego, pełniąc rolę sekretarza jury w konkursie piosenki Eurowizji w latach 1994–1999. W 1995 roku miał okazję koordynować nagranie albumu „Tribute to Eric Clapton”, a w 2008 roku był współproducentem albumu „Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa”. W lipcu 2005 roku, zainicjował Internetowe Radio Baobab, gdzie prowadził różne audycje, takie jak Blues Corner oraz Blues bigos, a od 2020 roku ponownie nawiązał do formatu „Bielszy odcień bluesa”.
W okresie od września 2006 roku do 2009 roku brał udział w tworzeniu programu „Tanie granie” u boku Wojciecha Manna, Grzegorza Wasowskiego, Antoniego Piekuta i Moniki Makowskiej. Chojnacki był także członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W 2016 roku, ukazała się jego książka „Blues z kapustą”, publikacja wydana nakładem Instytutu Wydawniczego Znak.
W 2020 roku Jan Chojnacki zakończył współpracę z PR3, jednak jesienią tego samego roku, wspólnie z Magdą Jethon, Piotrem Jedlińskim, Anną Krakowską, Krzysztofem Łuszczewskim, Patrycją Macjon, Wojciechem Mannem oraz Jerzym Sosnowskim, stworzył Radio Nowy Świat. W tym nowym projekcie prowadzi audycje „Strumień Zdumień” oraz „Dzieci Bluesa”.
W czerwcu 2023 roku, w uznaniu jego wkładu w promocję miasta, przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk, co podkreśla jego zaangażowanie w organizacji Suwałki Blues Festival.
Przypisy
- Wydawnictwo Znak – To Twój Znak [online], www.wydawnictwoznak.pl [dostęp 10.09.2023 r.]
- O nas :: Związek Producentów Audio-Video [online], www.zpav.pl [dostęp 06.08.2023 r.]
- Warner Music Poland- Wydawcy - Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 06.08.2023 r.]
- Blues z kapustą [online] [dostęp 06.08.2023 r.]
- l, O nas [online], Radio Nowy Świat [dostęp 06.08.2023 r.]
- Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. ‘Bez możliwości pożegnania’ [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 20.03.2020 r.]
- Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
- Jan Chojnacki Honorowym Obywatelem Miasta Suwałki [online], um.suwalki.pl [dostęp 06.08.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Jacek Wroński | Maria Aszerówna | Wiesław Weiss | Andrzej Twarowski | Aleksandra Zawłocka | Piotr Zychowicz | Tomasz Smokowski | Wiktoria Padlewska | Piotr Skórzyński | Andrzej Rybczyński | Tomasz Łysiak | Małgorzata Bocheńska | Edward Etler | Daniel Singer | Magdalena Jaworska | Wojciech Appel | Jerzy Wasiukiewicz | Krzysztof Wągrodzki | Krzysztof Ibisz | Marek Nowicki (dziennikarz)Oceń: Jan Chojnacki (dziennikarz)